Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

Celastrus paniculatus 10:1 ekstrakt 25g

35,00 zł
Netto
Ostatnie sztuki w magazynie

Ocena :  

0 opinii

Celastrus paniculatus 10:1 ekstrakt 25g

CELASTRUS PANICULATUS - CO TO JEST?

Celastrus paniculatus (z rodziny Celastraceae) to duży, drzewiasty pnący krzew o żółtawej korze, który w ajurwedzie określany jest jako Jyothismati, oraz ciemnobrązowy olej ekstrahowany z nasion (postrzegany jako składnik leczniczy) zwany olejem Jyothismati. Olej Celastrus lub olej Malkanguni. Jest to zioło nootropowe i podobnie jak większość Medhya Rasayana (środki wzmacniające funkcje poznawcze z medycyny indyjskiej) ma pewne wysokie uznanie, uzasadniające takie nazwy jak „Eliksir Życia”.

Tradycyjne zastosowanie tej rośliny do celów leczniczych obejmuje leczenie zaburzeń funkcji poznawczych, padaczki, bezsenności, reumatyzmu, dny moczanowej, niestrawności, a także poronnych i oczyszczających. lecznicze leczenie zapalenia stawów i stanów zapalnych skóry. Chociaż nie są one tradycyjnie używane do tych celów, doniesiono, że nasiona są termogeniczne, afrodyzjakalne, kardiotoniczne i moczopędne.

Doniesiono, że nasiona są gorzkie w smaku i gorące w mocy.

KOMPOZYCJA

Liście i nasiona rośliny są wykorzystywane w medycynie lub do przygotowania ekstraktów lub oleju celastrusowego. Olej z nasion Celastrus jest najczęściej używany ze względu na jego rzekome właściwości wzmacniające funkcje poznawcze.

Nasiona zawierają celastrynę i panikulatynę (alkaloidy), które mogą zawierać przeciwutleniacze. Według niektórych badaczy związki zawarte w ekstrakcie z nasion blokują esterazę acetylocholinową, enzym rozkładający acetylocholinę. Może to zwiększać poziom acetylocholiny w mózgu, co potencjalnie może mieć działanie nootropowe.

Główny aktywny składnik celastru jest nieznany. Jednak za jej zdrowotne działanie mogą odpowiadać następujące związki wyizolowane ze świeżych liści rośliny:

Alkaloidy sekwesterpenowe Celastrine i Celastrol (0,15% oskrzeli) oraz Celapanin, Celapanigin i Celapagin

Panikulatyna i panikulatadiol (olej z nasion)

Malkanguniol (główny składnik oleju z nasion)

Pristimerin

Zeylasteron i Zeylasteral (ekstrakt z kory)

Seskwiterpeny β-dihydroagarofuranoidowe

Polialkohol A-D i polialkohol Dulcitol (kwiaty)

Estry polioli sekwesterpenowych, takie jak Angulatueoid C, znajdujące się w ekstrakcie chloroformowym i zaangażowane w relaksację jelit

β-sitosterol

β-amyrIna

Kumaryny

POTENCJALNE KORZYŚCI - BADANIA NAUKOWE

BADANIA NA ZWIERZĘTACH I LINIACH KOMÓRKOWYCH

1. FUNKCJE MÓZGOWE

Długotrwały stres może wywoływać niepokój oraz osłabiać pamięć roboczą i zdolność uczenia się. Według niektórych badaczy celastru może pomóc chronić mózg przed negatywnymi skutkami stresu. W badaniu na zwierzętach zestresowane szczury, którym podawano olej z celastru, radziły sobie lepiej w testach mierzących uczenie się i pamięć

Inne badanie na szczurach wykazało również, że olej z nasion celastru może poprawić sprawność umysłową i pamięć.

Badania sugerują, że celastrus może mieć właściwości przeciwutleniające, które mogą potencjalnie chronić komórki mózgowe poprzez neutralizację wolnych rodników. Istnieją również dowody na to, że celastrus może poprawiać pamięć poprzez zmniejszenie aktywności acetylocholinesterazy w mózgu.

2. EFEKT NEUROPRZEKAŹNIKOWY

Badanie na szczurach wykazało, że celastrus może obniżać poziom noradrenaliny, dopaminy, serotoniny w mózgu. Może również zmniejszać ich obrót i wydalanie z moczem. Naukowcy sugerują, że te efekty mogą pomóc w poprawie uczenia się i poprawie pamięci.

3. BÓL I STAN ZAPALNY

W badaniu na myszach ekstrakt z celastru łagodził ból i zmniejszał stan zapalny. Na podstawie uzyskanych wyników jej działanie było porównywalne z działaniem aspiryny.

Badania sugerują również, że ekstrakt z nasion celastrus może również zmniejszać obrzęk i ból u myszy z zapaleniem stawów.

Istnieją dowody na to, że związki z ekstraktu celastru (estry seskwiterpenowe) mogą blokować związki zapalne, takie jak NF-kB, tlenek azotu, IL-6 i TNF-a.

4. ZDROWIE JELIT

W jednym badaniu szczury, którym podawano olej z celastru, miały mniej wrzodów żołądka. Według naukowców celastrus może chronić jelita poprzez obniżenie poziomu TNF-a, cytokiny zapalnej, oraz zwiększenie aktywności przeciwutleniającej.

W tkankach jelit człowieka i szczura ekstrakt z nasion celastru zmniejszał skurcze jelit.

5. WPŁYW NA CHOLESTEROL

Badanie na szczurach wykazało, że celastrus może obniżać poziom lipidów we krwi i złogi cholesterolu w tętnicach.

6. WYTRZYMAŁOŚĆ W TRAKCIE ĆWICZEŃ

W badaniu na myszach myszy, którym podawano ekstrakt z nasion celastru, ćwiczyły przez dłuższy czas i miały mniej uszkodzeń mięśni i DNA.

7. ŁUSZCZYCA

U myszy z łuszczycowym zapaleniem skóry badanie wykazało, że ekstrakt z celastru stosowany miejscowo może zmniejszyć stan zapalny i inne objawy zapalenia skóry.

BADANIA W KIERUNKU PRZECIWNOWOTWOROWYM

Nie wykazano, aby Celastrus leczył lub zapobiegał rakowi. Potencjalny wpływ celastru na raka był badany tylko na zwierzętach i komórkach.

Badanie na komórkach raka piersi wykazało, że ekstrakt z celastru może mieć działanie przeciwnowotworowe. Według naukowców jeden z jego związków (seskwiterpen) indukował śmierć komórek nowotworowych poprzez apoptozę.

Należy jednak pamiętać, że wiele substancji ma działanie przeciwnowotworowe w komórkach, nawet toksyczne chemikalia. Niekoniecznie oznacza to, że mają wartość medyczną. Wręcz przeciwnie, większość substancji (naturalnych lub syntetycznych), które są badane w komórkach rakowych, nie przechodzi dalszych badań na zwierzętach lub prób klinicznych z powodu braku bezpieczeństwa lub skuteczności.

NEUROTRANSMISJA CHOLINERGICZNA

Ekstrakt wodny z nasion Celastrus paniculatus w modelu amnezji wywołanej azotynem sodu u myszy (350-1050 mg/kg doustnie) i szczura (500-1500 mg/kg) może hamować acetylocholinesterazę (wzrost podczas amnezji) o 13.17 -19,33%, podczas gdy lek referencyjny 100 mg/kg Piracetam hamuje go o 24,2%. W innym miejscu w modelu toksyczności glinu Celastrus Oil jest w stanie zachować zmniejszające się stężenia acetylocholinesterazy.

In vitro ekstrakty wodne z nasion nie hamowały acetylocholinoesterazy w stężeniu 1 µg/ml (stężenie, w którym zaobserwowano neuroprotekcję)[14], a olej etanolowy i olej z nasion również zawodzą; chroniczne przyjmowanie nasion (14 dni) olej w dawce zdolnej do zapobiegania amnezji wywołanej skopolaminą nie zmieniał neuroprzekaźnictwa cholinergicznego ani aktywności acetylocholinesterazy.

WNIOSEKChociaż odnotowano pośrednie zachowanie stężeń acetylocholinesterazy jako wtórne do neuroprotekcji, wydaje się, że nie ma żadnych nieodłącznych zmian w acetylocholinesterazie ani aktywności cholinergicznej przy suplementacji celastrus paniculatus u gryzoni

NEUROTRANSMISJA GLUTAMINERGICZNA

Ekstrakty wodne (zarówno gorące, jak i w temperaturze pokojowej) oraz kwaśna ekstrakcja nasion Celastrus paniculatus nie wywarły działania neuroprotekcyjnego przy stężeniu 10 ng/mL, podczas gdy stężenia 100-1000 ng/mL (0,1-1 µg/mL) ekstrakty są w stanie chronić komórki przed neurotoksycznością indukowaną glutaminianem. Maksymalna skuteczność została zaobserwowana przy 1 µg/mL dla ekstrakcji w temperaturze pokojowej i kwaśnej (0,1 µg/mL dla ekstrakcji gorącą wodą), a ochrona osiągnęła 21-28,6%

Uważano, że powyższa neuroprotekcja wynika z właściwości antagonistycznych NMDA, ponieważ 2-4 µg/ml ekstraktów wodnych powoduje zależne od dawki i w większości odwracalne hamowanie prądów indukowanych przez NMDA osiągające 48 +/- 3,8% hamowania. Stężenie to wymiata również wolne rodniki (nadtlenek i H2O2), co sugeruje możliwy mechanizm.

WNIOSEKWydaje się, że nasiona celastrus paniculatus chronią przed śmiercią komórek pod wpływem glutaminianu w bardzo niskim stężeniu, ale maksymalna zaobserwowana ochrona nie jest zbyt wysoka. Może to być, ale nie jest potwierdzone, być związane z właściwościami przeciwutleniającymi.

NEUROTRANSMISJA ADRENERGICZNA

Wydaje się, że doustne spożycie olejku z celastru wiąże się z mniejszymi stężeniami noradrenaliny w mózgu szczura wraz z mniejszą ilością metabolitów wydalanych z moczem, co sugeruje mniejszy obrót.

NEUROTRANSMISJA DOPAMINERGICZNA

Wydaje się, że doustne spożycie olejku celastrusowego wiąże się z mniejszymi stężeniami dopaminy w mózgu szczura wraz z mniejszą ilością metabolitów wydalanych z moczem, co sugeruje mniejszy obrót.

NEUROTRANSMISJA SEROTONINERGICZNA

Wydaje się, że przyjmowanie doustne oleju celastrusowego wiąże się z mniejszym stężeniem serotoniny w mózgu szczura, a także mniejszą ilością metabolitów wydalanych z moczem, co sugeruje mniejszy obrót.

NEUROGENEZA

Stwierdzono, że olej celastrusowy (wstrzyknięcia dootrzewnowe około 1 ml/kg lub 3,2 g/kg masy ciała przez 45 dni) zwiększa stężenia białek i fosfolipidów w móżdżku, co oceniono w badaniu histologicznym; uważa się, że wskazuje to na zwiększoną mielinizację.

NEUROPROTEKCJA

Dootrzewnowe wstrzyknięcia 0,5-1 ml/kg (1,6-3,2 g/kg) szczurom, które są narażone na toksyczność glinu (znaną neurotoksynę, która nieco imituje patologię Alzheimera) przez sześćdziesiąt dni są w stanie złagodzić deficyty uczenia się, przy czym obie dawki są tak samo ochronne jak lek referencyjny Donepezil (0,5 mg/kg).

WNIOSEKStandardowe dawki stosowane w celu poprawy funkcji poznawczych wydają się być nieco neuroprotekcyjne w stosunku do aluminium

10 µg/ml ekstraktu z gorącej wody wydawało się z natury cytotoksyczne dla komórek neuronalnych, podczas gdy to stężenie innych ekstraktów nie było.

WNIOSEKWysokie stężenia celastrus paniculatus same zachowują potencjał neurotoksyczny; jest to około 10-krotność stężenia, które jest korzystne in vitro

STRES I STANY LĘKOWE

U myszy, którym podawano 200-400 mg/kg oleju z Celastrus paniculatus przez wstrzyknięcia dootrzewnowe przez siedem dni przed testami wysiłkowymi, udało się złagodzić, ale nie odwrócić zmian w biomarkerach oksydacyjnych (peroksydacja lipidów i enzymy antyoksydacyjne) obserwowanych przy stresie fizycznym.

1000-1500 mg/kg oleju Celastrus przez 14 dni przed badaniem lęku na szczurach (otwarte pole i podniesiony labirynt plus) wydaje się wywierać działanie przeciwlękowe porównywalne lub mniejsze niż lek referencyjny 1 mg/kg diazepamu; dodatek z tych dwóch, lub połączenie olejku Celastrus i buspironu, nie wywierały addytywnego wpływu na redukcję lęku.

WNIOSEKOlejek celastrus wydaje się mieć właściwości przeciwlękowe i antystresowe, i chociaż są one godne szacunku, niewiele jest dowodów na poparcie jego stosowania w tych celach

PAMIĘĆ I UCZENIE SIĘ

Wyciąg wodny z nasion Celastrus paniculatus myszom (350-1050 mg/kg) i szczurom (500-1500 mg/kg) podawany po amnezji wywołanej azotynem sodu powodował zależną od dawki poprawę w retencji pamięci przy nieco mniejszej sile działania niż lek referencyjny Piracetam (100 mg/kg). Gdzie indziej, 14-dniowe wstępne ładowanie (ale nie pojedyncza dawka) wydawało się całkowicie zapobiegać amnezji wywołanej skopolaminą przy 50-400 mg/kg ekstraktu.

WNIOSEKPatrząc na właściwości przeciwamnezyjne, chociaż nie ma zbyt wielu dowodów, wydaje się, że ostre stosowanie tego zioła jest bardzo słabe w ochronie poznawczej, podczas gdy długotrwałe stosowanie może być bardziej skuteczne

Co najmniej jedno badanie, w którym wykorzystano celastrus paniculatus u szczurów albinosów narażonych na zadanie biernego unikania, wykazało działanie wzmacniające funkcje poznawcze (brak leku referencyjnego), podczas gdy w innym badaniu dotyczącym poprawy funkcji poznawczych u zdrowych szczurów stwierdzono, że ekstrakt wodny z nasion ( ale nie etanol ani metanol) przy 100-300 mg/kg przez 14 dni był w stanie znacząco i w zależności od czasu poprawić wydajność w testach typu „shuttle-box” i „step-through”; nie było znaczącej odpowiedzi zależnej od dawki, a autorzy postawili hipotezę, że jest to wtórne do efektów antyoksydacyjnych.

W innym miejscu, w jednym badaniu w modelu toksyczności glinu stwierdzono, że przyjmowanie doustne 0,5-1 ml/kg Celastrus Oil przez 60 dni przekroczyło nietoksyczną kontrolę w biernym unikaniu (do podobnej siły działania co 0,5 mg/kg Donepezilu).

WNIOSEKWydaje się, że przedłużone przyjmowanie ekstraktu z nasion, prawdopodobnie ze względu na składnik rozpuszczalny w wodzie, może zwiększyć wydajność poznawczą gryzoni. Dokładny mechanizm i cząsteczka leżąca u podstaw tego efektu nie jest obecnie znana, a siła działania wymaga dalszej oceny

Powyższe badania mają charakter typowo informacyjny oraz były wykonawane z udziałem róznych ekstraktów, innych niż dostępny w ofercie sklepu. Dlatego też nie można ich traktować jako wiarygodne źródło informacji na temat produktu dostępnego w naszej sprzedaży oraz sugestię co do jego spożywania. Informacje zawarte w opisach nie są zatwierdzone przez GIF, GIS oraz EFSA i nie mają na celu leczenia, diagnozowania lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie.

BEZPIECZEŃSTWO I DZIAŁANIE NIEPOŻĄDANE

Bezpieczeństwo celastru jest nieznane. Żadne badania na ludziach nie oceniały potencjalnych zagrożeń dla zdrowia związanych z przyjmowaniem tego suplementu.

Ze względu na brak badań klinicznych skutki uboczne przyjmowania celastru są nieznane.

Badanie na szczurach sugeruje, że ekstrakt z nasion celastru może zaburzać rozwój plemników.

TOKSYKOLOGIA

Ostre spożycie do 5 g/kg oleju Celastrus u szczurów albinosów nie wywołało skutków toksycznych.

DAWKI STOSOWANE W BADANIACH

Bezpieczna i skuteczna dawka celastru nie jest znana ze względu na brak badań klinicznych.

Dostępne w handlu suplementy zwykle zawierają 400-500 mg proszku Celastrus Paniculatus na kapsułkę. Według producenta należy codziennie przyjmować od 1 do 2 kapsułek.

LITERATURA CYTOWANA

1. Lekha G, Mohan K, Samy IA. Effect of Celastrus paniculatus seed oil (Jyothismati oil) on acute and chronic immobilization stress induced in swiss albino mice. Pharmacognosy Res. (2010)

2. Studies on biogenic amines and their metabolites in mentally retarded children in Celastrus oil therapy.

3. Valecha R, Dhingra D. Behavioral and Biochemical Evidences for Antidepressant-Like Activity of Celastrus Paniculatus Seed Oil in Mice. Basic Clin Neurosci. (2016)

4. Godkar PB, et al. Celastrus paniculatus seed oil and organic extracts attenuate hydrogen peroxide- and glutamate-induced injury in embryonic rat forebrain neuronal cells. Phytomedicine. (2006)

5. Phyto-pharmacology of Celastrus paniculatus: An Overview.

6. Phyto-pharmacology of Celastrus paniculatus: An Overview.

7. Paniculatadiol a new triterpene diol from Celastrus paniculatus Willd. Celastraceae.

8. Stereochemistry of malkanguniol and stereostructures of some other related polyalcohols from Celastrus paniculatus Willd.

9. Weng JR, Yen MH, Lin WY. Cytotoxic constituents from Celastrus paniculatus induce apoptosis and autophagy in breast cancer cells. Phytochemistry. (2013)

10. Borbone N, et al. Identification of a new sesquiterpene polyol ester from Celastrus paniculatus. Planta Med. (2007)

11. Borrelli F, et al. New sesquiterpenes with intestinal relaxant effect from Celastrus paniculatus. Planta Med. (2004)

12. Bhanumathy M, et al. Nootropic activity of Celastrus paniculatus seed. Pharm Biol. (2010)

13. Chakrabarty M, et al. Cortico-hippocampal salvage in chronic aluminium induced neurodegeneration by Celastrus paniculatus seed oil: Neurobehavioural, biochemical, histological study. J Pharmacol Pharmacother. (2012)

14. Godkar PB, et al. Celastrus paniculatus seed water soluble extracts protect against glutamate toxicity in neuronal cultures from rat forebrain. J Ethnopharmacol. (2004)

15. Gattu M, et al. Reversal of scopolamine-induced deficits in navigational memory performance by the seed oil of Celastrus paniculatus. Pharmacol Biochem Behav. (1997)

16. Nalini K, et al. Effects of Celastrus paniculatus on passive avoidance performance and biogenic amine turnover in albino rats. J Ethnopharmacol. (1995)

17. Bidwai PP, Wangoo D, Bhullar NK. Effect of Celastrus paniculatus seed extract on the brain of albino rats. J Ethnopharmacol. (1987)

18. Yokel RA. The toxicology of aluminum in the brain: a review. Neurotoxicology. (2000)

19. McLachlan DR, et al. Would decreased aluminum ingestion reduce the incidence of Alzheimer's disease. CMAJ. (1991)

20. Ahmad F, Khan RA, Rasheed S. Preliminary screening of methanolic extracts of Celastrus paniculatus and Tecomella undulata for analgesic and anti-inflammatory activities. J Ethnopharmacol. (1994)

21. Rajkumar R, et al. Evaluation of anxiolytic potential of Celastrus oil in rat models of behaviour. Fitoterapia. (2007)

22. Kumar MH, Gupta YK. Antioxidant property of Celastrus paniculatus willd.: a possible mechanism in enhancing cognition. Phytomedicine. (2002)

23. Patil RH, Prakash K, Maheshwari VL. Hypolipidemic Effect of Celastrus paniculatus in Experimentally Induced Hypercholesterolemic Wistar Rats. Indian J Clin Biochem. (2010)

24. Russo A, et al. Indian medicinal plants as antiradicals and DNA cleavage protectors. Phytomedicine. (2001)

25. Bidwai PP, Wangoo D, Bhullar N. Antispermatogenic action of Celastrus paniculatus seed extract in the rat with reversible changes in the liver. J Ethnopharmacol. (1990)

26. Borrelli F, et al. Potent relaxant effect of a Celastrus paniculatus extract in the rat and human ileum. J Ethnopharmacol. (2009)

DISCLAIMER

Ten produkt nie jest suplementem diety na terenie Polski. Informacje zawarte w opisach nie są zatwierdzone przez GIF, GIS oraz EFSA i nie mają na celu leczenia, diagnozowania lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie.

Cytowane badania naukowe nie mogą być uważane za jednoznaczne z uwagi na ich ograniczony charakter i nie muszą ujawniać pełnego spektrum działania substancji.

Opinie klientów zawarte w kartach produktów nie są opiniami ekstrakty.com oraz nie mogą być uznawane za zalecenia do ich stosowania. Ekstrakty.com nie bierze odpowiedzialności za informacje w nich zawarte.

Zawsze skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą podczas stosowania nowego środka nootropowego. Obsługujemy tylko osoby pełnoletnie i nie bierzemy odpowiedzialności za niewłaściwe stosowanie zakupionych produktów.

Dokładamy wszelkich starań by opis właściwości, działanie, dawkowanie, zastosowanie produktów oraz cena były wykonane możliwie rzetelnie i precyzyjnie. Nasz sklep to nie apteka, dzięki czemu masz prawo do zwrotu nieotwartego produktu bez podania przyczyny w ciągu 30 dni.

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij