Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

White Button Mushroom (Agaricus bisporus) | Pieczarka dwuzarodnikowa 50g

33,00 zł
Netto

Ocena :  

0 opinii

White Button Mushroom (Agaricus bisporus) | Pieczarka dwuzarodnikowa 50g

AGARICUS BISPORUS - CO TO JEST?

Agaricus bisporus (A. bisporus) Imbach jest najbardziej dzikim i uprawianym grzybem jadalnym i stanowi ponad 40% światowych grzybów. Uprawiana jest w ponad 70 krajach i na każdym ascecie, z wyjątkiem Antarktydy. Światowa produkcja w latach 90. wynosiła ponad 800 mln USD rocznie i wzrosła do 12 250 USD w 2002 r. (UN 2010). A. bisporus ma soczysty smak o większej wartości odżywczej ma bardzo dobry aromat lub smak smakowy jest stosowany jako żywność iw przemyśle spożywczym. Uważa się, że ma wysoką aktywność biologiczną, niską toksyczność i ma znaczenie folklorystyczne i etanofarmakologiczne. Oprócz żywności i napojów spożywczych odgrywa rolę w przemyśle perfumeryjnym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Dzikie A. bisporus zostały skierowane do klienta ze względu na ich smak i konsystencję. Opisano wiele pierwotnych i wtórnych metabolitów odpowiedzialnych za działanie terapeutyczne w zapobieganiu i leczeniu wielu chorób, takich jak rak, hiperlipidemia, choroby drobnoustrojowe, problemy sercowo-naczyniowe, choroby wątroby i problemy immunologiczne. A. bisporus to rozkładający ściółkę podstawczak powszechnie występujący w środowiskach bogatych w próchnicę, przydatny jako organizm modelowy i hodowany na dużą skalę dla przemysłu spożywczego. Ze względu na swoją niszę ekologiczną wytwarza różnorodne enzymy do detoksykacji i degradacji zhumifikowanej ściółki roślinnej.

KOMPOZYCJA

A. bisporus należy do kategorii żywności, która jest korzystna dla zdrowia człowieka, z doskonałym poziomem błonnika pokarmowego i przeciwutleniaczy, w tym witamin, a mianowicie; tiamina, kwas askorbinowy, witamina D2 itp., a także minerały, takie jak foliany, ergotioneina (ET) i polifenole, które mogą mieć korzystny wpływ na choroby sercowo-naczyniowe i cukrzycę, sugerują, że grzyb może mieć potencjalne działanie przeciwzapalne, hipoglikemiczne i hipocholesterolemiczne. ] Około połowa masy ściany komórkowej grzybów składa się z β-glukanów wraz z ergosterolem, tokoferolami, kwasem linolowym i lektynami. Grzyb zawiera 1-6 mg związków fenolowych/g suszu, a stężenia flawonoidów wahają się od 0,9 do 3,0 mg/g suszu; jak mirycetyna i katechina. Głównym związkiem aromatycznym grzybów jest agarytyna i jej pochodne, które pod względem chemicznym należą do hydrazyn. Hydrazyny są obecne w gatunkach grzybów, takich jak A. bisporus itp. Stwierdzono, że agarytyna przyczynia się do tworzenia toksycznych jonów arylodiazoniowych. Gamma-glutaminylo-4-hydroksybenzen jest głównym związkiem fenolowym obecnym w grzybach.

Abou-Heilah i in. zgłoszone stężenie potasu i sodu wynosiło odpowiednio 300 i 28,2 części na milion. Analiza popiołu wykazała dużą zawartość K, P, Cu i Fe.[54]A. bisporus zawiera Ca (0,04 g), Mg (0,16 g), P (0,75 g), Fe (7,8 g), Cu (9,4 mg), Mn (0,833 mg) i Zn (8,6 mg) na kilogram świeżej masy.  Obecne są różne składniki, mikroelementy i witaminy.

POTENCJALNE KORZYŚCI

1. Działanie przeciwutleniające i immunomodulujące

Polisacharydy opisane w A. bisporus zawierały dużą ilość glukanów „a” i „b”, co potwierdzono metodą spektroskopii w podczerwieni z transformacją Fouriera (FTIR) i stwierdzono, że mają one działanie stymulujące układ odpornościowy.

2. Efekt metaboliczny

W sumie 240 siedmiodniowych piskląt przepiórek płci mieszanej losowo przydzielono do czterech grup doświadczalnych traktowanych A. bisporus, a następnie stare pisklęta płci męskiej i żeńskiej rozdzielono po 21 dniach. Ptakom pozwolono swobodnie pobierać wodę i paszę w czasie 35 dni okresu wzrostu. Stwierdzono, że cholesterol całkowity (TC), trójglicerydy (TG) i lipoproteiny o małej gęstości (LDL) były znacząco obniżone w porównaniu z grupą kontrolną. Cholesterol HDL był znacznie podwyższony przy 2% grzybach w porównaniu z kontrolą, więc podsumowując, 2% grzybów pozytywnie wpływa na cholesterol, TG, lipoproteiny o dużej gęstości (HDL) i LDL w diecie przepiórczej.

3. Działanie przeciwnowotworowe

A. bisporus jest skuteczny w przypadku raka piersi, ponieważ zmniejsza aktywność enzymu aromatazy i biosyntezę estrogenów. Badacz ocenił aktywność ekstraktów z grzybów w receptorach estrogenowych/aromatazowych i stwierdził, że zmniejszyły indukowaną testosteronem proliferację komórek w komórkach MCF-7aro, ale nie miały wpływu na MCF-10A, nienowotworową linię komórkową.

4. Właściwości antycholesterolemiczne i przeciwglikemiczne

Celem tego badania było zbadanie hipotezy, że spożycie owocników WBM reguluje reakcje antyglikemiczne. W tych badaniach szczury karmiono dietą hipercholesterolemiczną i cukrzycą typu 2 wywołaną przez wstrzyknięcie streptozotocyny przez 3 tygodnie u szczurów. Wynik pozwolił na zmniejszenie stężenia glukozy w osoczu, stężenia TG, aktywności enzymów wątrobowych, aminotransferazy alaninowej i aminotransferazy asparaginianowej. U szczurów z hipercholesterolemią doustne karmienie ABP przez 4 tygodnie spowodowało znaczny spadek TC, LDL w osoczu i stwierdzono, że A bisporus miał zarówno działanie hipoglikemiczne, jak i hipolipidemiczne u szczurów.

5. Działanie przeciwzapalne

Zbadano działanie przeciwzapalne metanolowych ekstraktów A. bisporus na aktywowanych makrofagach i stwierdzono, że niektóre gatunki grzybów jadalnych mają potencjalne właściwości przeciwzapalne in vitro.

6. Biomarkery stanu zapalnego

W takim badaniu (pilotażowym) ocena biodostępności ET u zdrowych mężczyzn (n = 10), przy użyciu randomizowanego, krzyżowego, zależności od dawki i przebiegu poposiłkowego, przeprowadzonego w General Clinical Research Center na Pennsylvania State University w 2009 r. podawano ET z proszkiem grzybowym. Monitorowano również poposiłkowe stężenie ET i glukozy w krwinkach czerwonych, TG, HDL, LDL i TC w krwinkach czerwonych. Biomarkery stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego oceniono za pomocą białka C-reaktywnego i zdolności absorpcji rodników tlenowych (całkowita). ET z grzybów A. bisporus jest biodostępny, co oceniono na podstawie wychwytu krwinek czerwonych po posiłku, a spożycie wiąże się z osłabioną poposiłkową odpowiedzią TG.

7. Zwiększa dojrzewanie komórek dendrytycznych pochodzących ze szpiku kostnego

W tym badaniu suplementacja in vitro A. bisporus na dojrzewanie komórek dendrytycznych pochodzących ze szpiku kostnego (BMDC) myszy C57BL i stwierdzono, że w sposób zależny od dawki zwiększona ekspresja markerów dojrzewania CD40, CD80, CD86 i głównego kompleksu zgodności tkankowej-II 

8. Jako źródło antybiotyków oraz w przemyśle kosmetycznym

A. bisporus zawiera grupę benzochinonów należących do grupy antybiotyków, a enzym tyrozynazy wyizolowany z tego gatunku jest całkowicie podobny do ludzkiej tyrozynazy, która jest bardzo korzystna w kosmetyce.

9. Fermentacja jelitowa

Kawakami i wsp. opisali fermentację jelitową A. bisporus u szczurów. Zostało to udowodnione przez fizyczne badanie zwierząt za pomocą analizy bakteryjnej i analizy HPLC zawartości jelita grubego i stwierdzono, że proszek z grzybów ma korzystny wpływ na jelita.

10. Schorzenia skóry

Niniejsze badanie opierało się na wpływie oczyszczonej tyrozynazy z A. bisporus na melanocyty B16F10 do produkcji melaniny poprzez blokowanie maszynerii komórek barwnikowych. Wykorzystanie melanocytów B16F10 wykazało, że stymulacja melanogenezy przez oczyszczoną tyrozynazę wynika ze zwiększonej absorpcji tyrozynazy. Aktywność tyrozynazy komórkowej i zawartość melaniny w melanocytach B16F10 były zwiększane przez oczyszczoną tyrozynazę w sposób zależny od dawki. Wyniki wskazują, że oczyszczona tyrozynaza może być traktowana jako zawodnik w leczeniu bielackich chorób skóry.

11. Właściwości antynocyceptywne

Komura i in. udowodnili przeciwzapalne i antynocyceptywne działanie fukogalaktanów, fukomannogalaktanów i mannogalaktanów wyizolowanych z Agaricus brasiliensis i A. bisporus var. hortensja.

12. Aktywność przeciwbakteryjna

W badaniu wyizolowano Erwinia spp. i Ralstonia solanacearum z zakażonych roślin, a następnie poddaniu izolatów i komercyjnie nabytych Staphylococcus aureus (ATCC 25923), Enterococcus faecalis (ATCC 29212), Escherichia coli (ATCC 25922), Pseudomonas aeruginosa (ATCC 27853), Streptococcus pneumoniae (ATCC 49617), Proteus vulgaris (ATCC 49990), Candida albicans, Aspergillus niger (ATCC 1015), Fusarium oxysporum (ATCC 16608), Ustilago maydis (ATCC 14826), Microsporum gypseum (ATCC 15621) i Malassezia furfur (ATCC 14423) i zostały skutecznie antagonizowane przez grzyby 

13. Agaricus bisporus jako nanocząstki

Owaid i in., opracowali metanolowe nanocząstki A. bisporus mają różne zalety w leczeniu raka, chorób wirusowych, bakteryjnych, grzybiczych itp. Ten rodzaj syntezy nanocząstek przez grzyby jadalne i lecznicze jest ekonomiczny i odpowiedni do zastosowania w nanomedycynie ze względu na do ogromnej liczby owocników jakie są produkowane na świecie. Komercyjny proces produkcji grzybów odbywa się zwykle w budynkach lub tunelach w ściśle kontrolowanych warunkach środowiskowych. W naturze podstawczak A. bisporus ma znaczący wpływ na obieg węgla w ekosystemach lądowych jako saprotroficzny rozkładacz ściółki

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij