Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

Oxiracetam / Oksyracetam 25g

99,00 zł
Netto
Obecnie brak na stanie

Drukuj

Ocena :  

0 opinii

Oxiracetam / Oksyracetam 25g

OXIRACETAM - CO TO JEST?

Oksyracetam należy do rodziny racetamów. Substancje te zostały pierwotnie opracowane w celu leczenia utraty pamięci i zaburzeń funkcji poznawczych spowodowanych wiekiem lub chorób.

Oksyracetam jest jedną z pierwszych odmian racetamu pochodzących od piracetamu, „oryginalnego” (i najbardziej „popularnego”) członka rodziny racetamów. Racetamy są powszechnie uważane za środki „nootropowe” lub „wzmacniające funkcje poznawcze”, które według niektórych osób mogą poprawić pamięć i inne funkcje poznawcze.

MECHANIZM DZIAŁANIA

Podobnie jak wszystkie racetamy, mechanizmy oksyracetamu nie są w pełni zrozumiałe, głównie z powodu braku szeroko zakrojonych badań.

Jednak niektóre wczesne badania wskazały na kilka z następujących potencjalnych mechanizmów:

- Może stymulować produkcję energii komórkowej, takiej jak glukoza 

- Może zwiększać aktywność acetylocholiny (ACh) 

- Może tłumić zaprogramowaną śmierć komórki (apoptozę) w neuronach 

Dodatkowo, zgodnie z jednym z wczesnych badań na szczurach, oksyracetam może ułatwiać napływ jonów wapnia do komórek mózgowych (w szczególności poprzez zwiększenie liczby miejsc wiązania na receptorach AMPA dla neuroprzekaźnika glutaminianu). Chociaż w większości teoretyczne, niektórzy badacze sugerują, że ten mechanizm może pomóc w ułatwieniu komunikacji między neuronami, a także może odgrywać pewną rolę w promowaniu plastyczności synaptycznej.

POTENCJALNE KORZYŚCI

1. Wpływ na pamięć

Według dwóch wstępnych badań klinicznych, w których wzięło udział łącznie 118 pacjentów z demencją, codzienne leczenie 400–2 400 mg oksyracetamu poprawiało u niektórych pacjentów subiektywne oceny ich funkcji poznawczych. Jednak odnotowano szereg niepożądanych skutków ubocznych, a niektórzy pacjenci musieli nawet zrezygnować z badań z powodu tych skutków ubocznych.

Według innego badania stwierdzono, że 1200 mg oksyracetamu dziennie nieznacznie łagodzi objawy u 12 pacjentów z otępieniem poudarowym.

Inne badanie kliniczne wykazało, że 2,400 mg / dobę oksyracetamu mogło pomóc poprawić pamięć krótkotrwałą i werbalną u 40 osób w podeszłym wieku ze słabymi funkcjami poznawczymi.

Podobnie, inne badanie wykazało, że 1600 mg / dobę mogło poprawić sprawność intelektualną u 29 pacjentów z „umiarkowaną” demencją.

Zgłoszono również, że oksyracetam poprawia pamięć werbalną w jednym badaniu klinicznym z udziałem 73 pacjentów z otępieniem poudarowym lub zwyrodnieniowym.

Ponieważ jednak wszystkie powyższe wyniki zostały zgłoszone u pacjentów z demencją lub innymi poważnymi chorobami związanymi z mózgiem, nie jest możliwe stwierdzenie, czy te skutki mogą być również widoczne u zdrowych ludzi.

Warto również zauważyć, że nie wszystkie wczesne badania przyniosły pozytywne wyniki. Na przykład w jednym badaniu, w którym oksyracetam podano 24 pacjentom z chorobą Alzheimera, nie odnotowano żadnych korzyści związanych z pamięcią po pełnym miesiącu leczenia. Jednak inne podobne badanie wykazało, że oksyracetam mógł poprawić sen i zmniejszyć lęk u 30 pacjentów z chorobą Alzheimera.

Oprócz niektórych wstępnych badań na ludziach, istnieją również wczesne dowody z badań na zwierzętach. Na przykład, w dwóch badaniach na szczurach stwierdzono, że oksiracetam nieznacznie poprawia pamięć długotrwałą.

Podsumowując, pomimo pewnych potencjalnie obiecujących wczesnych odkryć, żadne badania na zdrowych ludziach nie potwierdziły żadnego z tych efektów, więc nie jest możliwe wyciągnięcie jakichkolwiek ostatecznych wniosków na temat potencjalnych skutków poznawczych oksyracetamu u typowych ludzi, dopóki nie zostanie przeprowadzonych znacznie więcej badań. .

2. Wpływ na skupienie i uwagę

Według dwóch wczesnych badań z udziałem ludzi, oksiracetam w jednym badaniu klinicznym poprawiał czas reakcji i skupienie uwagi u 96 osób w podeszłym wieku z otępieniem i 43 pacjentów z obniżoną sprawnością intelektualną w innym.

Dodatkowo, w jednym innym badaniu klinicznym z udziałem 289 pacjentów z różnymi postaciami otępienia opisano, że oksyracetam zwiększa czujność, jednocześnie zmniejsza niepokój i napięcie, a także nieznacznie poprawia niektóre funkcje poznawcze.

3. Efekt neuroprotekcyjny

Według jednego badania klinicznego z udziałem 12 zdrowych ochotników, doniesiono, że dawki oksyracetamu od 1600 do 2400 mg przeciwdziałają niektórym negatywnym skutkom poznawczym leczenia skopolaminą, takim jak zaburzenia pamięci. Jednakże, chociaż to odkrycie sugeruje, że oksyracetam może w jakiś sposób wpływać na układy pamięci mózgu, zapobieganie negatywnym skutkom innego leku to nie to samo, co poprawa pamięci w normalnych warunkach, więc to odkrycie należy traktować ze zdrowym przymrużeniem oka.

Według innego badania, w badaniu klinicznym z udziałem 60 zdrowych osób stwierdzono, że oksyracetam pomaga chronić funkcje poznawcze na dużych wysokościach (na 4000 metrów). Upośledzenie funkcji poznawczych jest powszechne u osób podróżujących na dużych wysokościach ze względu na bardzo niski poziom tlenu, do którego mózg musi się przystosować. Autorzy niniejszego badania sugerują, że oksyracetam może zatem pomóc w zapobieganiu problemom poznawczym u osób przybywających na duże wysokości. Jednak po raz kolejny nie jest to to samo, co ogólnie pokazanie poprawy poznawczej, więc nadal uzasadniony jest sceptycyzm co do tego, czy oksyracetam miałby jakiekolwiek korzystne efekty poznawcze w bardziej typowych okolicznościach.

W badaniu klinicznym z udziałem 140 pacjentów, którzy cierpieli na udar z powodu wysokiego ciśnienia krwi (nadciśnienia), stwierdzono, że połączenie oksyracetamu z czynnikiem wzrostu nerwów (NGF) pomaga w regeneracji mózgu i wydłużeniu przeżycia. Opisywano również, że leczenie to zmniejsza stan zapalny i poprawia siłę mięśni, dwa czynniki, które są ważne w rehabilitacji po uszkodzeniu mózgu.

Wreszcie, jedno badanie na zwierzętach wykazało, że oksyracetam zmniejsza uszkodzenie mózgu i pomaga przywrócić zaburzony rytm dobowy u szczurów z udarami wywołanymi eksperymentalnie.

4. Wpływ na przepływ krwi w mózgu

Według jednego z wczesnych badań na zwierzętach, oksyracetam pomaga zmniejszyć uszkodzenia neuronów i istoty białej, przywraca przepływ krwi i blokuje aktywację komórek bliznowaciejących mózg i rdzeń kręgowy u szczurów ze zmniejszonym przepływem krwi w mózgu. Podobno miał również pewne efekty poznawcze, takie jak poprawa uczenia się przestrzennego i pamięci, prawdopodobnie ze względu na poprawę przepływu krwi w mózgu.

Powyższe badania mają charakter typowo informacyjny oraz były wykonawane z udziałem róznych partii substancji, innych niż dostępny w ofercie sklepu. Dlatego tez nie można ich traktować jako wiarygodne źródło informacji na temat produktu dostępnego w naszej sprzedaży oraz sugestię co do jego spożywania. Informacje zawarte w opisach nie są zatwierdzone przez GIF, GIS oraz EFSA i nie mają na celu leczenia, diagnozowania lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie.

EFEKTY NIEPOŻĄDANE

W dwóch z nielicznych dotychczas przeprowadzonych długoterminowych badań klinicznych odnotowano następujące skutki uboczne:

Zaburzenia snu

Nadpobudliwość

Nudności

Bóle głowy

Podwyższone ciśnienie krwi (nadciśnienie)

Zaparcie lub biegunka

INTERAKCJE

Według jednego z badań oksyracetam jest usuwany z organizmu znacznie szybciej przez osoby przyjmujące leki przeciwpadaczkowe, takie jak karbamazepina czy kwas walproinowy. Nie wiadomo, czy oksyracetam może w zamian wpłynąć na skuteczność tych leków, dlatego odradza się ostrożność przed taką kombinacją do czasu uzyskania większej ilości danych.

Jedno z wczesnych badań na szczurach wykazało, że oksyracetam może nasilać działanie nikotyny w mózgu.

Poza tymi bardzo wstępnymi badaniami niewiele wiadomo na temat potencjalnych interakcji oksyracetamu z innymi popularnymi lekami i zaleca się ostrożność.

DAWKI STOSOWANE W BADANIACH

Skuteczne dzienne dawki oksyracetamu w badaniach klinicznych wahały się od 1200 do 2400 mg / dobę, często podzielone na 2-3 oddzielne dawki rozłożone w ciągu dnia. W niektórych badaniach oksyracetam rozpoczynano od mniejszych dawek (400 mg / dobę) i stopniowo zwiększano.

PRODUKT NIE DO SPOŻYCIA PRZEZ LUDZI.

DISCLAIMER

Ten produkt nie jest suplementem diety na terenie Polski. Informacje zawarte w opisach nie są zatwierdzone przez GIF, GIS oraz EFSA i nie mają na celu leczenia, diagnozowania lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie.

Cytowane badania naukowe nie mogą być uważane za jednoznaczne z uwagi na ich ograniczony charakter i nie muszą ujawniać pełnego spektrum działania substancji.

Opinie klientów zawarte w kartach produktów nie są opiniami ekstrakty.com oraz nie mogą być uznawane za zalecenia do ich stosowania. Ekstrakty.com nie bierze odpowiedzialności za informacje w nich zawarte.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą podczas stosowania nowego środka nootropowego. Obsługujemy tylko osoby pełnoletnie i nie bierzemy odpowiedzialności za niewłaściwe stosowanie zakupionych produktów.

Dokładamy wszelkich starań by opis właściwości, działanie, dawkowanie, zastosowanie produktów oraz cena były wykonane możliwie rzetelnie i precyzyjnie. Nasz sklep to nie apteka, dzięki czemu masz prawo do zwrotu nieotwartego produktu bez podania przyczyny w ciągu 30 dni.

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij