Ketony malinowe 50g
KETONY MALINOWE - CO TO JEST?
Keton malinowy (znany również jako 4-(4-hydroksyfenylo)butan-2-on) to związek wyekstrahowany z czerwonych malin, który jest zwykle używany jako środek zapachowy i aromatyzujący w żywności i kosmetykach.
Występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza w malinach (w tym przypadku jest syntetyzowany z kumaroilu-CoA), ale także w Rheum officinale. Większość ketonów malinowych stosowanych komercyjnie jest syntetyzowana[4] lub produkowana przez bakterie, jednak ze względu na jego duże zapotrzebowanie w kosmetyce i jako środek aromatyzujący. Szacuje się, że spożycie przeciętnego człowieka w diecie wynosi około 0,42 mg/kg masy ciała, głównie w przetworzonej żywności, do której dodano keton malinowy jako środek smakowo-zapachowy.
KETONY MALINOWE WŁAŚCIWOŚCI I STRUKTURA
Keton malinowy ma niejasno podobną strukturę do Synefryny i Efedryny, gdzie podstawiona butanonem grupa fenylowa ketonu malinowego zastępuje grupę etyloaminową synefryny lub efedryny. Istnieje również pewne podobieństwo strukturalne do kapsaicyny, ze wspólnymi para-podstawionymi grupami funkcyjnymi fenolowymi i ketonowymi.
KETONY MALINOWE A METABOLIZM
Po spożyciu doustnym keton malinowy jest kierowany do siarczanowania i glukuronidacji, a także jest metabolizowany przez wątrobowy układ enzymatyczny P450 w modelach zwierzęcych.
Keton malinowy (4-(4-hydroksyfenylo)butan-2-on) może być metabolizowany przez sprzęganie pierścienia (co daje 4-(4-hydroksylofenylo)butan-1,2-diol) lub utlenianie łańcucha bocznego (co daje 4 -(4-hydroksylofenylo)butano-2,3-diol). Keton malinowy i jego wyżej wymienione utlenione metabolity są wydalane z moczem, czasami sprzężone z siarczanem lub glukuronidem.
KETONY MALINOWE - ODCHUDZANIE I KONTROLA WAGI
Istnieją mieszane dowody na to, czy keton malinowy może stymulować lipolizę. W jednym badaniu na modelu hodowli komórek adipocytów (adipocyty 3T3-L1) stwierdzono, że 10 µM związku potroiło uwalnianie glicerolu, będącego wskaźnikiem lipolizy. Późniejsze, bardziej kompleksowe badanie na tej samej linii komórkowej adipocytów 3T3-L1 wykazało, że 10 µM keton malinowy zwiększa aktywację kilku genów zaangażowanych w lipolizę, w tym lipazy trójglicerydowej tkanki tłuszczowej (ATGL) i lipazy wrażliwej na hormony (HSL).
W przeciwieństwie do tego, badania nad wpływem ketonu malinowego na lipolizę w komórkach pierwotnych nie są zgodne z badaniami w liniach komórek adipocytów. Pierwotne komórki uzyskane z tkanki zwierzęcej często lepiej nadają się do modelowania procesów in vivo niż ciągłe linie komórkowe, takie jak adipocyty 3T3-L1, których utrzymywanie w ciągłej hodowli może mieć znaczny dryf genetyczny. Badanie z wykorzystaniem pierwotnych komórek tłuszczowych z modelu gryzoni nie wykazało żadnych efektów stymulujących lipolizę samego ketonu malinowego. W badaniu tym zauważono, że stężenia w zakresie 1-10 mM stymulowały lipolizę w obecności norepinefryny, jednak sugerując, że keton malinowy może nasilać lipolizę zależną od norepinefryny w pierwotnych adipocytach. Nie ma wykrywalnego wiązania ketonu malinowego z receptorami β-adrenergicznymi i potrzebne są dalsze badania, aby sprawdzić, czy keton malinowy nasila lipolizę za pośrednictwem norepinefryny in vivo.
Zwiększone wydzielanie i poziom komórkowy adiponektyny odnotowano również po 4 dniach inkubacji komórek tłuszczowych z ketonem malinowym. Stwierdzono, że chroni przed stłuszczeniowym zapaleniem wątroby w modelu szczurzym, jednocześnie łagodząc wzrost poziomu leptyny.
Wykazano również, że keton malinowy hamuje różnicowanie adipocytów (tj. transformację komórek prekursorowych w adipocyty) i akumulację tłuszczu w adipocytach 3T3-L1 poprzez regulację w dół ekspresji genów adipogenicznych, w tym PPARγ i C/EBPα.
Szczury karmione 0,5-2% ketonem malinowym (podnosząc całkowite dzienne spożycie do 0,545-2,18 g/kg) w okresach przekarmienia o wysokiej zawartości tłuszczu, zauważyły zależne od dawki działania przeciw otyłości w zapobieganiu przyrostowi masy ciała, chociaż grupa karmiona 2% ketonami malinowymi nadal przybrał na wadze więcej niż grupa kontrolna karmiona normalną dietą.
Badania toksykologiczne wykazały również spadek masy ciała związany z ketonami malinowymi w 1% diety.
Jedno badanie na ludziach, w którym zbadano wpływ ketonu malinowego, wykazało utratę tłuszczu o 7,8% w stosunku do 2,8% w placebo i utratę masy ciała o 2% w stosunku do 0,5% w placebo, bez wykrywalnych różnic w spożyciu kalorii. To badanie było jednak bardzo mylące, ponieważ keton malinowy był podawany razem z kilkoma innymi suplementami w preparacie „METABO” (keton malinowy w połączeniu z kofeiną, kapsaicyną, czosnkiem, imbirem i Citrus aurantium jako źródło synefryny), więc korzyści nie można powiązać z ketonem malinowym per se.W badaniu tym odnotowano również wzrost poziomu leptyny w surowicy (ale bez wpływu na rezystynę ani adiponektynę) związany z interwencją.
Przy odpowiedniej diecie i aktywności fizycznej, ketony malinowe mogą przynieść znakomite efekty odchudzania. Suplement ten wspomaga nie tylko redukcję masy ciała, ale także poprawia samopoczucie i zwiększa poziom energii. Ich właściwości sprawiają, że stają się coraz bardziej popularnym wyborem wśród osób dbających o sylwetkę.
KETONY MALINOWE A TESTOSTERON
Badania in vitro z liniami komórkowymi raka piersi sugerują, że keton malinowy może hamować receptor androgenowy, z wartością IC50 252uM.
KETONY MALINOWE A WĄTROBA
Badanie przeprowadzone na szczurach wykazało, że 1-2% diety jako keton malinowy było w stanie złagodzić wzrost tłuszczu w wątrobie związany z dietą o wysokiej zawartości tłuszczu, przy czym grupa 2% nie różniła się znacząco od grupy kontrolnej (kontrola 10,7+/ -1,6 mg / g triglicerydów w wątrobie, kontrola wysokiej zawartości tłuszczu przy 35,6 +/- 6,8 mg / g i 2% keton malinowy przy 17,9 +/- 1,9 mg / g). Dawki te zostały później przetestowane w innym szczurzym modelu stłuszczeniowego zapalenia wątroby i odnotowano spadek stężenia triglicerydów i cholesterolu w wątrobie wraz z normalizacją poziomu HDL-C i LDL-C w surowicy. Enzymy wątrobowe wywarły korzystny wpływ, chociaż w niewielkim stopniu.
Uważa się, że jest to spowodowane zachowaniem receptorów PPARα i LDL w wątrobach szczurów karmionych zarówno ketonem malinowym, jak i dietą otyłą.
Keton malinowy może mieć korzystny wpływ na odkładanie się tłuszczu w wątrobie, chociaż testowano to tylko na modelach szczurzych i może nie być prawdą na ludziach. Aby osiągnąć te efekty, stosowano również wysokie, niepraktyczne dawki ketonu malinowego.
KETONY MALINOWE A URODA
1. Ketony malinowe efekty: wpływ na włosy
Keton malinowy, stosowany miejscowo jako roztwór 0,01% stosowany raz dziennie przez 5 miesięcy, zwiększa produkcję IGF-1 w skórze właściwej i może prowadzić do zwiększonego wzrostu włosów. Wydaje się, że w tych efektach pośredniczy aktywacja receptora waniloidowego 1 (VR1), podobnie jak kapsaicyna, związek o podobnej budowie, ale dłuższym ogonie.
2. Skóra
Keton malinowy został również powiązany ze zwiększoną elastycznością skóry przy podawaniu miejscowym u kobiet w postaci 0,01% roztworu.
KETONY MALINOWE A BEZPIECZEŃSTWO
Nie ma zbyt wielu dowodów na próg bezpieczeństwa dla ketonu malinowego u ludzi ze względu na jego stosunkowo nowy status suplementu.
Komórki tłuszczowe nie wykazują jednak cytotoksyczności w dawkach do pięciu razy (100 μM) niż skuteczna dawka wymieniona powyżej. U szczurów spożycie do 100 mg/kg masy ciała nie powoduje żadnych krótkotrwałych zmian we wskaźnikach zdrowia krwi, a LD50 wynosi około 1,3-1,4 g/kg masy ciała.
KETONY MALINOWE A CIĄŻA
Herbata z liści malin jest często polecana kobietom w ciąży w celu skrócenia porodu.Mechanizm tego nie jest jeszcze wyjaśniony, ale wydaje się, że nie pośredniczy w nim kurczliwość macicy.
Niekorzystne efekty nie są zwykle obserwowane przy dawkach 1,2-2,4 g liści maliny dziennie, ale nie są też statystycznie znaczące korzyści w długości pracy.
Jeśli chodzi o bezpieczeństwo podczas ciąży, niedawny przegląd sugerował, że nie ma wystarczających informacji, aby wyciągnąć wnioski ze względu na małe rozmiary próbek.
SUPLEMENT DIETY