Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

Hericium erinaceus (Soplówka jeżowata - Lion's Mane Mushroom) 30% ekstrakt

55,00 zł
Netto
  • wpływa korzystnie na neurogenezę
  • przejawia działanie poprawiające nastrój i prokognitywne
  • działa neuroprotekcyjnie
Waga :

Ocena :  

2 opinii

Hericium erinaceus (Soplówka jeżowata - Lion's Mane Mushroom) 30% ekstrakt

Soplówka jeżowata ekstrakt

Soplówka jeżowata ekstrakt (Hericium erinaceus) zwana również Lion's Mane Mushroom lub Yamabushitake jest to jadalny grzyb o właściwościach nootropowych, który rośnie na starych i martwych drzewach liściastych na terenie Chin, Japonii, Ameryki Północnej (głównie na amerykańskich bukach) oraz Europie gdzie jest szeroko spożywany jako produkt spożywczy oraz suplement diety. Inne popularne nazwy to: Monkey's Head, Satyr's Beard oraz Houtou (pochodzaca od nazwy napoju zawierającego w swoim składzie Hericium erinaceus, który to był sprzedawany z okazji 11. Azjatyckiego Festiwalu Sportu w Chinach w 1990 roku). Przejawia właściwości wspomagające funkcjonowanie poznawcze, pobudzający czynnik wzrostu nerwów (NGF) oraz immunomodulujące (stymulując lub hamując stany zapalne zależnie od użycia). Jeśli zastanawiasz się, gdzie jest dostępna soplówka jeżowata sklep ekstrakty.com ma w swoim asortymencie ten produkt, który możesz kupić poprzez stronę internetową.

Yamabushitake zawiera w swoim składzie:

- Hericenony A i C-H
- Erinacyny A-K
- Pochodne Orginolu (grzybnia)
- Lektyna związana z kwasem sialowym
- Sterole tj. ergosterol i beta-sitosterol
- składniki polisacharydowe

Pośród polisacharydów o nazwie HEF-P, należących do rodziny beta-glukanów można wyróżnić 4 rodzaje. Procentowy udział w owocnikach wynosi ok. 20% (18,59% w wyniku ekstrakcji etanolem). W ogólnej strukturze mozna wyróżnić ksylozę (7,8%), rybozę (2,7%), glukozę (68,4%), arabinozę (11,3%), galaktozę (2,55) i mannozę (5,2%).

SUPLEMENT DIETY

Soplówka jeżowata właściwości

Soplówka jeżowata działanie nootropowe

Szukasz preparatu na poprawę pamięci? Soplówka Jeżowata na pamięć to idealne rozwiązanie. Lion's Mane ekstrakt wspiera NGF (Nerve Growth Factor), który jest niezbędny do proliferacji i przeżycia neuronów. Ekstrakt z soplówki jeżowatej korzystnie wpływa na stymulację mielinizacji (produkcja powłoki mielinowej, tj. warstwa ochronna, która tworzy się wokół aksonu neuronu i ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania układu nerwowego).

Lion's Mane ekstrakt — wpływ na nastrój

Soplówka jeżowata ekstrakt ma pozytywny wpływ na promowanie dobrego samopoczucia. W 4-tygodniowym badaniu na ludziach, którzy przyjmowali ekstrakt z Lion's Mane odnotowano znaczną poprawę nastroju w porównaniu do grupy placebo. 

Soplówka Jeżowata dawkowanie

Sugerowana dzienna porcja do spożycia: 2 miarki 2-3 razy dziennie.

1 płaska miarka Hericium Erinaceus(1ml) odpowiada 450 mg produktu.
Zawartość w dziennej porcji (6 miarek): 2700 mg produktu.
Nie należy przekraczać sugerowanej dziennej porcji do spożycia. Zalecane dziennie spożycie (ZDS) nie zostało ustalone.
Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.

Składniki

Ekstrakt z Hericium erinaceus standaryzowany na zawartość 30% polisacharydów.
Bez dodatków i wypełniaczy.

Soplówka Jeżowata przeciwwskazania

Zastanawiasz się, czy każdy może stosować Soplówkę Jeżowatą? Otóż jeśli chodzi o Lion's Mane przeciwwskazania, to nie należy go stosować u osób uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosować podczas ciąży i laktacji.

Hericium Erinaceus — sposób przechowywania

Ekstrakt z soplówki jeżowatej należy przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Nasza oferta

Soplówka Jeżowata ekstrakt to tylko jeden z wielu produktów oferowanych przez ekstrakty.com. W naszym sklepie internetowym dostępne są także różnego rodzaju tanie suplementy, w tym suplementy na pamięć. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz produkty, które pomogą Ci zadbać kompleksowo o Twoje ciało i umysł!

Soplówka Jeżowata badania naukowe

1. Neurogeneza

W jednym z badań zauważono, że Yamabushitake zwiększa 5-krotnie ekspresję mRNA czynnika wzrostu nerwów (NGF) w izolowanych astrocytach względem próbki kontrolnej przy stężeniu 100-150ug/ml etanolowego ekstraktu w sposób zależny o stężenia, przy czym nie stwierdzono podobnej aktywności dla ekstraktu wodnego. Gdy badadniu poddano Hericenony C-E nie okazały się one skuteczne w dawkach 10-100ug/ml a inhibicja sygnalizacji JNK zdawała się blokować działanie Yamabushitake.
U myszy, którym podawano Lion's Mane stanowiący 5% diety całkowitej przez okres siedmiu dni, wzrost poziomu mRNA czynnika NGF następował w rejonie hipokampa, jednak nie odnotowano wzrostu w korze.
Wydzielanie NGF z astrocytów odnotowano przy 150 ug/ml ekstraktu etanolowego, jednak wzrost ten nie następuje przy dawkowaniu rzędu 50-100 ug/ml. Wyizolowane erinacyny A-C stymulują sekrecję NGF przy stężeniu 1mM ze skutecznościa o wiele większą niż w przypadku adrenaliny o tych samych stężeniach.
Podczas obserwacji neuronów okazało się, że Yamabushitake odpowiada za ich prolongację  i tworzenie mieliny.

2. Transmisja glutaminergiczna

Neuronalna aktywność kwasu glutaminowego wydaje się być tłumiona pod wpływem ekstraktów z Yamabushitake.

3. Neuroprotekcja

Składnik Yamabushitake o nazwie 3-hydroksyhericenon wykazuje działanie ochraniające neurony od destrukcyjnego wpływu naprężenia siatkówki endoplazmatycznej.To samo działanie przejawiają inne związki benzenowe Lion's Mane.
Wykazano również in vitro, że Yamabushitake polepsza mielinizację (wytwarzanie osłony mielinowej) neuronów.

4. Wpływ na funkcje poznawcze

W badaniu na szczurach, dla których podawano Yamabushitake stanowiący 5% całkowitej diety odnotowano działanie ochronne przed spadkiem funkcji poznawczych spowodowanym przez pigmentację β-amyloidu.
Jedno badanie na ludziach dla których podawano 98% ekstrakt z Yamabushitake w ilośc 3 gram wykazało znaczną poprawę w ocenie stopnia otępienia u osób cierpiących na ogólny spadek funkcji poznawczych. Polepszenie funckji poznawczych było znaczące w porównaniu do grupy kontrolnej a stopień poprawy wzrastał wraz z upływem czasu. Jednakże po upływie 4 tygodni od zaprzestania przyjmowania Lion's Mane odnotowano powolny powrót do stanu normalnego jednak nadal powyżej grupy kontrolnej.
Objawy lękowe i depresyjne również uległy znaczącej redukcji po upływie 4-ech tygodni codziennego przyjmowania Yamabushitake w ilości 2 gramy dziennie (odnotowano znaczną poprawę takich parametrów jak koncetracja uwagi i drażliwość faworyzując grupę przyjmującą Lion's Mane).

5. Uszkodzenia nerwów

W jednym z badań przeprowadzonych na szczurach, wyciąg wodny Z Yamabushitake promował regenerację neuronów uszkodzonych podczas urazu. U osobników z urazem nerwu pośladkowego, dla których podawano ekstrakt, zaobserowowano znaczną poprawę mozliwości mobilnych podczas rekonwalescencji. Dawki użyte w badaniu wynosiły odpowiednio 10 i 20 ml na kg masy ciała na dobe (dokładne dawki w mg lub mmol nie są znane). Równolegle przeprowadzono badania in vitro sugerujące stymulujące działanie na wzrost neuronów ekstraktów Yamabushitake równocześnie nie kwykazując działania toksycznego.

6. Wpływ na lipidy i cholesterol 

Zarówno ekstrakty wodne jak i etanolowe z Yamabushitake stanowiące 2% całkowitej diety (wodny ekstrakt 1.896-3.16g/kg i etanolowy ekstrakt 2.016-3.36g/kg) powodowały zmniejszenie stężenia trójglicerydów u myszy z hiperlipidemią (o 8% w przypadku wodnego ekstraktu i 27.1% w przypadku etanolowego ekstraktu w porównaniu do grupy kontrolnej) bez istotnego wpływu na HDL-C i cholesterol całkowity. Efekty hipolipidemiczne zaobserwowano również w tkankach wątroby (spadek o 29.8% w przypadku wodnego ekstraktu i o 38.8% w przypadku ekstraktu etanolowego) i powiązano je ze zdolnością ekstraktu etanolowego do działania agonistycznego PPARα o wartości EC50 40µg/mL.
Pomimo, że zarówno ekstrakty wodne jak i alkoholowe zostały uznane za nieaktywne w odniesieniu do cholesterolu i HDL-C, ekstrakk pochodzacy z grzybni Yamabushitake (ekstrakt etanolowy liofilizowany) wykazywał zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL o 45,5% i poprawę HDL-C o 31,1% przy dawce doustnej 200 mg/kg (dawka 50 mg/kg w pewnym stopniu również wykazywała aktywność).

7. Działanie przeciwnowotworowe

Badania in-vitro na zwierzętach wykazują, że wyciąg z grzya Lion's Mane może wykazywać potencjał przeciwrakowy. Badanie z 2014 roku opublikowane czasopiśmie Ethnopharmacology wykazało, że wyciąg z grzybów wykazuje skuteczność przeciwko trzem typom nowotworów: watroby, raka jelita grubego i żołądka. Badanie pokazało również, że ekstrakty są bardziej skuteczne i mniej toksyczne w porównaniu do 5-FU (fluorouracyl). Z frakcji ekstraktów wyizolowano 22 związki, w tym 7 cyklicznych dipeptydów, 5 indoli, pirymidyny, aminokwasy i pochodne, 3 flawony, 1 antrachinon oraz 6 małych związków aromatycznych. Substancje te stanowią obiecujące źródło potencjalnych środków stosowananych w terapii przeciwnowotworowej w w skojarzeniu z chemioterapią.

8. Środek odżywczy dla sportowców

Badanie z 2015 roku opublikowane w "Experimental & Therapeutic Medicine" wykazało, że grzyb Lion's Mane może okazac się przydatny w żywieniu sportowców. W modelu mysim oceniajacym działanie przeciwzapalne grzyba stwierdzono, że obecne polisacharydy zwiększają pewne parametry biochemiczne związane ze zmęczeniem, w tym kwas mlekowy we krwi(BLA), azot mocznikowy w surowicy (SUN), glikogen tkankowy, dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), peroksydazę glutationową (GPx) oraz malondialaldehyd (MDA). Wyniki wskazuja, że Lion's Mane wpływa na aktywność enzymów przeciwdziałającym zmęczeniu i wykazującym efekt przeciwutleniający.
Powyższe badania mają charakter typowo informacyjny oraz były wykonawane z udziałem róznych ekstraktów, innych niż dostępny w ofercie sklepu. Dlatego tez nie można ich traktować jako wiarygodne źródło informacji na temat produktu dostępnego w naszej sprzedaży. Informacje zawarte w opisach nie są zatwierdzone przez GIF, GIS oraz EFSA i nie mają na celu leczenia, diagnozowania lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie.

Literatura cytowana

1.Mori K, Obara Y, Hirota M, "Nerve growth factor-inducing activity of Hericium erinaceus in 1321N1 human astrocytoma cells." Biol Pharm Bull. 2008 Sep;31(9):1727-32.
2.Ueda K, Tsujimori M, Kodani S "An endoplasmic reticulum (ER) stress-suppressive compound and its analogues from the mushroom Hericium erinaceum." Bioorg Med Chem. 2008 Nov 1;16(21):9467-70
3.Kolotushkina EV, Moldavan MG, Voronin KY, Skibo GG. "The influence of Hericium erinaceus extract on myelination process in vitro." Fiziol Zh. 2003;49(1):38-45.
4. Nagano M, Shimizu K, Kondo R "Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intake." Biomed Res. 2010 Aug;31(4):231-7.
5.Tanaka A, Matsuda H. Expression of nerve growth factor in itchy skins of atopic NC/NgaTnd mice. J Vet Med Sci. (2005)
6.Mori K, et al. Nerve growth factor-inducing activity of Hericium erinaceus in 1321N1 human astrocytoma cells. Biol Pharm Bull. (2008)
7.Wong KH, et al. Neuroregenerative potential of lion's mane mushroom, Hericium erinaceus (Bull.: Fr.) Pers. (higher Basidiomycetes), in the treatment of peripheral nerve injury (review). Int J Med Mushrooms. (2012)
8.Bioactive Substances in YAMABUSHITAKE, the Hericium erinaceum Fungus, and its Medicinal Utilization.
9.Yaoita Y, Danbara K, Kikuchi M. Two new aromatic compounds from Hericium erinaceum (BULL.: FR.) PERS(1). Chem Pharm Bull (Tokyo). (2005)
10.Chromans, hericenones F, G and H from the mushroom Hericium erinaceum.
11.Ueda K, et al. An endoplasmic reticulum (ER) stress-suppressive compound and its analogues from the mushroom Hericium erinaceum. Bioorg Med Chem. (2008)
12.Hirokazu Kawagishi AyanoMasui "Erinacines J and K from the mycelia of Hericium erinaceum." Volume 62, Issue 36, 4 September 2006
13.Erinacines E, F, and G, stimulators of nerve growth factor (NGF)-synthesis, from the mycelia of Hericium erinaceum.
14.Cai, Y. Chen, Z.P. Phillipson "Antimicrobial chlorinated orcinol derivatives from mycelia of Hericium erinaceum." Department of Pharmacognosy, School of Pharmacy, University of London, London WC1N 1AX (United Kingdom))
15.Hirokazu Kawagishia, Hironobu Mori "A sialic acid-binding lectin from the mushroom Hericium erinaceum." Volume 340, Issues 1–2, 28 February 1994, Pages 56-58
16.Li JL, et al. A comparative study on sterols of ethanol extract and water extract from Hericium erinaceus. Zhongguo Zhong Yao Za Zhi. (2001)
17.Mizuno T, et al. Antitumor-active polysaccharides isolated from the fruiting body of Hericium erinaceum, an edible and medicinal mushroom called yamabushitake or houtou. Biosci Biotechnol Biochem. (1992)
18.Xu H, et al. Chemical analysis of Hericium erinaceum polysaccharides and effect of the polysaccharides on derma antioxidant enzymes, MMP-1 and TIMP-1 activities. Int J Biol Macromol. (2010)
19.Lee JS, et al. Study of macrophage activation and structural characteristics of purified polysaccharides from the fruiting body of Hericium erinaceus. J Microbiol Biotechnol. (2009)
20.Dong Q, Jia LM, Fang JN. A beta-D-glucan isolated from the fruiting bodies of Hericium erinaceus and its aqueous conformation. Carbohydr Res. (2006)
21.Han ZH, Ye JM, Wang GF. Evaluation of in vivo antioxidant activity of Hericium erinaceus polysaccharides. Int J Biol Macromol. (2013)
22.Abdullah N, et al. Evaluation of Selected Culinary-Medicinal Mushrooms for Antioxidant and ACE Inhibitory Activities. Evid Based Complement Alternat Med. (2012)
23.Effects of cultivation techniques and processing on antimicrobial and antioxidant activities of Hericium erinaceus ( Bull .: Fr .) Pers . Extracts.
24.Erinacines A, B and C, strong stimulators of nerve growth factor (NGF)-synthesis, from the mycelia of Hericium erinaceum.
25.Neurotropic and Trophic Action of Lion's Mane Mushroom Hericium erinaceus (Bull.: Fr.) Pers. (Aphyllophoromycetideae) Extracts on Nerve Cells in Vitro.
26.Ueda K, et al. Endoplasmic reticulum (ER) stress-suppressive compounds from scrap cultivation beds of the mushroom Hericium erinaceum. Biosci Biotechnol Biochem. (2009)
27.Kolotushkina EV, et al. The influence of Hericium erinaceus extract on myelination process in vitro. Fiziol Zh. (2003)
28.Mori K, et al. Effects of Hericium erinaceus on amyloid β(25-35) peptide-induced learning and memory deficits in mice. Biomed Res. (2011)
29.Mori K, et al. Improving effects of the mushroom Yamabushitake (Hericium erinaceus) on mild cognitive impairment: a double-blind placebo-controlled clinical trial. Phytother Res. (2009)
30.Nagano M, et al. Reduction of depression and anxiety by 4 weeks Hericium erinaceus intake. Biomed Res. (2010)
31.Wong KH, et al. Peripheral Nerve Regeneration Following Crush Injury to Rat Peroneal Nerve by Aqueous Extract of Medicinal Mushroom Hericium erinaceus (Bull.: Fr) Pers. (Aphyllophoromycetideae). Evid Based Complement Alternat Med. (2011)
32.Activity of Aqueous Extracts of Lion's Mane Mushroom Hericium erinaceus (Bull.: Fr.) Pers. (Aphyllophoromycetideae) on the Neural Cell Line NG108-15.
33.Hiwatashi K, et al. Yamabushitake mushroom (Hericium erinaceus) improved lipid metabolism in mice fed a high-fat diet. Biosci Biotechnol Biochem. (2010)
34.Yang BK, Park JB, Song CH. Hypolipidemic effect of an Exo-biopolymer produced from a submerged mycelial culture of Hericium erinaceus. Biosci Biotechnol Biochem. (2003)
35.G Li et al. Anticancer potential of Hericium erinaceus extracts against human gastrointestinal cancers. Journal of Ethnopharmacology, vol. 153, no. 2 (April 2014):521–530.
36.Liu et al. Anti-fatigue activities of polysaccharides extracted from Hericium erinaceus. Exp Ther Med. 2015 Feb;9(2):483-487. Epub 2014 Dec 16.
Ocena 
5

Działa

Super jako dodatek do porannej kawy. Jak w opisie wszystko w temacie.

Ocena 
5

Wow

To się nazywa wyczerpujący opis produktu. Już lubię ten sklep

Napisz opinię !

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij