Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

Fosfatydyloseryna 70%

149,00 zł
Netto
  • wspiera funkcje kognitywne
  • zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym
  • wykazuje działania przeciwstresowe
Obecnie brak na stanie
Waga :

Drukuj

Ocena :  

0 opinii

Fosfatydyloseryna 70%

FOSFATYDYLOSERYNA - CO TO JEST?

Fosfatydyloseryna jest fosfolipidem (cząsteczką tłuszczu przyłączoną do fosforanu) i jest głównym składnikiem wszystkich błon komórkowych. Ma szczególne znaczenie dla funkcji mózgu; ludzie używają go jako suplementu w celu poprawy funkcji poznawczych i pamięci, złagodzenia stresu i nie tylko.

ŹRÓDŁA WYSTĘPOWANIA

Fosfatydyloseryna (PS) to naturalnie występujący fosfolipid, który występuje u wszystkich gatunków i stanowi część puli fosfolipidów w ludzkim mózgu (15%), płucach (7,4%), jądrach (6,4%), nerkach (5,7%), wątrobie (3,8%), mięśnie szkieletowe (3,3%), serce (3,2%) i osocze krwi (0,2%) z szacunkową ilością 60 g całkowitego magazynowania PS w organizmie, z czego połowa znajduje się w tkance nerwowej. Mówi się, że średnie spożycie w diecie wynosi około 130 mg dziennie. 

Fosfatydyloseryna (PS) znajduje się w:

Lecytyna sojowa stanowiąca około 3% wszystkich fosfolipidów 

Tkanka nerwowa (z wcześniejszymi badaniami pozyskującymi dodatkowe PS z kory bydlęcej, od tego czasu wypadła z łask z powodu ryzyka gąbczastej encefalopatii bydła)

Mówi się, że źródłem jest olej z kryla, ale większość fosfolipidów (które jako grupa zostały wielokrotnie potwierdzone) pochodzi z fosfatydylocholiny, a zawartość PS jako taka nie została potwierdzona.

STRUKTURA

Fosfatydyloseryna (PS) jest strukturą nieco podobną do triacyloglicerydu (forma magazynowania tłuszczu w diecie), ale z dwoma kwasami tłuszczowymi (diacyloglicerydem) z końcowym miejscem wiązania na glicerolu zajmowanym przez cząsteczkę kwasu fosfatadowego i aminokwas seryny. Różne związki można nazwać fosfatydyloseryną, biorąc pod uwagę, że mają tę jedną grupę zawierającą serynę; pozostałe dwa łańcuchy kwasów tłuszczowych są nieistotne dla nazewnictwa, ale niekoniecznie dla funkcji i mogą się różnić w zależności od źródła.

BIOSYNTEZA I ZNACZENIE BIOLOGICZNE

Stężenia fosfatydyloseryny w mózgu wydają się zmniejszać wraz z wiekiem podczas pomiaru skrawków mózgowych szczurów bez znaczących zmian w krwinkach czerwonych u ludzi (pomimo pewnych zmian występujących u szczurów podczas procesu starzenia).

Po syntezie PS jest następnie stosowany jako składnik strukturalny dwuwarstwy lipidowej komórki (błony komórkowej) z cząsteczką seryny skierowaną do wewnątrz. Włączony w strukturę błony komórkowej wydaje się przyczyniać się do płynności komórek i zwiększać ją oraz ma pozytywny wpływ na enzymy stymulowane przez Na + / K + ATPazę (regulacja w górę) i acetylocholinoesteraza (regulacja w dół), co może mieć wpływ na procesy poznawcze. . Istniała górna granica aktywacji enzymatycznej odnotowana przy 1umol / mg białka błonowego, ale nie można tego łatwo przełożyć na górną dawkę. 

Wiadomo, że fosfatydyloseryna aktywuje kinazę białkową C (PKC) z mocą większą niż inne fosfolipidy i może stymulować kanały ATPazy sodowo-potasowej.

WARIANTY I FORMULACJE

Pierwszym źródłem uzupełniającej fosfatydyloseryny była kora bydlęca i chociaż na poziomie molekularnym i w przypadku niektórych praktyk nie ma znaczących różnic między korą bydlęcą a fosfatydyloseryną na bazie lecytyny sojowej, zmniejszenie kortyzolu obserwowane w korze bydlęcej Zastrzyki PS i doustna suplementacja nie wydają się występować w przypadku PS na bazie lecytyny sojowej po suplementacji doustnej.

POTENCJALNE KORZYŚCI

1. FUNKCJE KOGNITYWNE

Suplement zawierający 400 mg fosfatydyloseryny (PS) przyspieszył obliczenia matematyczne i zmniejszył liczbę błędów w badaniu klinicznym 18 młodych osób.

Poprawił również zaburzenia funkcji poznawczych w trzech badaniach klinicznych z udziałem 577 starszych osób (przy dawce 300 mg / dobę).

Suplementacja PS 200-300 mg / dobę poprawiła pamięć w trzech badaniach klinicznych z udziałem 263 uczestników (36 dzieci z ADHD i 227 starszych dorosłych).

W innym badaniu klinicznym z udziałem 72 osób 300 mg / dzień fosfatydyloseryny z kwasem fosfatydowym poprawiło pamięć i nastrój.

PS w połączeniu z kwasami tłuszczowymi omega-3 lub ekstraktem z miłorzębu japońskiego pomogło w utrzymaniu lub poprawie pamięci w trzech badaniach klinicznych z udziałem 158 osób.

Jednak fosfatydyloseryna, sama lub z olejem rybim, nie poprawiła związanego z wiekiem upośledzenia pamięci w dwóch badaniach z udziałem 206 starszych pacjentów.

2. CHOROBA ALZHEIMERA

Choroba Alzheimera jest związana z gromadzeniem się beta-amyloidu w mózgu. Badania wykazały, że fosfatydyloseryna (PS) zapobiega tej akumulacji, co może pomóc w zapobieganiu lub spowolnieniu postępu choroby.

W badaniu klinicznym z udziałem 51 osób z chorobą Alzheimera PS zmniejszyło objawy i poprawiło funkcje poznawcze, z większymi wynikami u osób z łagodniejszymi zaburzeniami.

Poprawił niektóre objawy demencji w dwóch kolejnych badaniach z udziałem 104 pacjentów z chorobą Alzheimera we wczesnych stadiach choroby. Jego korzystne działanie może z czasem zaniknąć.

300 mg / dobę poprawiło również objawy i zachowanie otępienia w badaniu klinicznym z udziałem 42 starszych pacjentów.

Potrzebne są większe, dobrze zaprojektowane badania kliniczne, aby potwierdzić obiecujący korzystny wpływ fosfatydyloseryny na chorobę Alzheimera.

3. ADHD

Fosfatydyloseryna, sama lub w połączeniu z kwasami tłuszczowymi omega-3, zmniejszyła objawy ADHD w dwóch badaniach klinicznych z udziałem 236 dzieci.

Według autorów jednego z badań może być szczególnie skuteczny u „nadpobudliwych, impulsywnych, emocjonalnie i behawioralnie rozregulowanych dzieci z ADHD”.

Wstępne wyniki są obiecujące, ale wymagają dalszych badań.

4. STRES

Fosfatydyloseryna obniżyła poziom kortyzolu i ACTH (który kontroluje uwalnianie kortyzolu) po teście stresu w badaniu klinicznym z udziałem 80 osób. Co dziwne, efekt ten był widoczny tylko przy dawce 400 mg, a nie przy wyższych dawkach.

PS (400 mg), w połączeniu z kwasem fosfatydowym (400 mg) lub omega-3, znormalizował poziom ACTH i kortyzolu, ale tylko u osób z przewlekłym stresem w dwóch badaniach klinicznych z udziałem 135 mężczyzn.

Fosfatydyloseryna (300 mg / dzień) poprawiała nastrój i spokój u młodych ochotników w sytuacjach stresowych.

5. WYNIKI SPORTOWE

W badaniu klinicznym z udziałem 14 mężczyzn 750 mg fosfatydyloseryny wydłużyło czas trwania wysiłku. W innym badaniu 400 mg / dzień zmniejszyło uczucie zmęczenia po wysiłku, ale efekty można częściowo przypisać kofeinie, znanej substancji pobudzającej.

W odpowiedzi na wysiłek fizyczny PS zmniejsza wydzielanie ACTH, hormonu wyzwalającego kortyzol. Ten wpływ na reakcję na stres może wyjaśniać, w jaki sposób fosfatydyloseryna może wpływać na wyniki sportowe.

Jednak w małym badaniu klinicznym z udziałem 8 mężczyzn nie chronił przed bólem i uszkodzeniem mięśni.

6. MOBILNOŚĆ

Suplement zawierający fosfatydyloserynę, kwasy tłuszczowe omega-3, miłorząb dwuklapowy i witaminy z grupy B przyjmowany przez 6 miesięcy poprawiał mobilność 27 starszych kobiet. Prawdopodobnie do wyników przyczyniły się inne składniki suplementów.

7. DEPRESJA

300 mg / dzień fosfatydyloseryny pomogło zmniejszyć objawy depresji w małym badaniu klinicznym z udziałem 10 starszych kobiet.

8. JAKOŚĆ SNU

W chorobie Parkinsona poziomy fosfatydyloseryny są zmniejszane w komórkach mózgowych, co może powodować zaburzenia snu. W zwierzęcym modelu choroby Parkinsona suplementacja fosfatydyloseryną przywróciła normalne wzorce snu.

9. REGENERACJA KOŚCI

Fosfatydyloseryna pomaga w tworzeniu kości z minerałów w organizmie, a naukowcy zasugerowali jej potencjalne zastosowania w naprawie kości i regeneracji po operacji. Jednak obserwacje te pochodzą wyłącznie z badań przedklinicznych i nie zostały potwierdzone u ludzi.

DZIAŁANIE NIEPOŻĄDANE

Dawka 600 mg / dobę przez 12 tygodni była bezpieczna i dobrze tolerowana w badaniu klinicznym z udziałem 120 osób dorosłych, a dawka 150 mg / dobę przez 30 tygodni była bezpieczna i dobrze tolerowana w badaniu klinicznym z udziałem 200 dzieci. Możliwe skutki uboczne są rzadkie i obejmują

Nudności

Bół głowy

Bezsenność

Historycznie rzecz biorąc, fosfatydyloseryna była pozyskiwana z tkanki mózgowej krowy, co niesie ze sobą ryzyko zakażenia i przenoszenia chorób. Obecnie jest zwykle pozyskiwany z ekstraktów sojowych, co nie wiąże się z takim samym ryzykiem.

NEUROLOGIA

1. UWAGA, ADHD I FUNKCJE POZNAWCZE

Wydaje się, że 2 miesiące suplementacji 200 mg fosfatydyloseryny (PS) poprawia objawy globalnego i podskalowego deficytu uwagi i zaburzeń nadpobudliwości u dzieci z ADHD, a wtórnie do poprawy objawów ADHD odnotowano poprawę krótkotrwałej pamięci słuchowej i impulsywności. 

Inne badania z udziałem dzieci z ADHD dały obiecujące wyniki w połączeniu PS z suplementacją olejem rybim, przy czym niektóre wykorzystywały strukturę fosfatydyloseryny z kwasami tłuszczowymi oleju rybnego (EPA i DHA) przyłączonymi do szkieletu glicerolu [24] (badanie powtórzone w Medline ) i wydaje się zwiększać poziom kwasów tłuszczowych erytrocytarnych oleju rybnego do poziomu większego niż sam olej rybny (zjawisko obserwowane w przypadku oleju z kryla; kwasy tłuszczowe oleju rybnego związane jako fosfatydylocholina).

U zdrowych młodych dorosłych, którym podawano 400 mg PS przez 2 tygodnie, odnotowano znaczną poprawę szybkości przetwarzania (20%) i dokładności (13% więcej poprawnych odpowiedzi, 39% mniej błędnych odpowiedzi) w porównaniu z placebo i niezależnie od stanu nastroju.

2. STRES

Zauważono, że stres został zmniejszony przy dawkach tak niskich jak 60 mg u zdrowych mężczyzn, chociaż badanie to jest mylone z włączeniem oleju rybnego (a stres był znacznie zmniejszony tylko w spoczynku u osób silnie zestresowanych); replikowany w innym miejscu z fosfatydyloseryną w izolacji z 42-dniową suplementacją 200 mg fosfatydyloseryny (jako baton białkowy), gdzie indukowane stresy były mniejsze niż kontrola (i związane z mniejszą funkcją fal beta-1 w prawej półkuli).Tę samą dawkę i naczynie uzupełniające stosowano u młodych golfistów, którym podawano 200 mg fosfatydyloseryny przez 42 dni, gdzie 21,6% wzrost dokładności jazdy (procent prostych uderzeń) uważano za wtórny do efektu zmniejszającego stres.

Stosując kortyzol jako biomarker, poziom stresu podczas testów poznawczych wydaje się pozostawać niezmieniony pomimo poprawy wyników, a niektóre badania na zdrowych osobach nie wykazują żadnego istotnego efektu. Niezależnie od tego, w badaniach mierzących zmiany tętna podczas stresu nie stwierdzono istotnego wpływu suplementacji.

3. ACETYLOCHOLINA

Zaobserwowano, że suplementacja fosfatydyloseryny zwiększa poziom acetylocholiny u starszych szczurów in vitro, co nie wydaje się obejmować młodych szczurów.

4. SPADEK POZNAWCZY I DEMENCJA

W kilku badaniach zauważono, że przedłużona suplementacja fosfatydyloseryny szczurom w trakcie procesu starzenia może zmniejszyć tempo spadku funkcji poznawczych lub w inny sposób wykazać tendencje do odwracania tego w zakresie 15-50 mg / kg dziennie. 

Zauważono, że podanie 200 mg (wstrzyknięcie dożylne) fosfolipidów pacjentom z chorobą Alzheimera jest w stanie zwiększyć metabolity dopaminy i serotoniny, które normalnie ulegają zmniejszeniu przy spadku funkcji poznawczych.

Stwierdzono, że fosfatydyloseryna zachowuje metabolizm glukozy podczas choroby Alzheimera o 13,5-16% po spożyciu 500 mg fosfatydyloseryny, co może być mechanizmem leżącym u podstaw jej obserwowanej korzyści w niektórych przypadkach.

W badaniach oceniających osłabienie funkcji poznawczych w chorobie Alzheimera za pomocą MMSE wydaje się, że istnieje zbiór badań sugerujących brak efektu przy 500 mg przez 3 tygodnie, ale korzyści z 300 mg fosfatydyloseryny z kory bydlęcej przez 8 tygodni lub 12 tygodni ] i stwierdzono, że przynosi korzyści przy 400 mg w ciągu 6 miesięcy do poziomu wyższego niż pirytynol. W jednym badaniu wykorzystującym MMSE jako skalę oceny u osób starszych z upośledzeniem funkcji poznawczych związanym z wiekiem (ale nie zdiagnozowanym chorobą Alzheimera) również odnotowano poprawę po podaniu 300 mg fosfatydyloseryny z kory bydlęcej. 

W innych stanach chorobowych poznawczych osoby z chorobą Parkinsona, którym podawano fosfatydyloserynę mózgową bydła, odnotowują pewien stopień poprawy parametrów EEG i ogólnie otępienie 300 mg fosfatydyloseryny kory bydlęcej odnotowało pewien stopień korzyści w ciągu 3 tygodni 6-tygodniowego badania i poprawiła pamięć i objawy depresji u osób z depresją geriatryczną.

5. PAMIĘĆ I UCZENIE SIĘ

Suplementacja PS jest powiązana ze zwiększoną pamięcią przestrzenną u starszych szczurów przy 50 mg / kg (ludzki odpowiednik 8 mg / kg lub 550 mg dla osoby o wadze 150 funtów) i została odnotowana przy niższych stężeniach (5-20 mg / kg) po wstrzyknięciu do starsze szczury, u których odnotowano poprawę w zakresie pielęgnacji i zachowania zachowania.

Badania na szczurach w podeszłym wieku (w celu ustalenia efektu nootropowego, a nie rehabilitacji poznawczej) przy użyciu 50 mg / kg masy ciała przez 27 dni były w stanie znacznie zwiększyć rozróżnianie jasności (wskazujące na tworzenie pamięci) bez istotnego wpływu na lęk lub objawy depresji.

Pierwsze doniesienie o poprawie funkcji poznawczych u ludzi starszych z upośledzeniem umysłowym związanym ze starzeniem się (niepatologicznym) dotyczyło 3 miesięcy stosowania 300mg sojowej fosfatydyloseryny (PS), w którym wyniki w teście pamięci Wechslera poprawiły się ze szczególnym polepszeniem pamięci wzrokowej; ] to zostało później powtórzone z 300 mg PS przez 12 tygodni i dwa badania wykazały, że suplementacja PS wydaje się pomagać w rozpoznawaniu twarzy u osób starszych przy tej dawce. 

Inne badania wskazują, że 100 lub 300 mg dziennie przez 6 miesięcy nie przewyższało placebo w teście pamięci behawioralnej Rivermead (test obejmujący „codzienne problemy z pamięcią”), podczas gdy wyniki w skali demencji Hasegawa (HDS-R; stosowane w przypadku demencji) ocena podobna do MMSE) poprawiła się w stosunku do placebo, a także poprawiła się ocena MMSE. Poprawę poprzedniego parametru zaobserwowano gdzie indziej u osób starszych z zaburzeniami pamięci podczas stosowania cząsteczki fosfatydyloseryny skompleksowanej z DHA lub fosfatydyloseryną z kory bydlęcej w dawce 100 mg, ale fosfatydyloseryna na bazie soi do 600 mg dziennie (6 miesięcy) była zauważono, że zawodzi przy podobnej metodologii. 

W badaniach, które oceniają bardziej wymierne parametry, suplementacja PS (gdzie do struktury zostały dodane kwasy tłuszczowe oleju rybnego) wykazała poprawę natychmiastowego zapamiętywania słów o 42% u osób starszych. 

INTERAKCJE Z HORMONAMI

1. TESTOSTERON

400 mg PS dostarczane w postaci batonu białkowego (pewne mieszanki składników odżywczych) przez 2 tygodnie u mężczyzn w wieku szkolnym nie zmienia fluktuacji testosteronu podczas ćwiczeń obciążonych.

2. KORTYZOL

Początkowo donoszono, że fosfatydyloseryna uzyskana z kory bydlęcej była w stanie zmniejszyć wywołany wysiłkiem wzrost ACTH i kortyzolu po dożylnych wstrzyknięciach 50-75 mg, które później replikowano po 10-dniowej suplementacji 800 mg fosfatydyloseryny z kory bydlęcej u zdrowych mężczyzn podlega ćwiczeniom.

Badania z użyciem fosfatydyloseryny pochodzącej z lecytyny sojowej wykazały, że 400 mg PS dostarczane w postaci batonu białkowego (pewne pomieszania składników odżywczych) przez 2 tygodnie u mężczyzn w wieku college'u nie wydaje się znacząco zmieniać zmian kortyzolu ani ACTH wywołanych wysiłkiem fizycznym i 750 mg PS codziennie przez 10 dni dwukrotnie nie wpłynął znacząco na kortyzol / ACTH u zdrowych ćwiczących mężczyzn. 

Ta pozorna rozbieżność wydaje się być spowodowana innymi cząsteczkami, które mogą współistnieć z korą bydlęcą, ale nie lecytyną sojową (np. Sfingomieliną) lub kwasami tłuszczowymi związanymi ze szkieletem glicerolu we względnych źródłach.

INTERAKCJE ZE SKŁADNIKAMI ODŻYWCZYMI

1. OLEJ RYBNY

Olej rybi (kwasy tłuszczowe EPA i DHA) są składnikami fosfatydyloseryny (PS) pochodzącej z kory mózgowej bydła, ale nie z lecytyny sojowej, a niektórzy autorzy wspominają, że terapia skojarzona obu kwasów tłuszczowych z PS prowadziłaby do lepszych wyników. Zarówno fosfolipidy, jak i wielonienasycone kwasy tłuszczowe są składnikami błon lipidowych i niektórzy uważają, że działają synergistycznie.

Zaobserwowano, że 300 mg fosfatydyloseryny w połączeniu z 37,5 mg kwasów tłuszczowych z oleju rybnego poprawia opóźnione przypominanie sobie słów u starszych osób o 42% w stosunku do wartości wyjściowej (brak kontroli placebo), przy czym natychmiastowe przypominanie nie miało wpływu, ani żaden inny badany parametr (uwaga, czas reakcji, pamięć robocza itp.); wielkość tego efektu może być większa niż w rzeczywistości ze względu na mały rozmiar próbki (n = 8). 

U dorosłych mężczyzn (nie w podeszłym wieku) stosujących kapsułki zawierające olej rybny (25% DHA, 5% EPA) i fosfatydyloserynę (20-22%) w dawce 300 mg dziennie (całkowite PS 60-66 mg) odnotowano obniżony poziom stresu u osób, które zgłaszały wyższe wartości wyjściowe przewlekły poziom stresu; osoby z mniejszym stresem nie widziały wpływu na przewlekły stres, ale obie grupy doświadczyły zmniejszenia odczuwanego stresu podczas testów (do niższej wielkości w grupie niskiego stresu)

2. OLEJ RYBNY (KOMPLEKSACJA)

Fosfatydyloseryna jako fosfolipid może być związana z dwoma kwasami tłuszczowymi; połączenie cząsteczki fosfatydyloseryny z kwasami tłuszczowymi oleju rybnego (EPA i DHA) prowadzi do postaci złożonej, która została z korzyścią wykorzystana w kilku badaniach.

3. GINKGO BILOBA

Ginkgo biloba jest ziołem wzmacniającym funkcje poznawcze, a przynajmniej jedno badanie wykazało, że pomimo nieskuteczności przy 120 mg miłorzębu, skompleksowanie tego zioła z fosfatydyloseryną skutkuje wzmocnioną pamięcią, o stopniu większym niż w przypadku miłorzębu skompleksowanego z fosfatydylocholiną (która również przewyższa ginkgo w izolacja).

BEZPIECZEŃSTWO

1. OGÓLNE

Zauważono, że suplementacja do 600 mg fosfatydyloseryny (na bazie soi) przez 12 tygodni u osób starszych nie wiąże się z żadnymi niekorzystnymi skutkami.

2. CHOROBA CREUTZFELDTA-JACOBA

Choroba Creutzfeldta-Jakoba (CJD) to ludzka wersja choroby szalonych krów, choroby neurodegeneracyjnej wywoływanej przez zakaźne białka zwane prionami. Czynnikiem ryzyka CJD jest spożywanie tkanki nerwowej innych żywych gatunków i uważano, że ekstrakcja fosfatydyloseryny z kory bydlęcej (w przeszłości główne źródło PS) wiązała się z ryzykiem CJD.

Pomimo braku zgłoszonych przypadków CJD po suplementacji fosfatydyloseryną, nowoczesne suplementy wykorzystują PS pochodzący z lecytyny sojowej ze względu na wyższy profil bezpieczeństwa.


LITERATURA CYTOWANA

  1. ^ a b c d Hellhammer J, et al. Omega-3 fatty acids administered in phosphatidylserine improved certain aspects of high chronic stress in men. Nutr Res. (2012)
  2. ^ a b c d e Richter Y, et al. The effect of phosphatidylserine-containing omega-3 fatty acids on memory abilities in subjects with subjective memory complaints: a pilot study. Clin Interv Aging. (2010)
  3. ^ a b Manor I, et al. Safety of phosphatidylserine containing omega3 fatty acids in ADHD children: A double-blind placebo-controlled trial followed by an open-label extension. Eur Psychiatry. (2013)
  4. ^ a b Argentiero V, Tavolato B. Dopamine (DA) and serotonin metabolic levels in the cerebrospinal fluid (CSF) in Alzheimer's presenile dementia under basic conditions and after stimulation with cerebral cortex phospholipids (BC-PL). J Neurol. (1980)
  5. ^ a b c Monteleone P, et al. Effects of phosphatidylserine on the neuroendocrine response to physical stress in humans. Neuroendocrinology. (1990)
  6. ^ a b Phospholipids and sports performance.
  7. ^ Brain Cephalin, a mixture of Phosphatides. Separation from it of Phosphatidyl serine, Phosphatidyl ethanolamine, and a fraction containing an inositol Phosphatide.
  8. ^ Miranda DT, et al. Soy lecithin supplementation alters macrophage phagocytosis and lymphocyte response to concanavalin A: a study in alloxan-induced diabetic rats. Cell Biochem Funct. (2008)
  9. ^ Prusiner SB. Molecular biology of prion diseases. Science. (1991)
  10. ^ Calderini G, et al. Biochemical changes of rat brain membranes with aging. Neurochem Res. (1983)
  11. ^ Schroeder F. Role of membrane lipid asymmetry in aging. Neurobiol Aging. (1984)
  12. ^ Franco RS, et al. Changes in the properties of normal human red blood cells during in vivo aging. Am J Hematol. (2013)
  13. ^ How Old Are Dense Red Blood Cells? The Dog's Tale.
  14. ^ Christian JA, et al. Senescence of canine biotinylated erythrocytes: increased autologous immunoglobulin binding occurs on erythrocytes aged in vivo for 104 to 110 days. Blood. (1993)
  15. ^ Verhoven B, Schlegel RA, Williamson P. Mechanisms of phosphatidylserine exposure, a phagocyte recognition signal, on apoptotic T lymphocytes. J Exp Med. (1995)
  16. ^ a b Tsakiris S, Deliconstantinos G. Influence of phosphatidylserine on (Na+ + K+)-stimulated ATPase and acetylcholinesterase activities of dog brain synaptosomal plasma membranes. Biochem J. (1984)
  17. ^ Kaibuchi K, Takai Y, Nishizuka Y. Cooperative roles of various membrane phospholipids in the activation of calcium-activated, phospholipid-dependent protein kinase. J Biol Chem. (1981)
  18. ^ Specht SC, Robinson JD. Stimulation of the (Na + + K + )-dependent adenosine triphosphatase by amino acids and phosphatidylserine: chelation of trace metal inhibitors. Arch Biochem Biophys. (1973)
  19. ^ Sakai M, Yamatoya H, Kudo S. Pharmacological effects of phosphatidylserine enzymatically synthesized from soybean lecithin on brain functions in rodents. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). (1996)
  20. ^ Suzuki S, et al. Oral administration of soybean lecithin transphosphatidylated phosphatidylserine improves memory impairment in aged rats. J Nutr. (2001)
  21. ^ a b Monteleone P, et al. Blunting by chronic phosphatidylserine administration of the stress-induced activation of the hypothalamo-pituitary-adrenal axis in healthy men. Eur J Clin Pharmacol. (1992)
  22. ^ a b c d e f Parker AG, et al. The effects of IQPLUS Focus on cognitive function, mood and endocrine response before and following acute exercise. J Int Soc Sports Nutr. (2011)
  23. ^ Hirayama S, et al. The effect of phosphatidylserine administration on memory and symptoms of attention-deficit hyperactivity disorder: a randomised, double-blind, placebo-controlled clinical trial. J Hum Nutr Diet. (2013)
  24. ^ a b Manor I, et al. The effect of phosphatidylserine containing Omega3 fatty-acids on attention-deficit hyperactivity disorder symptoms in children: a double-blind placebo-controlled trial, followed by an open-label extension. Eur Psychiatry. (2012)
  25. ^ a b Vaisman N, et al. Correlation between changes in blood fatty acid composition and visual sustained attention performance in children with inattention: effect of dietary n-3 fatty acids containing phospholipids. Am J Clin Nutr. (2008)
  26. ^ Schuchardt JP, et al. Incorporation of EPA and DHA into plasma phospholipids in response to different omega-3 fatty acid formulations--a comparative bioavailability study of fish oil vs. krill oil. Lipids Health Dis. (2011)
  27. ^ Winther B, et al. Elucidation of phosphatidylcholine composition in krill oil extracted from Euphausia superba. Lipids. (2011)
  28. ^ a b Baumeister J, et al. Influence of phosphatidylserine on cognitive performance and cortical activity after induced stress. Nutr Neurosci. (2008)
  29. ^ The effect of phosphatidylserine on golf performance.
  30. ^ a b Rosadini G, et al. Phosphatidylserine: quantitative EEG effects in healthy volunteers. Neuropsychobiology. (1990-1991)
  31. ^ Phosphatidylserine increases acetylcholine release from cortical slices in aged rats.
  32. ^ Effect of Phosphatidylserine on Acetylcholine Output from the Cerebral Cortex of the Rat.
  33. ^ a b Casamenti F, Scali C, Pepeu G. Phosphatidylserine reverses the age-dependent decrease in cortical acetylcholine release: a microdialysis study. Eur J Pharmacol. (1991)
  34. ^ Calderini G, et al. Pharmacological effect of phosphatidylserine on age-dependent memory dysfunction. Ann N Y Acad Sci. (1985)
  35. ^ a b Effect of Phosphatidylserine on Cerebral Glucose Metabolism in Alzheimer's Disease.
  36. ^ Amaducci L. Phosphatidylserine in the treatment of Alzheimer's disease: results of a multicenter study. Psychopharmacol Bull. (1988)
  37. ^ a b Engel RR, et al. Double-blind cross-over study of phosphatidylserine vs. placebo in patients with early dementia of the Alzheimer type. Eur Neuropsychopharmacol. (1992)
  38. ^ a b Crook T, et al. Effects of phosphatidylserine in Alzheimer's disease. Psychopharmacol Bull. (1992)
  39. ^ Heiss WD, et al. Long-term effects of phosphatidylserine, pyritinol, and cognitive training in Alzheimer's disease. A neuropsychological, EEG, and PET investigation. Dementia. (1994)
  40. ^ Cenacchi T, et al. Cognitive decline in the elderly: a double-blind, placebo-controlled multicenter study on efficacy of phosphatidylserine administration. Aging (Milano). (1993)
  41. ^ Fünfgeld EW, et al. Double-blind study with phosphatidylserine (PS) in parkinsonian patients with senile dementia of Alzheimer's type (SDAT). Prog Clin Biol Res. (1989)
  42. ^ Delwaide PJ, et al. Double-blind randomized controlled study of phosphatidylserine in senile demented patients. Acta Neurol Scand. (1986)
  43. ^ Maggioni M, et al. Effects of phosphatidylserine therapy in geriatric patients with depressive disorders. Acta Psychiatr Scand. (1990)
  44. ^ Zanotti A, Valzelli L, Toffano G. Chronic phosphatidylserine treatment improves spatial memory and passive avoidance in aged rats. Psychopharmacology (Berl). (1989)
  45. ^ Drago F, Canonico PL, Scapagnini U. Behavioral effects of phosphatidylserine in aged rats. Neurobiol Aging. (1981)
  46. ^ Kataoka-Kato A, et al. Enhanced learning of normal adult rodents by repeated oral administration of soybean transphosphatidylated phosphatidylserine. J Pharmacol Sci. (2005)
  47. ^ The effect of plant phosphatidylserine of age—associated memory impairment and mood in the functioning elderly.
  48. ^ a b Effects of phosphatidylserine in age‐associated memory impairment.
  49. ^ Schreiber S, et al. An open trial of plant-source derived phosphatydilserine for treatment of age-related cognitive decline. Isr J Psychiatry Relat Sci. (2000)
  50. ^ Wilson B, et al. The development and validation of a test battery for detecting and monitoring everyday memory problems. J Clin Exp Neuropsychol. (1989)
  51. ^ Hosokawa T, et al. Psychometric equivalence of the Hasegawa Dementia Scale-Revised with the Mini-Mental State Examination in stroke patients. Percept Mot Skills. (1994)
  52. ^ Kato-Kataoka A, et al. Soybean-derived phosphatidylserine improves memory function of the elderly Japanese subjects with memory complaints. J Clin Biochem Nutr. (2010)
  53. ^ Vakhapova V, et al. Phosphatidylserine containing omega-3 fatty acids may improve memory abilities in non-demented elderly with memory complaints: a double-blind placebo-controlled trial. Dement Geriatr Cogn Disord. (2010)
  54. ^ Crook TH, et al. Effects of phosphatidylserine in age-associated memory impairment. Neurology. (1991)
  55. ^ Jorissen BL, et al. The influence of soy-derived phosphatidylserine on cognition in age-associated memory impairment. Nutr Neurosci. (2001)
  56. ^ a b Kingsley MI, et al. Effects of phosphatidylserine on exercise capacity during cycling in active males. Med Sci Sports Exerc. (2006)
  57. ^ a b Kingsley MI, et al. Phosphatidylserine supplementation and recovery following downhill running. Med Sci Sports Exerc. (2006)
  58. ^ Ottestad I, et al. Fish oil supplementation alters the plasma lipidomic profile and increases long-chain PUFAs of phospholipids and triglycerides in healthy subjects. PLoS One. (2012)
  59. ^ Kennedy DO, et al. Acute cognitive effects of standardised Ginkgo biloba extract complexed with phosphatidylserine. Hum Psychopharmacol. (2007)
  60. ^ Jorissen BL, et al. Safety of soy-derived phosphatidylserine in elderly people. Nutr Neurosci. (2002)

Wyniki tłumaczenia

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij