Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

Dwuwinian choliny (Choline bitartate)

29,00 zł
Netto
  • dostarcza choliny niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
  • pozytywnie wpływa na procesy poznawcze
  • obniża ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe
Opcja :

Ocena :  

10 opinii

Dwuwinian choliny (Choline bitartate)

Dwuwinian choliny

Dwuwinian choliny - co to jest?

Dwuwinian choliny jest estrem kwasu winowego i choliny - niezbędnego w codziennej diecie składnika odżywczego o kluczowym znaczeniu dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Cholina jest prekursorem dla neuroprzekaźnika acetylocholiny a także fosfatydylocholiny i sfingomieliny - fosfolipidów budujących błonę komórkową wszystkich komórek, szczególnie istotnych dla komórek glejowych tworzących wokół aksonów komórek nerwowych tzw. osłonkę mielinową, która pełni funkcję izolatora i usprawnia przekazywanie impulsów nerwowych. Ponadto cholina służy jako donor grupy metylowej w wielu reakcjach biochemicznych a fosfolipidy stanowią ważny element wewnątrzkomórkowych szlaków sygnałowych i biorą udział w transporcie i metabolizmie cholesterolu.1,2

SUPLEMENT DIETY

Dwuwinian choliny - działanie

Dostarcza choliny niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Ze względu na to, że cholina tylko w niewielkim stopniu jest syntetyzowana przez ludzki organizm, dwuwinian choliny uważany jest za substancję witaminopodobną, której endogenna produkcja nie pokrywa całkowitego zapotrzebowania organizmu, w związku z czym musi być w odpowiednich ilościach dostarczana wraz z pożywieniem i można ją znaleźć w wielu produktach spożywczych, takich jak mięso, jajka, soja, kalafior, szpinak, sałata i orzechy. Jej niedobór wiąże się z wystąpieniem zaburzeń ze strony układu nerwowego i mięśniowego jak również uszkodzeniem wątroby i nerek.1,3 Cholina ma szczególne znaczenie w diecie ciężarnych i karmiących piersią kobiet, co wynika z faktu że niedobór tej substancji w okresie rozwoju embrionalnego zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia wad cewki nerwowej u noworodków oraz zaburzeń pamięci w późniejszym wieku.2,4 Ponadto na niedobór choliny narażone są kobiety po menopauzie u których znacząco spada zdolność do syntezy tego związku. Badania wykazały że tylko 10% obywateli USA i zaledwie 2 % kobiet po menopauzie przyjmuje wystarczające ilości choliny.1

Pozytywnie wpływa na procesy poznawcze

Cholina odgrywa istotną rolę w zachodzącym na wczesnym etapie rozwoju zarodkowego procesie neurulacji czyli zamykania cewki nerwowej. Ponadto wykazano, że niedobór tej substancji znacząco wpływa na dalsze etapy rozwoju układu nerwowego a jej niedobór wiąże się z nieodwracalnymi zmiana w obrębie hipokampu – struktury o krytycznym znaczeniu dla procesów pamięciowych. Badania na zwierzętach dowiodły, iż niedobór choliny zaburza podziały komórkowe w rozwijającym się hipokampie, na skutek czego osobnik narażony na niedobory w życiu płodowym wykazuje zaburzenia pamięci przestrzennej i dźwiękowej w dorosłym życiu. Z drugiej zaś strony suplementacja dwuwinianem choliny zwiększa intensywność podziałów komórkowych w embrionalnym hipokampie i skutkuje wzmocnieniem funkcji wzrokowo-przestrzennych i zdolności do zapamiętywania bodźców dźwiękowych o 30% w stosunku do grupy kontrolnej.2

Utrata neuronów cholinergicznych wiąże się z zaburzeniami procesów poznawczych, w szczególności zaburzeniami pamięci i chorobą Alzheimera.5 W badaniach z udziałem zdrowych ochotników wykazano, że cholina zwiększa prędkość przetwarzania informacji, pozytywnie wpływa na pamięć roboczą i funkcje wykonawcze a także zwiększa efekty nauki werbalnej. Co ciekawe efekt ten zaobserwowano jedynie u ochotników o względnie niskim wyjściowym poziomie sprawności procesów poznawczych, podczas gdy u osób z optymalnym oraz wysokim poziomem sprawności intelektualnej takiego efektu nie zaobserwowano.5,6

Obniża ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe

Homocysteina jest uważana za niezależny czynnik ryzyka rozwoju zmian miażdżycowych i zakrzepowych, które mogą prowadzić do zawału mięśnia sercowego i udaru mózgu. Cholina służy jako donor grupy metylowej w reakcji metylacji homocysteiny do metioniny. Wykazano, że suplementacja związkami zawierającymi cholinę normalizuje poziom homocysteiny w osoczu krwi, w związku z czym uważa się, że mogą one obniżać ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.7

Wpływ na wątrobę

Cholina jest potrzebna do wytworzenia fosfatydylocholiny. Fosfatydylocholina jest ważna w rozkładaniu tłuszczów w wątrobie [R]. Dlatego niski poziom choliny może prowadzić do nagromadzenia się w niej tłuszczu.

W badaniu przeprowadzonym na zdrowych osobach dorosłych, duży odsetek pacjentów narażonych na dietę o niskiej zawartości choliny jest objętych ryzykiem stłuszczenie wątroby i innych problemów z tym narządem. Efekty te zostały odwrócone, gdy do diety wprowadzono więcej choliny.

Uszkodzenia wątroby spowodowane przez niski poziom choliny mogą z kolei powodować otyłość, nadciśnienie lub insulinooporność.

Wpływ na stan zapalny

Wyższe spożycie choliny wiąże się z niższymi poziomami markerów stanu zapalnego w organizmie. W badaniu obejmującym 3000 osób, osoby z najniższym poziomem spożycia choliny (<250 mg / dziennie w porównaniu z> 310 mg / dobę) miały średnio o 22% mniej CRP, o 26% mniej IL-6 i o 6% mniej TNF -a [R].

Aktywacja niektórych receptorów acetylocholinowych (alfa7nAChR) jest bezpośrednio przeciwzapalna.

W jednym badaniu z udziałem 76 osób z astmą, suplementacja choliny była w stanie poprawić objawy i obniżyć stan zapalny [R]. Jednak inne badanie z udziałem 30 osób z astmą nie przyniosło żadnych korzyści.

Wpływ na proces mielinizacji

Cholina jest ważnym składnikiem odżywczym dla mieliny, która ma kluczowe znaczenie dla inteligencji i IQ.

W zwierzęcych modelach stwardnienia rozsianego, CDP-cholina wywierała korzystny wpływ na mielinę, oligodendrocyty i aksony .

Po wywołanej demielinizacji (zwierzęta), CDP-cholina skutecznie poprawiła regenerację mieliny i odwróciła deficyty koordynacji motorycznej.

Zwiększona remielinizacja wynikała ze wzrostu liczby komórek prekursorowych mieliny (oligodendrocytów)

Wsparci w chorobie Alzheimera i Parkinsona

Badania wykazały, że zwiększone spożycie choliny poprawiło objawy u pacjentów z łagodną chorobą Alzheimera.

Choroba Parkinsona jest zaburzeniem spowodowanym przez pogorszenie neuronów ruchowych, co powoduje sztywność i drżenie kończyn. Badania wykazały, że cholina może pomóc złagodzić te objawy.

Dlaczego cholina jest ważnym składnikiem każdego zestawu nootropowego?

Jeśli bierzesz nootropy, zdecydowanie powinieneś rozważyć dodanie choliny do każdego zestawu. A jeśli bierzesz preparaty nootropowe z klasy racetamów, takie jak piracetam, pramiracetam, aniracetam lub oksiracetam, dodatkowa cholina to absolutna konieczność dla uzyskania optymalnych wyników.

Racetamy działają w dużej mierze przez modulowanie uwalniania acetylocholiny, neuroprzekaźnika najbardziej związanego z poznaniem. Racetamy same nie tworzą acetylocholiny, ale stymulują miejsca receptora acetylocholiny, co z kolei stymuluje produkcję większej ilości tego kluczowego neuroprzekaźnika. I tu właśnie pojawia się cholina.

Cholina jest prekursorem acetylocholiny, kluczowego składnika, który jest absolutnie niezbędny do jej produkcji. Im więcej choliny jest dostępnej w mózgu, tym więcej acetylocholiny można wytworzyć, a im więcej acetylocholiny krąży w szlakach nerwowych, tym lepsza pamięć, ostrość, koncentracja, zdolność uczenia się i ogólne zdolności poznawcze danego mózgu.

Cholina sama w sobie ma właściwości nootropowe, ale w połączeniu z racetamami staje się potężnym wzmacniaczem. Efekty zarówno choliny, jak i racetamu są wzmacniane, a badania wykazały, że gdy stosuje się razem racetamy i cholinę, efekty są znacznie lepsze niż w przypadku stosowania każdego z osobna.

Dwuwinian choliny - dawkowanie

Sugerowana dzienna porcja do spożycia: 1 miarka 2 razy dziennie.

1 płaska miarka (1ml) odpowiada 560mg produktu.
Nie należy przekraczać sugerowanej dziennej porcji do spożycia.
Zalecana dzienna dawka wynosi 1120mg dwuwinianu choliny (468mg choliny).
Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.

Dzięki mikrołyżeczce dołączonej gratis do każdego produktu, korzystanie z nich jest równie wygodne jak tabletki czy kapsułki.

Składniki

Składniki: Dwuwinian choliny + 1% krzemionki



* ZDS - Zalecane Dzienne Spożycie

Dwuwinian choliny - interakcje

Nie wykazano istotnych klinicznie niekorzystnych interakcji.

Dwuwinian choliny - skutki uboczne

Dwuwinian choliny jest uważany za bezpieczny dla ludzi i stosowany w zalecanych dawkach nie powinien powodować żadnych skutków ubocznych. Nie mniej jednak może wywoływać dolegliwości ze strony układu pokarmowego (ból brzucha, biegunka, wymioty). Przyjmowany w ilościach przekraczających tolerowaną dawkę może powodować zawroty głowy, spadek ciśnienia krwi, intensywne pocenie i ślinotok.
Cholina jest prekursorem trimetyloaminy. Nadmierne spożycie dwuwinianu choliny może powodować wzrost wydalania tej substancji i wydzielanie charakterystycznego rybiego zapach, zwłaszcza przez osoby cierpiące na trimetyloaminurię.

Dwuwinian choliny - przeciwwskazania

Nie należy stosować u osób uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosować podczas ciąży i laktacji. 

Sposób przechowywania

Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

BADANIA NAUKOWE

Znaczenie biologiczne

Cholina jest metabolizowana w mitochondriach komórkowych (przez mitochondrialną oksydazę choliny), a następnie ponownie w mitochondriach przez dehydrogenazę aldehydu betainowego, z tym nieodwracalnym dwuetapowym procesem, w wyniku którego powstaje trimetyloglicyna

Donor metylowy

Wiadomo, że cholina jest utleniana do metabolitu trimetyloglicyny (TMG) w mitochondriach komórek, a TMG odgrywa rolę we wspieraniu procesów donorowych grup metylowych bezpośrednio (metylacja homocysteiny) lub pośrednio poprzez wspomaganie produkcji s-adenozylometionina (SAMe). Dodatkowa cholina, pośrednio poprzez te dwa metabolity, nadaje korzystne właściwości metylacji całego ciała.

Zauważono, że u osobników z mutacją w enzymie reduktazy 5-metylotetrahydrofolianowej (MTHFR), enzymu odpowiedzialnym za wytwarzanie SAMe z kwasu foliowego, organizm wydaje się bardziej obciążać cholinę i enzym metylotransferazy betainowej homocysteiny. Zostało to wykazane u mężczyzn z genotypem MTHFR C677T (obniżona aktywność), gdzie 300 mg, 500 mg lub 1100 mg choliny podawano od 12 tygodni i wydawało się, że poprawiło metylację w stosunkowo większym stopniu u osób z upośledzoną funkcją MTHFR

Serum

Suplementacja 1 000 mg choliny (poprzez 2,400 mg dwuwinianu choliny) wydaje się zwiększać stężenie choliny w osoczu w stanie równowagi od 7,33 μM do 11,1-11,7 μM (51-60%) u zdrowych kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Neurofarmakologia

Chociaż wydaje się, że nie ma różnic między młodzieżą a starszymi w stężeniu cholinowym na czczo w surowicy lub reakcji choliny w surowicy po suplementacji (50 mg / kg choliny w postaci dwuwinianu choliny), wydaje się, że wzrost związków zawierających cholinę w mózgu u osób w podeszłym wieku (o 19% więcej niż w wartości wyjściowej) był znacznie mniejszy niż u młodzieży (60%).

Neurotransmisja cholinergiczna

Cholina jest przekształcana w acetylocholinę (ACh) przez enzym acetylotransferazę choliny (ChAT).

Literatura cytowana


1. Zeisel, S. H. & da Costa, K.-A. Choline: An Essential Nutrient for Public Health. Nutr Rev. 67, 615–623 (2009).
2. Zeisel, S. H. Choline: Critical Role During Fetal Development and Dietary Requirements in Adults. Annu Rev Nutr. 26, 229–250. (2006).
3. Food and Nutrition Board, I. of M. Dietary Reference Intakes for Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. Institute of Medicine (US) Standing Committee on the Scientific Evaluation of Dietary Reference Intakes and its Panel on Folate, Other B Vitamins, and Choline. (National Academies Press (US), 1998). at <http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002822301000785>
4. The Cambridge Handbook of Intelligence. (Cambridge University Press, 2011). doi:10.1017/CBO9780511977244
5. Poly, C. et al. The relation of dietary choline to cognitive performance and white-matter hyperintensity in the Framingham Offspring Cohort. Am. J. Clin. Nutr. 94, 1584–1591 (2011).
6. Knott, V. et al. Neurocognitive effects of acute choline supplementation in low, medium and high performer healthy volunteers. Pharmacol. Biochem. Behav. 131, 119–129 (2015).
7. Olthof, M. R., Brink, E. J., Katan, M. B. & Verhoef, P. Choline supplemented as phosphatidylcholine decreases fasting and postmethionine-loading plasma homocysteine concentrations in healthy men. Am. J. Clin. Nutr. 82, 111–117 (2005).
8. Choline Bitartrate Benefits, Dosage & Side Effects. at <http://nootriment.com/>
9. Buang Y1, Wang YM, Cha JY, Nagao K, Yanagita T. "Dietary phosphatidylcholine alleviates fatty liver induced by orotic acid." Nutrition. 2005 Jul-Aug;21(7-8):867-73.
10. Steven H. Zeisel, M.D., Ph.D. Kerry-Ann da Costa, Ph.D. "Choline: An Essential Nutrient for Public Health" Nutr Rev. 2009 Nov; 67(11): 615–623.
11. Noga AA1, Vance DE. "A gender-specific role for phosphatidylethanolamine N-methyltransferase-derived phosphatidylcholine in the regulation of plasma high density and very low density lipoproteins in mice." J Biol Chem. 2003 Jun 13;278(24):21851-9. Epub 2003 Mar 31.
12. Detopoulou P1, Panagiotakos DB, Antonopoulou S, Pitsavos C, Stefanadis C. "Dietary choline and betaine intakes in relation to concentrations of inflammatory markers in healthy adults: the ATTICA study." Am J Clin Nutr. 2008 Feb;87(2):424-30.
13. W J de Jonge1,2,* and L Ulloa "The alpha7 nicotinic acetylcholine receptor as a pharmacological target for inflammation" Br J Pharmacol. 2007 Aug; 151(7): 915–929.
14. Mehta AK1, Singh BP, Arora N, Gaur SN. "Choline attenuates immune inflammation and suppresses oxidative stress in patients with asthma." Immunobiology. 2010 Jul;215(7):527-34
15. Skripuletz T1, Manzel A2, Gropengießer K "Pivotal role of choline metabolites in remyelination." Brain. 2015 Feb;138(Pt 2):398-413
16. Akhondzadeh S1, Gerbarg PL, Brown RP. "Nutrients for prevention and treatment of mental health disorders." Psychiatr Clin North Am. 2013 Mar;36(1):25-36
17. Lin Chi-Shui Wu Ru-Dan "Choline oxidation and choline dehydrogenase" Journal of Protein Chemistry June 1986, Volume 5, Issue 3, pp 193–200
18. Ueland PM. Choline and betaine in health and disease. J Inherit Metab Dis. (2011)
19. Yan J et al.. MTHFR C677T genotype influences the isotopic enrichment of one-carbon metabolites in folate-compromised men consuming d9-choline. Am J Clin Nutr. (2011)
20. Wallace JM, et al. Choline supplementation and measures of choline and betaine status: a randomised, controlled trial in postmenopausal women. Br J Nutr. (2012)
21. Cohen BM, et al. Decreased brain choline uptake in older adults. An in vivo proton magnetic resonance spectroscopy study. JAMA. (1995)
Ocena 
5

:)

godne polecenia w polaczeniu z noopept :) wysyłka błyskawiczna :) polecam ten sklep :)

Ocena 
4

Sam nie wiem

Brałem cały semestr w sumie jedną paczke z tego sklepu i jedną z innego. Żadnego odczuwalnego działania nie poczułem i tak brałem żeby brać, ale sam się sobie dziwiłem jak okazało sie, że po raz pierwszy w sesji wszystko zdałem w pierwszym terminie a wcale nie uczyłem się jakoś wiecej niż wcześniej ;)

  • 1 z 1 osób uważa że ta opinia jest pomocna.
Ocena 
5

Jest dobrze.

Świetny produkt 2-3 dziennie po 500mg i czuć różnicę w nauce i koncentracji. Niezbędna do neurotropów.

  • 1 z 1 osób uważa że ta opinia jest pomocna.
Ocena 
5

Polecam

Daje świetne efekty w połączeniu z noopeptem i to po niespełna 2 tygodniach

Ocena 
5

Test

Od dziś zaczynam test, narazie po pierwszej miarce jestem, narazie nic nie zauwazylem u siebie, zbyt krotki czas, zobaczymy co będzie dalej.

Ocena 
5

Produktywność lvl up

W połączeniu z noopeptem działa tak, że można odczuć wzrost ilości zapamiętanego materiału. Dobrze współdziała z l-teaniną.

Ocena 
5

Klasyka

Klasyczny MUST HAVE jeśli chodzi o suplementacje mózgu. Więcej nie trzeba pisać :)

Ocena 
5

Solidny produkt

Porządne paliwo w połączeniu z alcar'em, pozwala wzmożyć efektywność noopept'u.

  • 1 z 1 osób uważa że ta opinia jest pomocna.
Ocena 
5

dobra jakość

połączenie nootropów z choliną daje mega klarowność myślenia! bez choliny nie ma takiego efektu i rzeczywiscie czasem boli głowa

  • 1 z 1 osób uważa że ta opinia jest pomocna.
Ocena 
5

Po prostu działa!

Cholina to obowiązkowy dodatek do nootropów - inaczej po prostu boli głowa :) Ta jest sprawdzona - szybko likwiduje bóle głowy. A jeszcze lepsza jest profilaktyka - ja wrzucam 500 - 1000mg przed fenylopiracetamem i jest petarda.

  • 3 z 3 osób uważa że ta opinia jest pomocna.

Napisz opinię !

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij