Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

Pochrzyn Włochaty (Wild Yam) ekstrakt 16% diosgeniny 25g

19,90 zł
Netto

Ocena :  

0 opinii

Pochrzyn Włochaty (Wild Yam) ekstrakt 16% diosgeniny 25g

WILD YAM - CO TO JEST?

Historia Wild Yam jako zioła leczniczego sięga setek lat wstecz. Był popularny w Ameryce Środkowej wśród ludów Azteków i Majów jako środek przeciwbólowy i wspomagający trawienie.

Diosgenina została zidentyfikowana przez japońskich naukowców w 1936 roku i utorowała drogę do syntezy progesteronu i innych hormonów kortykosteroidowych, takich jak kortyzon. Diosgenina była punktem wyjścia do stworzenia pierwszej pigułki antykoncepcyjnej - mimo że nic nie wskazuje na to, by zioło to było stosowane jako środek antykoncepcyjny w przeszłości!

Tradycyjne zastosowanie

Używany od wieków przez rdzennych Amerykanów do leczenia różnych dolegliwości, Wild Yam ma działanie relaksujące. Jak sugerują niektóre stare nazwy (korzeń kolki, korzeń reumatyzmu), zioło to było wysoko cenione w łagodzeniu kolki (zwłaszcza u niemowląt) i zmniejszaniu bólu reumatyzmu. Ma trwałą historię w medycynie japońskiej, gdzie był stosowany w leczeniu niepłodności i bólu porodowego.

POTENCJALNE KORZYŚCI

1. Potencjalnie reguluje poziom cukru we krwi

Amerykańska Narodowa Biblioteka Medyczna sugeruje, że dziki ignam może pomóc regulować poziom cukru we krwi. Uważa się, że jest to spowodowane substancją zwaną dioskortyną i wykazało pozytywne wyniki w badaniach.

Badania przeprowadzone przez Phytotherapy Research Laboratory na Uniwersytecie w Nigerii wykazały, że cukier we krwi królików z cukrzycą został obniżony po podaniu dioscoretyny, która została wyekstrahowana z bulw.

2. Może walczyć z rakiem

W Japonii przeprowadzono badanie mające na celu ustalenie, czy dziki pochrzyn może pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Badanie zostało rozpoczęte ze względu na szerokie zastosowanie korzyści zdrowotnych w Japonii.

Chociaż nie ma wystarczających dowodów i potrzebne są dalsze badania, naukowcy odkryli, że kłącze dzikiego pochrzynu – które wytwarza główny związek dioscyny – ma działanie antyproliferacyjne na komórki białaczkowe.

Chociaż jest często stosowany jako suplement, w północnej części Japonii dziki ignam jest spożywany jako zdrowa żywność, a badania pokazują, że może to być pokarm zwalczający raka.

Ponadto badania opublikowane w American Journal of Chinese Medicine wykazały, że „ekstrakt z dzikiego pochrzynu działa jako słaby fitoestrogen i chroni przed proliferacją ludzkich komórek raka piersi MCF-7”.

3. Poprawia poziom cholesterolu

Badanie opublikowane w Journal of Lipid Research wskazuje, że diosgenina występująca w dzikim ignamie może pomóc podnieść dobry cholesterol HDL i obniżyć LDL („zły” cholesterol). W badaniu szczurom podawano dziki pochrzyn przez okres jednego tygodnia, aby określić, czy diosgenina hamuje wchłanianie cholesterolu i stwierdzono, że szczury miały lepszy stosunek HDL do LDL.

Inne badanie przeprowadzone na myszach i szczurach sugeruje, że suplementacja dzikim ignamem może być korzystna w kontrolowaniu hipercholesterolemii.

4. Oferuje ulgę w uchyłkowatości

Dziki pochrzyn może pomóc w leczeniu zaburzenia jelit zwanego uchyłkowatością. Dzieje się tak, gdy na ścianie okrężnicy tworzą się małe woreczki. Jeśli wystąpi stan zapalny, określa się je mianem uchyłkowatości i może być bardzo bolesne, powodując zaparcia, biegunkę, a czasem nawet gorączkę.

Dane wskazują, że uchyłkowatość występuje u 30 do 40 procent osób w wieku powyżej 50 lat i jest spowodowana wysoce wyrafinowaną dietą o niskiej zawartości błonnika. W jaki sposób dziki ignam pomaga przy uchyłkowatości?

Dziki pochrzyn ma działanie przeciwskurczowe i przeciwzapalne. Jako środek przeciwskurczowy może pomóc zmniejszyć ból spowodowany skurczami brzucha wokół obszaru objętego stanem zapalnym.

Ulgę może przynieść nalewka z dzikiego pochrzynu, waleriany, kory skurczy i mięty pieprzowej.

5. Może pomóc zmniejszyć fotostarzenie

Badania wskazują, że disogenina występująca w ekstrakcie z dzikiego pochrzynu może mieć „efekt odbarwiający”. Oznacza to, że może pomóc w problemach takich jak melasma, melanodermatitis i soczewica słoneczna – problemy, które ostatecznie prowadzą do przebarwień.

Hiperpigmentacja jest nieszkodliwa i dość powszechna, ale może być frustrująca, ponieważ jest to stan skóry, który rozwija się, dość zauważalnie, jako ciemniejsze plamy na skórze.

A co z ulgą w okresie menopauzy? Wielu twierdziło, że to świetny sposób na zmniejszenie objawów menstruacyjnych i pomoc w zastępowaniu hormonów podczas menopauzy, ale czy to naprawdę działa? Według ostatnich badań, może nie tak bardzo.

Przeprowadzono badanie z użyciem kremu z dzikiego pochrzynu, podobnego do kremu z progesteronem, u 23 zdrowych kobiet, które przechodziły menopauzę. Po trzech miesiącach badania wyniki wykazały, że nie było żadnych znaczących zmian i chociaż nie było żadnych skutków ubocznych, krem miał niewielki lub żaden wpływ na ogólne objawy menopauzy.

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij