Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

MSM (Metylosulfometan) 250g

40,00 zł
Netto

Ocena :  

0 opinii

MSM (Metylosulfometan) 250g

METYLOSULFOMETAN - CO TO JEST?

MSM to metylosulfonylometan, znany również jako sulfon dimetylowy (DMSO2) i sulfon metylowy.

Jest to związek organiczny występujący w żywności, w tym w owocach, warzywach, zbożach, mleku i napojach. Występuje również w roślinach zielonych, takich jak skrzyp.

MSM jest źródłem siarki, która jest ważnym składnikiem białek, kolagenu, keratyny, hormonów i enzymów.

Doustnie i miejscowo ludzie stosują MSM w leczeniu przewlekłego bólu, neuropatii, choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia stawów, reumatoidalnego zapalenia stawów, osteoporozy i innych stanów zapalnych. Powszechnie mówi się również, że poprawia zdrowie skóry i włosów oraz przyspiesza gojenie blizn, skaleczeń i ran.

PRZYPUSZCZALNY MECHANIZM

Naukowcy stawiają hipotezę, że metylosulfonylometan (MSM) dostarcza organizmowi dodatkowej siarki w celu wytworzenia metioniny. Uważa się, że aminokwas metionina pomaga organizmowi w syntezie związków, tworzeniu tkanki łącznej, metabolizmie żywności i wchłanianiu składników odżywczych.

POTENCJALNE KORZYŚCI

1. ZAPALENIE KOŚCI I STAWÓW

MSM jest prawdopodobnie skuteczny w łagodzeniu objawów choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego.

Badania kliniczne pokazują, że MSM może nieznacznie zmniejszyć niektóre objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, takie jak ból i obrzęk, oraz poprawić funkcję stawów lub sprawność fizyczną. Stosowano go samodzielnie lub w połączeniu z glukozaminą w ilości od 1,5 do 6 gramów doustnie w dwóch do trzech podzielonych dawkach dziennie.

Należy zauważyć, że poprawa była niewielka, więc nadal nie wiadomo, czy ma to jakiekolwiek znaczenie kliniczne, zwłaszcza że nie ma żadnych badań dotyczących długoterminowego wpływu MSM na chorobę zwyrodnieniową stawów.

Naukowcy badają wpływ MSM na szlaki zapalne i cytokiny, w tym IL-6, TNF-α, IL-1β, IL-8 i prostaglandynę E2.

2. PRZEWLEKŁA NIEWYDOLNOŚĆ ŻYLNA

W badaniach klinicznych krem z MSM i EDTA zmniejszał obrzęk łydek, kostek i stóp u pacjentów z przewlekłą niewydolnością żylną. Jednak sam MSM wydawał się zwiększać obrzęk u tych pacjentów

3. ALERGIE

Nie ma wystarczających dowodów na poparcie stosowania MSM w alergiach, chociaż wczesne badania pokazują pewne obietnice.

Objawy alergiczne (katar, łzawiące i swędzące oczy, zatkany nos, kichanie), a także objawy ze strony dolnych dróg oddechowych (kaszel, duszność) uległy zmniejszeniu u osób z sezonowym alergicznym nieżytem nosa po zażyciu 2600 mg suplementacji MSM przez miesiąc w mały proces.

Niektórzy badacze stawiają hipotezę, że MSM łagodzi alergie poprzez swoje właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające oraz wiązanie z błoną śluzową w celu zablokowania kontaktu gospodarza z alergenem.

4. CHRAPANIE

W jednym badaniu obejmującym 35 osób cierpiących na przewlekłe chrapanie MSM podany do każdego nozdrza na 15 minut przed snem zapewnił znaczącą redukcję objawów u 80% badanych po 1 do 4 dniach stosowania.

Jednak te ustalenia nie zostały powtórzone. Dlatego potrzebne są dodatkowe badania, aby ocenić skuteczność MSM w chrapaniu.

BADANIA NA ZWIERZĘTACH

1. EFEKTY PRZECIWUTLENIAJĄCE I WSPARCIE METYLACJI

Pomimo braku solidnych badań firmy często twierdzą, że MSM jest silnym antyoksydantem, zdolnym do inaktywacji wolnych rodników.

Naukowcy sugerują, że na poziomie komórkowym MSM dostarcza siarki do produkcji antyoksydantów, takich jak glutation, oraz aminokwasów metionina, cysteina i tauryna.

Badania badają jego wpływ na inne przeciwutleniacze odżywcze, takie jak witaminy C, witamina E, koenzym Q10 i selen.

Ponadto niektórzy naukowcy uważają, że MSM jest dawcą metylu. Teoretycznie może obniżać poziom homocysteiny, co sugeruje jej potencjalną rolę w procesie redukcji stresu oksydacyjnego metylacji. Teorie te nie zostały jeszcze naukowo potwierdzone.

2. PROBLEMY TRAWIENNE

Naukowcy sugerują, że metylosulfonylometan (MSM) może pomóc w odbudowie wyściółki przewodu pokarmowego. Według jednej teorii może to pomóc w powstrzymaniu cząstek przed opuszczaniem małych połączeń. Jest badany pod kątem zespołu nieszczelnego jelita, zapalenia okrężnicy i chorób zapalnych jelit.

Potrzebne są badania kliniczne, aby ocenić wpływ MSM na zdrowie jelit u ludzi.

W jednym badaniu żel zawierający MSM w połączeniu z kwasem hialuronowym i olejkiem z drzewa herbacianego (Proctoial, BSD Pharma) poprawił objawy hemoroidów (ból podczas defekacji, widoczne krwawienie i stan zapalny/podrażnienie) po dwóch tygodniach. Jednak wkład MSM w obserwowany efekt pozostaje niejasny.

3. ZDROWIE SKÓRY

Wpływ MSM na zdrowie skóry u ludzi jest nieznany.

W badaniach na zwierzętach stwierdzono, że metylosulfonylometan (MSM) zmiękcza skórę i wzmacnia paznokcie.

Inne badanie sugerowało, że metylosulfonylometan (MSM) z sylimaryną może poprawić rumieniowo-teleangiektyczny trądzik różowaty. To połączenie poprawiło zaczerwienienie skóry, grudki, swędzenie, nawilżenie i przywróciło skórze normalny kolor.

Dodatkowo ta kombinacja nie poprawiła uczucia pieczenia, którego niektórzy pacjenci doświadczają jako objaw trądziku różowatego. Jednak ten preparat poprawił intensywność i długowieczność uczucia pieczenia. Na podstawie tego badania nie można odróżnić wpływu samego MSM na zdrowie skóry.

4. REGENERACJA MIĘŚNI

Suplementacja 3 g MSM dziennie przez 30 dni u zdrowych, umiarkowanie aktywnych mężczyzn jest w stanie zmniejszyć bolesność mięśni.

Niektórzy naukowcy uważają, że metylosulfonylometan (MSM) może naprawiać sztywne komórki tkanki włóknistej w mięśniach, które ulegają rozkładowi podczas użytkowania mięśni.

U zwierząt metylosulfonylometan (MSM) zmniejszał uszkodzenia mięśni poprzez promowanie zdolności antyoksydacyjnych, które hamowały peroksydację lipidów. To z kolei pomogło zmniejszyć wyciek i uwalnianie CK i LDH do krwi. Poziomy CK i LDH są zwykle podwyższone po intensywnym używaniu mięśni. MSM usunął również kwas mlekowy, który powoduje uczucie pieczenia po wysiłku.

Biorąc pod uwagę nieskuteczność MSM w zwiększaniu wydajności ćwiczeń, potrzebne są badania na dużą skalę, aby dokładnie określić jego wpływ na regenerację mięśni u ludzi.

5. WYPADANIE WŁOSÓW

Badanie na szczurach wykazało, że metylosulfonylometan (MSM) może zmniejszyć wypadanie włosów (łysienie).

Po nałożeniu na wydepilowaną skórę pleców samców szczurów wraz z MAP (Magnesium Ascorbyl Phosphate) stwierdzono, że metylosulfonylometan (MSM) z MAP poprawia wzrost włosów w sposób proporcjonalny do dawki, zwiększając poziom kolagenu i keratyny.

Brakuje danych ludzkich.

6. PASOŻYTY

Według jednej niezatwierdzonej teorii (dotyczącej Roberta Herschlera, który posiada patent MSM w USA), MSM pokrywa jelita, co utrudnia pasożytom przyczepienie się i zmusza je do opuszczenia ciała. Żadne dane naukowe nie potwierdzają tej teorii.

7. CHOROBY AUTOIMMUNOLOGICZNE

Jak MSM wpływa na autoimmunizację u ludzi, pozostaje nieznany.

U myszy podatnych na rozwój autoimmunologicznej choroby limfoproliferacyjnej (ALD) MSM wydawał się wydłużać życie i zmniejszać powiększenie węzłów chłonnych i śledziony oraz niedokrwistość.

W badaniu na myszach z toczniem rumieniowatym układowym (SLE), MSM wykazywał działanie ochronne przed i po wystąpieniu choroby. Myszy na diecie z MSM mniej uszkadzały wątrobę i miały mniejszą śmiertelność.

Potrzebne są badania kliniczne.

DAWKI STOSOWANE W BADANIACH

Ze względu na brak odpowiednich danych klinicznych nie można ustalić standardowej dawki MSM.

Badania pokazują, że 1,5 – 6 gramów dziennie podzielone na 2 do 3 dawek wydaje się być bezpieczne i dobrze tolerowane u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

WCHŁANIANIE

Według ograniczonych badań, MSM przyjmowany doustnie jest szybko wchłaniany w jelitach, dobrze rozprowadzany w organizmie i wydajnie wydalany z moczem.

Badanie sugerowało, że po spożyciu MSM oddaje swoją siarkę, tworząc kolagen i keratynę znajdującą się we włosach i paznokciach, tworząc aminokwasy metioninę i cysteinę oraz białka krwi.

W przeciwieństwie do DMSO, MSM nie jest łatwo wchłaniany przez skórę i nie pomaga we wchłanianiu innych substancji przez skórę do krwi.

Gdy DMSO jest przyjmowany doustnie lub nakładany na skórę, około 15% jest przekształcane w MSM.

Niższe wchłanianie przez skórę może wynikać z zalegania w skórze w miejscu aplikacji, co teoretycznie może być korzystne w przypadku niektórych schorzeń dermatologicznych.

MSM prawdopodobnie przechodzi również przez barierę krew-mózg

ŹRÓDŁA WYSTĘPOWANIA

MSM jest naturalnie obecny w różnych produktach spożywczych, takich jak warzywa (kukurydza, kapusta, brokuły, kiełki lucerny, czosnek, buraki), owoce (jabłka, pomidory, maliny), mleko krowie, boćwina, mięso z kurczaka, kawa, herbata i piwo.

Występuje również w roślinach zielonych, takich jak skrzyp i niektóre gatunki alg, a także w bydlęcych i ludzkich nadnerczach, mleku i moczu.

Najzdrowszym źródłem MSM jest świeża, surowa żywność pochodzenia roślinnego.

Jako suplement MSM jest dostępny w postaci kapsułek/tabletek, kryształów, proszków, balsamów i kremów.

MSM jest obecnie sprzedawany jako pojedynczy środek oraz w połączeniu z innymi suplementami diety (glukozamina, siarczan chondroityny)

SKUTKI UBOCZNE

Długoterminowe bezpieczeństwo metylosulfonylometanu (MSM) nie jest dobrze znane, ale MSM jest prawdopodobnie bezpieczne do 6 miesięcy.

Możliwe skutki uboczne to wzdęcia, biegunka, dyskomfort w jamie brzusznej, nudności, obrzęk, zmęczenie, trudności z koncentracją, bezsenność, alergia, wysypki skórne i bóle głowy

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij