Fasoracetam Neurofluid 30ml
- należy do rodziny racetamów
- wykazuje działanie nootropowe
- uwrażliwia receptory GABA-B
Fasoracetam Neurofluid 30ml
FASORACETAM - CO TO JEST?
Fasoracetam - czasem znany również jako NS-105, LAM-105 i NFC-1 - jest rzekomo „nootropowym” („wzmacniaczem funkcji poznawczych” lub „inteligentnym lekiem”), który należy do rodziny racetamów.
Po raz pierwszy został opracowany na początku lat dziewięćdziesiątych przez japońską firmę farmaceutyczną Nippon Shinyaku, z zamiarem leczenia otępienia naczyniowego. Firma wydała ponad 200 milionów dolarów na opracowanie fasoracetamu: jednak lek nie przeszedł badań klinicznych fazy 3 z powodu braku skuteczności i ostatecznie został porzucony.
W 2013 r. Zainteresowanie fasoracetamem ożyło, gdy firma o nazwie NeuroFix zakupiła dane kliniczne dotyczące leku od Nippon Shinyaku. NeuroFix został później przejęty przez Aevi Genomic Medicine, która rozpoczęła badania kliniczne w 2016 r. U młodzieży z ADHD, autyzmem lub lękiem, u których występują mutacje w genie receptora glutaminianu. Fasoracetam jest obecnie w fazie 2 badań klinicznych.
Więcej na temat Fasoracetau można przeczytać na blogu: https://nootropy.pl/2020/09/14/fasoracetam-nowy-racetam-o-dzialaniu-na-uklad-gabaergiczny/
MECHANIZM DZIAŁANIA
Podobnie jak wszystkie racetamy, mechanizm działania fasoracetamu nie jest w pełni poznany.
Jednak niektóre wczesne prace badawcze wskazały na kilka z następujących potencjalnych mechanizmów:
- Według jednego badania na szczurach fasoracetam może zwiększać uwalnianie acetylocholiny z kory mózgowej. Acetylocholina jest neuroprzekaźnikiem w mózgu odpowiedzialnym za pamięć i uczenie się. W badaniach na zwierzętach odnotowano także wzrost wychwytu choliny, składnika odżywczego („prekursora metabolicznego”) potrzebnego do wytworzenia acetylocholiny w mózgu.
- Według jednego z badań komórek doniesiono, że fasoracetam potencjalnie zwiększa liczbę receptorów kwasu gamma-aminomasłowego (GABA) w korze.
- Doniesiono również, że fasoracetam aktywuje niektóre rodzaje receptorów glutaminianowych (metabotropowe receptory glutaminianowe lub „mGluR”). Glutaminian jest głównym pobudzającym neuroprzekaźnikiem, a mGluR pełnią wiele funkcji w mózgu
POTENCJALNE KORZYŚCI
1) Może zapobiegać utracie pamięci
Według jednego badania na zwierzętach doniesiono, że fasoracetam zapobiega problemom z pamięcią spowodowanym baklofenem (aktywatorem receptora GABA-B) u szczurów. Podobno zmniejszał również amnezję, prawdopodobnie przez zwiększenie acetylocholiny i zmniejszenie efektów aktywacji GABA-B
2) Może zmniejszyć objawy depresji
Nieprawidłowe poziomy GABA są związane z niektórymi zaburzeniami psychicznymi, w tym lękiem i depresją. Według jednego badania na zwierzętach, fasoracetam zmniejszał objawy depresji u szczurów, które były uwarunkowane, aby czuć się bezradnym, aby uniknąć sytuacji negatywnych (wyuczona bezradność)
DAWKI STOSOWANE W BADANIACH
W jednym badaniu klinicznym (randomizowane badanie kontrolne z podwójnie ślepą próbą) u dzieci z ADHD fasoracetam stosowano w dawkach 100, 200 i 400 mg, przyjmowanych doustnie dwa razy dziennie.
Anegdotycznie niektórzy użytkownicy zgłaszali „skuteczne” dawki od 100 do 800 mg dziennie. Fasoracetam można również przyjmować podjęzykowo (pod język) w zakresie dawek od 5 mg do 15 mg na dobę. Biorąc pod uwagę bardzo duże różnice w zakresie dawek zgłaszane przez użytkowników nootropów, trudno jest wyciągnąć jednoznaczne wnioski na temat tego, jaki rozmiar dawki jest skuteczny.
BEZPIECZEŃSTWO
Szczególnie duże dawki fasoracetamu (> 1000 mg / dobę) mogą powodować bradykardię, stan, w którym tętno jest spowolnione poniżej 60 uderzeń na minutę
INTERAKCJE
FASORACETAM NEUROFLUID
Skład: Fasoracetam, naturalna mieszanka aromatyczna, neutralny nośnik.
Roztwór mianowany 10mg/0.5ml (600mg/30ml). Buteleczka wyposażona w zakraplacz 0.5ml.
PRODUKT NIE DO SPOŻYCIA PRZEZ LUDZI.
Subiektywna opinia
Stosuję ponad miesiąc, codziennie jednorazowo przed śniadaniem, uzupełniam przyjmując 500mg glutaminy. Muszę przyznać, że w kontekście ADHD naprawdę czuć działanie, specjalnie na czas testów nie przyjmowałem nic innego prócz kawy i l-teaniny (po dłuższym czasie, gdyż ta zaburza wchłanianie glutaminy). Polecam