

Pramiracetam — czasami znany również jako Pramistar — jest substancją wzmacniającą funkcje poznawcze („nootropowe”), która jest syntetyzowany z piracetamu.
Pramiracetam został opracowany w 1979 r. Przez Parke-Davis, oddział firmy farmaceutycznej Warner-Lambert. Pramiracetam był początkowo dystrybuowany pod marką Pramistar. Teraz jest częścią firmy Pfizer, ponieważ Warner-Lambert połączył się z firmą Pfizer w 2000 roku.
Na podstawie niektórych wczesnych badań na zwierzętach pod koniec lat 80. XX wieku stwierdzono, że pramiracetam ma działanie poprawiające funkcje poznawcze u szczurów. Dodatkowo stwierdzono, że jest on nawet 13 razy silniejszy (co oznacza, że naukowcy zaobserwowali efekty równoważne piracetamowi z dawką, która była tylko 1/13 wielkości).
Niestety, podobnie jak wiele nootropów, pramiracetam nie był szeroko badany przez naukowców, więc niewiele wiadomo na temat jego potencjalnych skutków i mechanizmów. Podobnie jak wiele substancji nootropowych, pojawiło się wiele interesujących twierdzeń na temat wpływu tego związku na zdolności poznawcze.
PRAMICERATAM (PRAMISTAR) - MECHANIZM DZIAŁANIA
- Może zwiększać poziom acetylocholiny (zwiększając wychwyt choliny do komórek o 30–37%) [2, 3, 4, 3]
- Może zwiększać produkcję tlenku azotu w mózgu
- Może obejmować hormony nadnerczy, takie jak aldosteron i kortyzol (kortykosteron)
Jednak dane o powyższych mechanizmach pochodzą prawie wyłącznie z badań na zwierzętach — głównie na szczurach i myszach — i dlatego nie można jeszcze wyciągnąć silnych wniosków na temat potencjalnych mechanizmów pramiracetamu w mózgach zdrowych użytkowników.
PRAMICERATAM (PRAMISTAR) - POTENCJALNE KORZYŚCI
1) Wpływ na pamięć
Jednym z najczęstszych twierdzeń na temat pramiracetamu jest to, że może polepszać pamięć. Jednak jedyne jak dotąd badania, które mówią o tym potencjalnym działaniu, dotyczyły modeli zwierzęcych lub pacjentów z konkretnymi schorzeniami.
Na przykład w jednym badaniu pilotażowym z udziałem 35 starszych ochotników z utratą pamięci stwierdzono, że ci, którzy otrzymali pramiracetam, wykazali większą poprawę pamięci niż ci, którzy przeszli trening pamięci, a także ci, którzy nie otrzymali żadnego z nich.
W innym badaniu (podwójnie zaślepione, randomizowane badanie kontrolne) na czterech młodych mężczyznach z uszkodzeniem mózgu, doniesiono, że pramiracetam poprawia pamięć krótko- i długoterminową. Efekt ten podobno trwał do 1 pełnego miesiąca po zaprzestaniu leczenia.
Oprócz tych niejednoznacznych badań na ludziach istnieją również wstępne dowody z badań na zwierzętach.
Na przykład w jednym badaniu na zwierzętach stwierdzono, że siedem tygodni leczenia pramiracetamem mogło zwiększyć pamięć długoterminową i zdolność uczenia się u szczurów.
Podobnie, inne badanie wykazało, że pramiracetam mógł poprawić pamięć rozpoznawania obiektów u szczurów.
2) Może wykazywać działanie neuroprotekcyjne
W kilku badaniach analizowano potencjał pramiracetamu w ochronie mózgu przed negatywnym działaniem innych toksyn lub leków.
W jednym badaniu (podwójnie zaślepione, randomizowane badanie kontrolne) u 24 młodych i starych zdrowych ochotników stwierdzono, że pramiracetam częściowo zmniejszał utratę pamięci spowodowaną przez skopolaminę- substancję wywołującą tymczasową amnezję.
W innym badaniu (prospektywna kohorta) u 65 pacjentów z urazami głowy pramiracetam podobno działał lepiej niż piracetam w zmniejszaniu objawów związanych z amnezją.
Według jednego badania na zwierzętach, wstępne leczenie szczurów pramiracetamem zapobiegało utracie pamięci spowodowanej przez substancję, która powoduje amnezję (hemicholinium-3).
Wreszcie, inne wczesne badanie na zwierzętach donosiło, że pramiracetam może częściowo zapobiegać pewnej utracie pamięci u myszy spowodowanej porażeniem prądem.
Podsumowując, jednak dowody na to, że te efekty są nadal niejednoznaczne, i zdecydowanie potrzebne będą dalsze badania.
3) Może wpływać na regenerację po urazach mózgu
W kilku badaniach zbadano również potencjał pramiracetamu w pomaganiu mózgowi w regeneracji po urazie.
Według jednego wstępnego badania (prospektywna kohorta) 65 osób z łagodnym uszkodzeniem mózgu, doniesiono, że pramiracetam łagodzi bóle głowy, zawroty głowy i nudności skuteczniej niż piracetam.
W innym badaniu (podwójnie zaślepione randomizowane badanie kontrolne) czterech mężczyzn z ciężkimi uszkodzeniami mózgu stwierdzono, że sześć tygodni suplementacji pramiracetamem znacznie poprawiło ich pamięć w porównaniu z nieaktywnym leczeniem placebo. Jednak wielkość próby tego badania jest bardzo mała.
Przewlekła niewydolność naczyniowo-mózgowa odnosi się do szeregu stanów, w których tętnice dostarczające krew do mózgu są zablokowane, co może potencjalnie prowadzić do utraty pamięci i innych negatywnych objawów poznawczych. Według jednego z wczesnych badań pramiracetam podobno poprawiał spadek pamięci u pacjentów z przewlekłą niewydolnością naczyń mózgowych.
PRAMICERATAM (PRAMISTAR) - DAWKI STOSOWANE W BADANIACH
W jednym z nielicznych dotychczas przeprowadzonych badań zastosowano całkowitą dawkę 1200 mg, podzieloną na dwie dawki 600 mg lub trzy dawki 400 mg rozłożone w ciągu dnia.
Uważa się, że pramiracetam jako członek rodziny leków racetamowych zależy od choliny pod względem jej działania, dlatego jego stosowanie może wyczerpać zapasy choliny w organizmie. Z tego powodu czasami zaleca się łączenie racetamów ze źródłem choliny, takim jak alfa-GPC lub cytykolina. Jednak ta sugestia opiera się wyłącznie na danych z jednego badania na zwierzętach, więc nie należy tego interpretować jako jakiegokolwiek „oficjalnego” lub „medycznie zatwierdzonego” zalecenia.
PRAMICERATAM OPINIE I BEZPIECZEŃSTWO
Według jednego wstępnego badania na zwierzętach i ludziach pramiracetam był relatywnie bezpieczny i „dobrze tolerowany”, powodując kilka poważnych skutków ubocznych.
Podobnie w randomizowanym badaniu kontrolnym z udziałem 12 zdrowych ochotników nie zgłoszono żadnych niepożądanych skutków ubocznych przy żadnej dawce (od 400 do 1600 mg). Jednak w tym badaniu przetestowano tylko pojedynczą, jednorazową dawkę pramiracetamu, więc nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków na temat potencjalnego ryzyka długoterminowego stosowania pramiracetamu z tego badania.
PRAMICERATAM (PRAMISTAR) - GDZIE KUPIĆ?
W przypadku takiej substancji jak pramistar cena nie obciąży Twojego budżetu, a dodatkowo zyskujesz pewność, że otrzymujesz produkt najwyższej jakości. A jeśli interesują Cię inne nootropy sklep internetowy ekstrakty.com ma w swoim asortymencie szeroki wybór tych produktów. Zapoznaj się z naszą ofertą i zobacz, co jeszcze możemy Ci zaproponować.
PRODUKT NIE DO SPOŻYCIA PRZEZ LUDZI
Powyższe badania mają charakter typowo informacyjny oraz były wykonywane z udziałem różnych partii substancji, innych niż dostępny w ofercie sklepu. Dlatego tez nie można ich traktować jako wiarygodne źródło informacji na temat produktu dostępnego w naszej sprzedaży oraz sugestię co do jego spożywania. Informacje zawarte w opisach nie są zatwierdzone przez GIF, GIS oraz EFSA i nie mają na celu leczenia, diagnozowania lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie.
DISCLAIMER
Ten produkt nie jest suplementem diety na terenie Polski. Informacje zawarte w opisach nie są zatwierdzone przez GIF, GIS oraz EFSA i nie mają na celu leczenia, diagnozowania lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie.
Cytowane badania naukowe nie mogą być uważane za jednoznaczne z uwagi na ich ograniczony charakter i nie muszą ujawniać pełnego spektrum działania substancji.
Opinie klientów zawarte w kartach produktów nie są opiniami ekstrakty.com oraz nie mogą być uznawane za zalecenia do ich stosowania. Ekstrakty.com nie bierze odpowiedzialności za informacje w nich zawarte.
Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą podczas stosowania nowego środka nootropowego. Obsługujemy tylko osoby pełnoletnie i nie bierzemy odpowiedzialności za niewłaściwe stosowanie zakupionych produktów.
Dokładamy wszelkich starań by opis właściwości, działanie, dawkowanie, zastosowanie produktów oraz cena były wykonane możliwie rzetelnie i precyzyjnie. Nasz sklep to nie apteka, dzięki czemu masz prawo do zwrotu nieotwartego produktu bez podania przyczyny w ciągu 30 dni.
Zaloguj sie