Passiflora incarnata ekstrakt 3,5% flawonoidów 25g
Passiflora incarnata ekstrakt 3,5% flawonoidów 25g
PASSIONFLOWER - CO TO JEST?
Kwiat męczennicy, Passiflora incarnata, pochodzi z Ameryki i należy do rodzaju kwitnących winorośli, których członków można znaleźć na całym świecie. Kwiaty męczennicy, uderzające swoim wyglądem, składają się z pierścienia płaskich fioletowych płatków pod wewnętrznym pierścieniem ciemniejszych, przypominających wąsy płatków. Niektóre kwiaty męczennicy wytwarzają jadalny owoc, zwany majonezem. Kwiaty, liście i łodygi rośliny oferują pewne korzyści zdrowotne.
Od XVI wieku do celów leczniczych używa się jednej odmiany passiflory, Passiflora incarnata (P. incarnata).
Niektórzy badacze uważają, że suplementy passiflory mogą pomóc w leczeniu lęku, bezsenności i niektórych form bólu, ponieważ mogą zwiększać poziom kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), substancji chemicznej wytwarzanej przez mózg w celu regulacji nastroju.
POTENCJALNE KORZYŚCI
1. Środek przeciwdepresyjny i łagodzący menopauzę
Jak wynika z badań opublikowanych w kwietniowym wydaniu czasopisma „Fitoterapia”, kwiat męczennicy poprawia działanie przeciwdepresyjne dziurawca. W badaniu na zwierzętach suplementacja kombinacją męczennicy i dziurawca znacząco zwiększyła korzyści płynące z dziurawca, prowadząc badaczy do wniosku, że połączenie tych dwóch ziół może umożliwić stosowanie mniejszych dawek dziurawca. Badanie opublikowane w „Iran Journal of Nursing and Midwifery Research” z jesieni 2010 r. wykazało, że suplementacja kwiatem męczennicy poprawiła depresję i inne objawy menopauzy, w tym złość, bezsenność i bóle głowy. Uczestnicy spożywali suplementy z passiflory codziennie przez 6 tygodni. Znacząca poprawa objawów nastąpiła w trzecim tygodniu. Naukowcy doszli do wniosku, że męczennica może przynieść korzyści w leczeniu menopauzy u kobiet, które albo nie mogą, albo nie chcą stosować hormonalnej terapii zastępczej.
2. Działanie przeciwlękowe
Korzyści przeciwlękowe passiflory zostały wykazane w badaniu na zwierzętach opublikowanym w czerwcowym wydaniu „Phytotherapy Research” z czerwca 2011 roku. Zwierzęta, którym podano dawki 150 miligramów na kilogram masy ciała, spędzały więcej czasu w otwartych, niezabezpieczonych i podwyższonych obszarach podczas testu w labiryncie. Dodatkowo suplement nie powodował działania uspokajającego ani stymulującego. Badanie opublikowane w „Journal of Ethnopharmacology” z marca 2010 r. wykazało, że niskie dawki ekstraktu z męczennicy zmniejszają niepokój, podczas gdy wyższe dawki wywołują efekt uspokajający.
3. Obniżenie ciśnienia krwi
Według badań na zwierzętach opublikowanych w styczniu 2013 r. w „Journal of Nutritional Biochemistry” kwiat męczennicy może pomóc w kontrolowaniu wysokiego ciśnienia krwi. Dawki ekstraktu ze skóry kwiatu męczennicy w dawce 50 miligramów na kilogram masy ciała znacznie obniżyły podwyższony poziom ciśnienia krwi. Naukowcy ustalili, że za korzyści odpowiadają związki antyoksydacyjne antocyjanów oraz związek zawarty w kwiatach męczennicy zwany kwasem edulilowym. Badanie na zwierzętach opublikowane w lutowym wydaniu czasopisma „Phytotherapy Research” wykazało, że miąższ marakui znacznie obniżył skurczowe ciśnienie krwi, czyli górną wartość wskaźnika ciśnienia krwi, oznaczającą ciśnienie w tętnicach podczas skurczu serca. Ekstrakt z męczennicy zwiększył również poziom enzymu przeciwutleniającego i obniżył poziom utlenionych lipidów – lipidów uszkodzonych przez nagromadzone toksyny i produkty przemiany materii. Naukowcy podawali dawki 8 miligramów dziennie przez 5 dni.
4. Wsparcie snu
Kwiat męczennicy poprawił jakość snu w badaniu opublikowanym w sierpniowym wydaniu „Badania fitoterapii”. Uczestnicy, w wieku od 18 do 35 lat, z łagodnymi zaburzeniami snu, codziennie przez tydzień spożywali filiżankę herbaty z męczennicy i zapisywali jakość swojego snu w dzienniku i kwestionariuszu. Wyniki wykazały, że męczennica znacząco poprawiła jakość snu w sześciu zmierzonych elementach w porównaniu z grupą kontrolną, która nie otrzymywała męczennicy.
5. Padaczka
Wyniki badaniaTrusted Source z 2007 r. wskazują, że przyjmowanie pasipay, mieszanki zawierającej P. incarnata, wydłużyło czas między napadami i czas ich trwania.
Przy ograniczonych dostępnych dowodach określenie skuteczności passiflory w leczeniu napadów będzie wymagało dalszych badań.
6. Działanie przeciwzapalne
Niektóre odkrycia wskazują, że passiflora ma działanie przeciwzapalne, ale konieczne są dalsze badania, aby określić jego zastosowania i skuteczność.