Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

Chaenomeles speciosa 20:1 ekstrakt 25g

45,00 zł
Netto

Ocena :  

0 opinii

Chaenomeles speciosa 20:1 ekstrakt 25g

CHAENOMELES SPECIOSA - CO TO JEST?

Chaenomeles odnosi się do owocu chińskiej pigwy, zwanej mugua (owoc drzewny); nie należy go mylić z przedmiotem sprzedawanym na orientalnych targach spożywczych jako mugua, czyli zwykła papaja. W chińskiej ziołolecznictwie wybiera się suszone, dojrzałe owoce Chaenomeles speciosa (można zastąpić niektóre inne gatunki; patrz dodatek o pigwach). Roślina ta należy do rodziny Rose, która jest źródłem innych owoców powszechnie stosowanych w medycynie chińskiej, w tym crataegus, mume, róży i rubusa. Podobnie jak Chaenomeles, owoce te mają wyraźnie kwaśny smak. Chaenomeles jest bliskim krewnym jabłek i gruszek.

Owoce Chaenomeles zbierane są późnym latem i jesienią, gdy stają się zielonkawożółte; następnie blanszuje się je wrzącą wodą, zmieniając kolor skóry na szarobiały; następnie przekroić na pół wzdłuż i wysuszyć. Świeże owoce, które są mocno kwaśne i dlatego nie nadają się do spożycia na surowo, są używane do robienia dżemów i galaretek (czasem ze słodszymi owocami, takimi jak jabłka). Roślina ozdobna, o efektownych kwiatach. Chaenomeles i inne pigwy były hodowane od wieków w celach spożywczych, leczniczych i aby ludzie mogli cieszyć się ich pięknem.

Chińskie zioło zostało po raz pierwszy opisane w Mingyi Bielu przez Tao Hongjinga (ok. 500 AD). Jego szczególną reputacją jest to, że rozluźnia ścięgna, mięśnie i meridiany. Ta właściwość była pierwotnie rozumiana w odniesieniu do starożytnej koncepcji, że kwaśny smak zmiękcza wątrobę (wątroba należy do elementu drewna, stąd nazwa „owoce drewna”) i tym samym rozluźnia ścięgna, które uważa się za pod kontrolą wątroby system. Chaenomeles jest również uważany za cenną terapię na gromadzenie wilgoci, więc gdy sztywności towarzyszy obrzęk, zioło to jest często istotnym składnikiem przepisanych receptur. Dodatkową korzystną właściwością jest to, że owoce pomagają łagodzić niestrawność.

Jak większość kwaśnych owoców, ten zawiera kilka kwasów organicznych, takich jak jabłkowy, winowy, fumarowy, cytrynowy i askorbinowy. Uważa się, że składniki aktywne odpowiedzialne za leczenie bólu i skurczów obejmują niektóre saponiny (glikozydy), które nie są jeszcze dobrze zdefiniowane. Wstępne badania farmakologiczne sugerują działanie przeciwzapalne tych składników.

TRADYCYJNE PODEJŚCIA TERAPEUTYCZNE

Chaenomeles stosuje się w kilku metodach terapii. Jedna z nich, rozgrzewanie wątroby, jest często ignorowana we współczesnej praktyce, ponieważ tak duży nacisk kładzie się na usuwanie ciepła z wątroby, ale jest to potencjalnie ważne. Qin Bowei wspomina o zespole przeziębienia wątroby, który obejmuje inwazję patogennego przeziębienia na wątrobę, powodującą zakrzepnięcie qi i krwi z objawami przeziębienia kończyn i bólem brzucha, lub niedobór Yang wątroby, powodujący zmęczenie, niską wytrzymałość do pracy i na stres oraz zimne kończyny. Chaenomeles jest częścią krótkiej listy ziół powszechnie stosowanych w tym celu; pozostałe to kora cynamonu, epimedium, artemezja (bylicy) i koper włoski. Qin zauważa, że:

Oprócz rozpraszania zimnego qi z wątroby, ta kategoria leków również wzmacnia wątrobę i jest stosowana w przypadku niewydolności. W konsekwencji uzupełnia yang wątroby. Przepisując suplementację Yang wątroby, te rozgrzewające leki muszą być wspomagane przez te, które odżywiają krew, ponieważ rozgrzewające leki nie powinny być stosowane samodzielnie.

W przypadku Chaenomeles wskazuje również, że „wątroba zarządza ścięgnami, a ten lek stosuje się w przypadku braku siły w kończynach dolnych”. Wpływ Chaenomeles na ścięgna ma działanie wzmacniające i relaksujące. Jiao Shude wyjaśnia ten wpływ na ścięgna:

Chaenomeles leczy choroby ścięgien. Rozluźnia napięcie ścięgien i napina luźne ścięgna. W praktyce klinicznej stosuje się go do letniej wilgoci niszczącej ośrodek, wywołując nieustanne wymioty i biegunkę, która powoduje skurcze brzuchatego łydki obu nóg (to zaburzenie jest znane jako „skurcze cholery”)…. [jest również używany] do inwazja wilgotnego zła powodująca dysharmonię kanałów i naczyń sieciowych, obwisłe ścięgna, skrępowane stawy, obrzęki, wzdęcia i głębokie bóle (wilgotna przeszkoda)… Biała piwonia leczy choroby ścięgien; przede wszystkim zmiękcza wątrobę i rozluźnia napięcie, odżywiając ścięgna. Chaenomeles leczy również choroby ścięgien, ale przede wszystkim odhamowuje wilgoć i ogrzewa wątrobę, aby uspokoić ścięgna.

Ten efekt przezwyciężenia wilgoci jest dalej rozwijany przez Jiao:

Chaenomeles odhamowuje wilgoć oraz rozgrzewa śledzionę i żołądek. Jest używany do nadmiernej wilgoci w środkowym palniku…. Jest również powszechnie używany do spływania wilgoci do dolnej części nogi i górnej powierzchni stopy, co powoduje wilgotne qi nogi.

Yang Yifang również wskazuje na podobne działanie piwonii i chaenomeles, skupiając się na usuwającym wilgoć działaniu chaenomeles:

Chaenomeles jest kwaśny, ciepły i aromatyczny. Przede wszystkim wchodzi do południka śledziony. Może przekształcić wilgoć w środkowym palniku, ożywić śledzionę i zharmonizować żołądek. Może być stosowany na zewnątrz wilgotno-zimno w środkowym palniku oraz w leczeniu wymiotów i biegunki, skurczowego bólu brzucha, a nawet skurczu nóg. Wnika również do meridianu wątroby i przekształca wilgoć oraz rozluźnia mięśnie i ścięgna. Może być stosowany w wilgotnym zespole bolesnej niedrożności, w którym występuje sztywność ciała, skurcze kończyn, obrzęk kostek i trudności w chodzeniu. Jest to zioło aromatyczne, ale jego tendencja działania maleje; jest powszechnie stosowany do wilgoci w dolnej części ciała.

Chaenomeles i piwonia są w stanie złagodzić skurczowe bóle brzucha, skurcze mięśni i ścięgien kończyn i mogą być używane razem. Istnieją jednak pewne różnice w ich działaniach. Chaenomeles rozluźnia ścięgna, przekształcając wilgoć i ożywiając zabezpieczenia; leczy skurcze i sztywność spowodowane wilgocią. Piwonia jest kwaśna i zimna i wchodzi do meridianów wątroby. Ponieważ kwaśność i zimno generują yin, jest w stanie odżywić yin i krew w ścięgnach, rozluźniając w ten sposób mięśnie, ścięgna i ostatecznie łagodząc skurcze. Leczy skurcze spowodowane niedoborem yin. Jeśli skurcz jest spowodowany niedrożnością wilgoci lub niedoborem yin, należy stosować razem chaenomeles i piwonię.

TRADYCYJNE FORMULACJE

Dobrym przykładem zastosowania Chaenomeles w preparatach na niestrawność, problemy trawienne spowodowane letnim upałem i gromadzeniem się wilgoci w śledzionie i żołądku jest Liuhe Tang (Wywar Sześciu Harmonizacji):

Żeń-szeń

Pogostemon

Pinellia

Atraktylody

Dolichos

Nasiona moreli

Hoelen

Kardamon

Chaenomeles

Lukrecja

Kora magnolii

Ta formuła wywodzi się z połączenia czterech głównych ziół (Si Junzi Tang) z dodatkowymi ziołami na letnie upały (pogostemon, dolichos), do rozpraszania centralnej stagnacji płynów (kora magnolii, kardamon) oraz do usuwania flegmy (nasiona moreli, pinellia). Chaenomeles jest zawarty w celu wzmocnienia działania płynów i ochrony przed skurczami mięśni wymienionymi w poprzednich opisach jako wtórnym skutkiem zaburzeń żołądkowo-śledzionowych. Formuła ma na celu oddzielenie faz płynnych, dzięki czemu przezroczysty płyn może wznosić się do serca, płuc i głowy, a zmętnienie może opadać (usuwane przez oddawanie moczu). Zioła stosuje się w wywarach w dawkach po około 6 gramów.

Przykładem zastosowania chaenomeles na skurcze jest Shujin Zhuangli Wan (pigułka łagodząca i wzmacniająca ścięgna), główne składniki są wymienione tutaj:

Chaenomeles

Kadzidło

Tu-huo

Eukomia

Mirra

Czang-huo

Piryt

Achyranthes

Siler

Carthamus

Tatarak

gałązka cynamonu

Zioła Chaenomeles i eucommia są specjalnie dobrane tak, aby działały korzystnie na ścięgna; eucommia zawiera lateks, który rozciąga się, ale jest silny, podobnie jak stan zdrowych ścięgien. Formuła ma również na celu rozpraszanie statycznej krwi (generowanej przez urazy) i rozpraszanie wiatru (czynnik patologiczny powodujący stan zapalny, ból i sztywność). Formuła jest wskazana przy wszelkiego rodzaju przewlekłych i ostrych urazach ścięgien oraz przy przewlekłych urazach nóg, którym towarzyszy ból. Zioła są łączone w mniej więcej równych ilościach, mielone na proszek i przyjmowane za każdym razem około 4,5 grama.

KOMPOZYCJA

1. OWOCE

Zawartość witaminy C w owocach C. speciosa określono na 68,8 – 159,3 mg/10 g, charakteryzuje się wysoką zawartością aminokwasów, która może sięgać 0,26 – 0,5 g/100 g owocu. Jest bogata w kwas asparaginowy i kwas glutaminowy, natomiast metioniny nie ma w owocach. Owoce Chaenomeles są bogatym źródłem potasu, ale mają niską zawartość sodu, dlatego mogą służyć jako przydatny składnik żywności w diecie osób z nadciśnieniem. Określono również stężenie wapnia, żelaza, magnezu, cynku, manganu i miedzi. Zawartość kwasów organicznych w owocach C. speciosa wynosi 2,09 – 3,47%. Wśród nich najbardziej skoncentrowane są kwas jabłkowy (70% wszystkich kwasów organicznych) i kwas cytrynowy (22% wszystkich kwasów organicznych).

Kwasy oleanolowy, ursolowy i pomolowy należą do grupy triterpenoidów i zostały oznaczone we wszystkich trzech gatunkach. Nowy triterpenoid zwany speciosaperoxide oraz seskwiterpenoidy, z których jeden jest nowym związkiem zwanym speciosaozydem A, zostały również określone w C. speciosa.

W owocach C. speciosa oznaczono 40 różnych związków, z których najliczniejsze to β-kariofilen (12,52%), α-terpineol (5,41%), terpinen-4-ol (4,56%) 1,8- cineol (4,31%), α-kadinol (4,23%) i γ-eudesmol (4,12%).

2. SOK Z OWOCÓW

Zawartość soku w świeżych owocach wynosi 42 - 50%. Sok owocowy ma bardzo niskie pH od 2,5 do 2,8, co koreluje z wysoką kwasowością 2,8-4,2%. Ilości składników odżywczych w soku zapewniają następujące wartości: 45 - 109 mg witaminy C/100 ml soku i 210 - 592 mg fenoli w 100 ml soku. Kwas jabłkowy był głównym kwasem obecnym w soku (3,06 - 5,09 g/100 ml). Stwierdzono również obecność kwasu chinowego (0,62 – 2,27 g/100 ml) i bursztynowego (8 – 174 mg/100 ml). Sok zawierał kilka aminokwasów, z których najliczniejsze to kwas glutaminowy (8-14 mg/100 ml), fosfoseryna (3-9 mg/100 ml) i kwas asparaginowy (2-6 mg/100 ml). Inne aminokwasy o stężeniu poniżej 2 mg/100 ml soku to treonina, seryna, asparagina, alanina, fenyloalanina, kwas γ-aminomasłowy i lizyna. Wśród minerałów największe stężenie mają potas (161 - 241 mg/100 ml), fluor (43 - 139 mg/100 ml) i chlor (3,5 - 9 mg/100 ml). Zidentyfikowano również sód, magnez i wapń. Wśród węglowodanów największą zawartość mają fruktoza (0,7 - 2,3 g/100 ml), glukoza (0,3 - 1,1 g/100 ml), sorbitol (0,1 0,5 g/100 ml) i sacharoza (0,01 - 0,1 g/100 ml), ale istnieją również stachioza, rafinoza, sacharoza, ksyloza, ramnoza i inozytol obecne w soku.

3. GAŁĘZIE

Z gałęzi C. speciosa wyizolowano następujące substancje: pięć nowych oksylipin, kwas chaenomowy A-E oraz sześć znanych wcześniej związków, którymi były: kwas pinelowy, metyl (9S, 12S, 13S)-9,12,13- trihydroksy-10E-oktadekanian, kwas corchorifatty, 9,12,13-trihydroksyoctadeca-10E,15Z-dienian metylu i kwas 9-hydroksynonanowy. Do związków bifenylowych, które zidentyfikowano w tej części krzewu C. sinensis należą chaenomina, berbekoryna A, aukuparyna, 2’-hydroksyaukuparyna, 2’,4’-dimetoksyaukuparyna i ɛ-cotonefuran. Glikozydy ligniny, które występują w gałęziach tego gatunku, to sześć nowych związków o nazwie chaenomiside A-F, a także pięć znanych już glikozydów, w tym awikulina.

4. LIŚCIE

Liście różnych gatunków Chaenomeles zostały przebadane na zawartość związków fenolowych. Z liści C. speciosa wyizolowano glikozyd naringeninę, lawonole (kwercetyna i kaempferol) oraz kwas izochlorogenowy.

POTENCJALNE KORZYŚCI - BADANIA NAUKOWE

1. AKTYWNOŚĆ DOPAMINERGICZNA I NEUROPROTEKCJA

W badaniach nad C. speciosa odnotowano jej wpływ na regulację transportera dopaminy (działanie przeciw parkinsonizmowi). Według badań ex vivo, ekstrakt z owoców Chaenomeles wykazuje działanie hamujące na transporter dopaminy (DAT) w komórkach jajnika chomika chińskiego (CHO). Jednocześnie ekstrakt nie miał wpływu na działanie transportera GABA i serotoniny, a jedynie niewielki wpływ na transporter norepinefryny. Można stwierdzić, że efekt ten jest specyficzny dla transportera dopaminy. Ekstrakt nie wykazywał również działania cytotoksycznego wobec komórek z ekspresją DAT, jego działanie neuroochronne jest prawdopodobnie spowodowane zapobieganiem transportowi toksycznych ligandów przez receptory dopaminy. Owoce Chaenomeles miały pozytywny wpływ na funkcjonowanie neurobehawioralne szczurów we wczesnym stadium choroby Parkinsona. Badania wykazały również zmniejszenie utraty neuronów zawierających hydroksylazę tyrozynową w istocie czarnej. Zbadano również wpływ ekstraktów z owoców C. sinensis na zdolności poznawcze. Myszy mające problemy w tym zakresie wykazywały poprawę behawioralną po podaniu etanolowego ekstraktu z owoców Chaenomeles. Naukowcy sugerują, że substancją odpowiedzialną za to działanie może być ester metylowy kwasu stearynowego. Związek ten posiada zdolność aktywacji acetylotransferazy cholinowej, której funkcja jest zaburzona w przypadku otępienia. Działa również dobrze w ochronie komórek nerwowych przed toksycznymi związkami.

2. WŁAŚCIWOŚCI HEPATOPROTEKCYJNE

Przeprowadzono badanie, aby zbadać działanie leku Jiangzhi, który składa się z trzynastu roślin, w tym owoców C. speciosa. Receptura ma swoje korzenie w tradycyjnej medycynie chińskiej i jest stosowana w przypadkach zaburzeń lipidowych, które są przyczyną niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Podawanie badanego leku szczurom, którym wcześniej żywiono fruktozę w celu wywołania zaburzenia lipidowego, istotnie wpłynęło na redukcję trójglicerydów w wątrobie. Spowodowało to również zmniejszenie ekspresji genów SREBP-1c, ACC-1 i SCD-1, biorących udział w regulacji wątrobowej syntezy kwasów tłuszczowych de novo. Dalsze badania wykazały działanie ochronne na wątrobę ekstraktu z owoców C.thibetica u szczurów, u których uszkodzenie wątroby zostało wywołane czterochlorkiem węgla (CCl4). Eksperyment wykazał, że zastosowanie ekstraktu z owoców Chaenomeles spowodowało redukcję enzymów wątrobowych ALT, AST i ALP. Nastąpiła również recesja zmian histopatologicznych w obrębie narządu.

3. POTENCJAŁ ANTYOKSYDACYJNY I PRZECIWZAPALNY

Badania na myszach wykazały, że właściwości antyoksydacyjne sproszkowanych owoców C. speciosa skutkują obniżeniem poziomu LDL, cholesterolu całkowitego i triglicerydów, zwiększeniem aktywności peroksydazy glutationowej oraz zmniejszeniem blaszki miażdżycowej w aorcie. Związkami odpowiedzialnymi za właściwości przeciwutleniające są przede wszystkim polifenole i witamina C, które występują w dużych ilościach w owocach. Niektóre z triterpenoidów obecnych w C. speciosa, m.in. kwas oleanolowy, ursolowy i maslinowy wykazują właściwości przeciwzapalne. Kwas betulinowy, również występujący w C. speciosa, ma potencjalne właściwości hamujące procesy zapalne zachodzące w naczyniach krwionośnych. Flawonoidy i glikozydy w owocach Chaenomeles działają przeciwbólowo, co wiąże się ze zmniejszeniem wytwarzania przekaźników stanu zapalnego w tkankach obwodowych. W badaniach na szczurach glikozydy wydzielone z owoców C. speciosa wykazały zdolność do hamowania rozwoju zapalenia stawów wywołanego kolagenem. Chorym szczurom, którym podano glikozydy, doszło do przyrostu masy ciała oraz przyrostu masy grasicy i śledziony. Zmniejszyły proliferację limfocytów i synowiocytów oraz produkcję IL-1, IL-2 i TNF-α. Działanie glikozydów opierało się również na hamowaniu nadwrażliwości skóry typu opóźnionego, występującej u szczurów z zapaleniem stawów, najprawdopodobniej poprzez indukcję i/lub aktywację limfocytów T-supresorów. W efekcie ubytki kostne uległy zmniejszeniu, a stan zapalny również uległ zmniejszeniu. Dalsze badania potwierdziły korzystny wpływ glukozydów owoców Chaenomeles na szczury z poadiuwantowym zapaleniem stawów. Podawanie szczurom glikozydów powodowało zmniejszenie objawów choroby, redukcję synowiocytów A oraz produkcję cytokin prozapalnych: IL-1, TNF-α i PGE2. Terapeutyczny wpływ glikozydów na wywołane kolagenem zapalenie stawów obserwowano również w badaniach na myszach.

4. AKTYWNOŚĆ ANTYMIKROORGANIZMOWA

Olejek eteryczny, pochodzący z C. speciosa, wykazał działanie przeciwdrobnoustrojowe, bardziej skuteczne wobec bakterii G (+). Najbardziej wrażliwym na właściwości olejku okazał się Staphylococcus aureus. Naukowcy sugerują, że antybakteryjne właściwości olejku mogą wynikać z obecności α-terpineolu, terpineno-4-olu czy p-cymenu. Badania in vitro wskazują na potencjalne zastosowanie ekstraktu z owoców C. speciosa przeciwko wirusowi grypy. W badaniu Zhanga zweryfikowano zdolność tych związków wyizolowanych z ekstraktu do hamowania wydzielania mediatorów stanu zapalnego przez makrofagi, które są zaangażowane w procesy patofizjologiczne leżące u podłoża grypy [69]. Związki takie jak kwas 3,4-dihydroksybenzoesowy, ester metylowy 3-hydroksybutanodiowy i roseozyd wykazały zdolność do obniżania TNF-α, a wydzielanie IL-6 było hamowane przez ester 3-hydroksybutanodiowy metylu. Większość badanych związków miała zdolność hamowania wytwarzania tlenku azotu, co jest związane z powikłaniami pogrypowymi w płucach. Ester 3-hydroksybutanodiowy metylu, kwas 3,4-dihydroksybenzoesowy i womifoliol były również zaangażowane w blokowanie replikacji wirusa grypy.

5. WŁAŚCIWOŚCI IMMUNOMODULUJĄCE I PRZECIWNOWOTWOROWE

Yao i in. wykazali, że ekstrakt etanolowy z C. speciosa ma zdolność hamowania proliferacji i indukowania apoptozy w komórkach nowotworowych in vitro. Apoptoza była indukowana przez aktywację endonukleaz, a także przez zmniejszenie produkcji energii w mitochondriach. Efekt ten został potwierdzony w badaniu in vivo z zastosowaniem jako modelu mysiego raka wątroby. Skuteczność hamowania wzrostu kolonii komórek nowotworowych określono na 39%, podczas gdy odsetek ten dla cisplatyny (leku stosowanego w chemioterapii nowotworów) wyniósł 58%. Odnotowano również, że myszy leczone ekstraktem z Chaenomeles miały mniej dotkliwe skutki uboczne terapii w porównaniu z cisplatyną oraz nastąpił wzrost proliferacji limfocytów i produkcji przeciwciał (oba parametry uległy obniżeniu podczas stosowania środka chemioterapeutycznego) . Dodatkowo ekstrakt zmniejszył ekspresję genów Foxp3, PD-L1 i TGF-β, co niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego.

6. WŁAŚCIWOŚCI PRZECIWALERGICZNE I PRZECIWŚWIĄDOWE

Glikozydy wyekstrahowane z C. speciosa zmniejszają odpowiedź immunologiczną w przypadku nadwrażliwości kontaktowej u myszy poprzez zmniejszenie stosunku limfocytów T CD4+/CD8+ oraz zmniejszenie produkcji IL-2 i TGF-β1, a tym samym czas, wzrost poziomu IL-4 w grasicy.

7. WPŁYW NA WYNIKI SPORTOWE

badania nad proszkiem otrzymanym z owoców C. speciosa pokazują, że może on być korzystny w przypadku wyczerpujących ćwiczeń aerobowych. Proszek ten obniżał obniżenie stężenia glukozy we krwi szczurów, a także pomagał w oszczędzaniu ilości glikogenu w mięśniach i wątrobie. Efekt ten pozwolił na kontynuowanie ćwiczenia przez dłuższy czas. Inne korzyści odnotowane po spożyciu ekstraktu z owoców C. speciosa to zmniejszenie stężenia kwasu mlekowego i azotu mocznikowego wywołanego wysiłkiem fizycznym (które są wrażliwymi wskaźnikami wyczerpania fizycznego), zmniejszenie markerów zmęczenia fizycznego. stan zapalny i wzrost aktywności egzogennych antyoksydantów. Najprawdopodobniej efekt opóźnienia w poczuciu wyczerpania po zastosowaniu owoców C. speciosa uzyskuje się poprzez regulację w ścieżce Nrf2/ARE.

8. WPŁYW NA KONTROLĘ WAGI

Tradycyjna medycyna chińska ma przepisy, które pomagają regulować wagę ciała. Jednym z tych przepisów jest W-LHIT, który składa się z sześciu materiałów roślinnych, w tym C. speciosa. W celu sprawdzenia jego skuteczności przeprowadzono eksperyment. W tym eksperymencie myszy były na diecie wysokotłuszczowej, która powodowała ich otyłość, a następnie podzielono je na dwie grupy: jedna grupa była karmiona normalnym pokarmem, a druga grupa dodatkowo otrzymywała suplement W-LHIT. Spadek wagi odnotowano w obu grupach, ale w grupie suplementowanej spadek był szybszy. W kolejnym eksperymencie testowany lek podawano otyłym myszom, które były na diecie wysokotłuszczowej. W porównaniu z grupą kontrolną, która nie otrzymała W-LHIT, przyrost masy ciała w grupie suplementowanej był mniejszy.

Powyższe badania mają charakter typowo informacyjny oraz były wykonawane z udziałem róznych ekstraktów, innych niż dostępny w ofercie sklepu. Dlatego też nie można ich traktować jako wiarygodne źródło informacji na temat produktu dostępnego w naszej sprzedaży. Informacje zawarte w opisach nie są zatwierdzone przez GIF, GIS oraz EFSA i nie mają na celu leczenia, diagnozowania lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie.

LITERATURA CYTOWANA

1.  Challice J.S.: Phenolic compounds of the subfamily pomoideae: a chemotaxonomic survey. Phytochemistry 1973; 12:1095-1101. 2.  Chen 2.J.C.,  Chang Y.S.,  Wu S.L.,  Chao  D.C.,  Chang C.S.,  Li C.C.,  Ho  T.Y.,  Hsiang C.Y.: Inhibition of Escherichia  coli  heat-labile  enterotoxin-induced diarrhea by Chaenomeles speciosa. J Ethnopharmacol 2007; 113(2):233-239.3.  Chen K., You J., Tang Y., Zhou Y., Liu 3.P., Zou D., Zhou Q., Zhang T., Zhu J., Mi M.: Supplementation of cuperne powder prepared from Chaenomeles  speciosa fruit increases endurance capacity in rats via antioxidant and Nrf2/ARE signaling pathway. Evid Based Complement Alternat Med 2014. doi: 10.1155/2014/976438.4.   
4. Chen Q., Wei W.: Effects and mechanisms of glucosides of Chaenomeles speciosa on collagen-induced arthritis in rats. Int Immunopharmacol 2003; 3:593-608.
5.  Chung  T.Y.,  Cho  D.S.,  Song J.C.:  Nonvolatile avor components in Chinese quince fruits, Chaenomeles sinensis  koehne.  Korean  J  Food  Sci  Technol  1988; 20(3):293-302.
6.  Coskun O.,  Kanter M.,  Korkmaz A.,  Oter S.: Quercetin,  a  avonoid  antioxidant,  prevents  and protects  streptozotocin-induced  oxidative  stress  and β-cell  damage in  rat  pancreas.  Pharmacol  Res  2005; 51(2):117-123.
7.  Dai M., Wei W., Shen Y.X., Zheng Y.Q.: Glucosides of Chaenomeles  speciosa remit rat adjuvant arthritis by inhibiting synoviocyte activities. Acta Pharmacol Sin 2003; 24(11):1161-1166.
8.  de Meloa C.L., Queiroz M.G.R., Fonsecaa S.G., Bizerra A.M.,  Lemos  T.L.,  Melo  T.S.,  Santos F.A.,  Rao  V.S.: Oleanolic acid, a natural triterpenoid improves blood glucose tolerance in normal mice and ameliorates visceral obesity in mice fed a high-fat diet. Chem Biol Interact 2010; 185(1):59-65.
9.  Du H.,  Wu J.,  Li H.,  Zhong P.X., Xu Y.J.,  Li C.H.,  Ji K.X.,  Wang L.S.: Polyphenols and triterpenes from Chaenomeles fruits: Chemical analysis and antioxidant activities  assessment.  Food  Chem  2013;  141:4260-4268.
10.  Gao H., Wu L., Kuroyanagi M., Harada K., Kawahara N., Nakane T., Umehara K., Hirasawa A., Nakamura Y.: Antitumor-promoting constituents from Chaenomeles sinensis Koehne and their activities in JB6 mouse epidermal cells. Chem Pharm Bull 2003; 51(11):1318-1321.
11.   Gong F.J., Chen L., Lu X.C., Wang Y.W.: Determination of organic acid components from fruits of Chaenomeles speciosa  by  GC-MS.  J  Plant  Rex  Environ  2005; 14(4):55-58.
12.  Gorlach S.,  Wagner W.,  Podsędek  A.,  Szewczyk K., Koziołkiewicz  M.,  Dastych  J.: Procyanidins from Japanese  quince  (Chaenomeles  japonica)  fruit  indu ce apoptosis in human colon cancer Caco-2 cells in a degree of polymerization-dependent manner. Nutr Cancer 2011; 63(8):1348-1360.
13.  Górnaś  P.,  Siger A.,  Juhnevica K.,  Lacis G.,  Sne E.,  Seglina  D.: Cold-pressed Japanese quince (Chaenomeles  japonica  (Thunb.)Lindl  ex  Spach) seed oil  as  a  rich  source of  α-tocopherol, carotenoids and phenolics: A comparison of the composition and antioxidant  activity with  nine  other  plant  oils.  Eur  J Lipid Sci Tech 2014; 116(5):563-570.
14.  Granados M.V., Vila R., Laencina J., Rumpunen K., Ros J.M.: Characteristics and composition of Chaenomeles Seed oil. In:Japanese quince- potential fruit crop for Norther Europe, Department of Crop Science, Swedish  Uniwersity  of  Agricultural  Sciences,  2003. https://www.researchgate.net/publication/46312069_Characteristics_and_composition_of_chaenomeles_seed_oil (Accessed 4.04.2017)
15.  Hafez-Taghva P., Zamzad M., Khala L.: Total avonoid content and essential oil composition of Chaenomeles japonica (Thunb.) Lindl. Ex Spach from North of Iran. IJNPR 2016; 7(1):90-92.
16.  Hamauzu Y., Hisako Y., Inno T.,  Kume C., Omanyuda M.:  Phenolic  prole,  antioxidant  property,  and anti-inuenza  viral  activity  of  Chinese  Quince (Pseudocydonia sinensis  Schneid),  Quince  (Cydonia oblonga  Mill.),  and  Apple  (Malus domestica  Mill.) fruits. J AgricFood Chem 2005; 53:928-934.
17.  Han Y.K.,  Kim Y.S., Natarajan S.B., Kim W.S., Hwang J.W., Jeon N.J., Jeong J.H., Moon S.H., Jeon B.T., Park P. J .:  Antioxidant  and  anti-inammatory  effects  of Chaenomeles sinensis leaf extracts on  LPS-stimulated RAW 264.7 cells. Molecules 2016; 21(4):422-435.
18.  Hellín P., Vila R., Jordán M.J., Laencina J., Rumpunen K.,  Ros  J.M.: Characteristics and Composition of Chaenomeles Fruit Juice. In: Japanese quince- potential fruit crop for Norther Europe, Department of Crop Science, Swedish Uniwersity of Agricultural Sciences, 2003.  http://pub.epsilon.slu.se/5197/  (Accessed 4.04.2017)
19.  Huang G.H., Xi Z.X., Li J.L.,  Chen C.,  Huang D.D., Sun L.N., Chen W.S.: Sesquiterpenoid glycosides from the fruits of Chaenomeles speciosa. Chem Nat Compd 2015; 51(2):266-269.
20.  Jang S.M.,  Yee  S.T.,  Choi J.,  Choi M.S.,  Do  G.M., Jeon S.M., Kim M.J.,  Seo K.I., Lee M.K.: Ursolic acid enhances the cellular immune system and pancreatic β-cell  function  in  streptozotocin-induced  diabetic mice fed a high-fat diet. Int Immunopharmacol 2009; 9(1):113-119.
21.  Kamalakkannan N.,  Prince P.S.: Antihyperglycaemic and antioxidant effect of rutin, a polyphenolic avonoid, in streptozotocin-induced diabetic wistar rats. Basic Clin Pharmacol Toxicol 2006; 98(1):97-103.
22.  Kim C.S., Kwon O.W., Kim S.Y., Choi S.U., Kim K.H., Lee  K.R.: Five new osylipins from Chaenomeles sinensis. Lipids 2014; 49:1151-1159.
23.  Kim C.S., Subedi L.,  Kim S.Y.,  Choi S.U.,  Kim K.H., Lee K.R.: Lignan glycosides from the twigs of and their biological activities. J Nat Prod 2015; 78(5):1174-1178.
24.  Kim C.S., Subedi L.,  Kwon O.K.,  Kim S.Y.,  Yeo S.Y., Yeo E.J.,  Choi S.U.,  Lee  K.R.: Isolation of bioactive biphenyl compounds from the twigs of Chaenomeles sinensis. Bioorg Med Chem Lett 2016; 26:351-354.
25.  Kim  D.H.,  Lee J.S.,  Yun C.Y.,  Kim  D.H.,  Kim  I.S.: Chinese quince (Chaenomeles sinensis) extract inhibits cell migration and cytokine release in HMC-1 cells. Food Sci Biotechnol 2013; 22(2):501-506.
26.  Kwon Y.K.,  Choi S.J.,  Kim  C.R.,  Kim J.K.,  Kim H.K., Choi J.H.,  Song S.W.,  Kim C.J.,  Park G.G.,  Park C.S., Shin D.H.: Effect of Chaenomeles sinensis extract on choline acetyltransferase activity and trimethyltin-induced learning and memory impairment in mice. Chem Pharm Bull 2015; 63:1076-1080.
27.  Lee M.H., Son Y.K., Han Y.N.: Tissue Factor Inhibitory Flavonoids from the Fruits of Chaenomeles sinensis. Arch Pharm Res 2002; 25(6):842-850.
28.  Lesińska  E.:  Zawartość  składników  mineralnych w owocach pigwowca. [The content of mineral constituents in the Japanese quince fruits]. Zesz Nauk AR w Krakowie 1985; 192(25):175-183. (in Polish)
29.  Lewandowska U., Szewczyk K.,  Owczarek K., Hrabec Z., Podsędek A., Koziołkiewicz M., Hrabec E.: Flavanols from  japanese  quince  (Chaenomeles  japonica)  fruit inhibit human prostate and breast cancer cell line invasiveness and cause favourable changes in Bax/Bcl-2 mRNA ratio. Nutr Cancer 2013; 65(2):273-285.
30.  Lim  T.K.:  Chaenomeles speciosa. In: Lim  T.K.  (ed) Edible medicinal and non-medicinal plants. Volume 4, Fruits. New York, Springer, 2012. 
31.  Ma B., Wang J., Tong J., Zhou G., Chen Y., He J., Wang Y.: Protective effects of Chaenomeles thibetica extract against carbon tetrachloride-induced damage via the MAPK/Nrf2 pathway. Food Funct 2016; 7:1492-1500.
32.  Matsuo  T.,  Itoo  S.:  A  simple  and  rapid  purication method of condensed tannins from several young fruits. Agric Biol Chem 1981; 45(8):1885-1887.
33.  Miao J., Zhao C., Li X.,  Chen X.,  Mao X., Huang H.,  Wang  T.,  Gao W.: Chemical composition and bioactivities of two common Chaenomeles fruits in China: Chaenomeles  speciosa and Chaenomeles sinensis. J Food Sci 2016; 81(8):H2049-H2058.
34.  Mieriņa I., Seržane R., Strēle M., Moskaļuka J., Ivdre E., Jure M.: Investigation of the oil and meal of Japanese Quince (Chaenomeles japonica) seeds. Proceedings of the Latvian Academy of Sciences. Section B. Natural Exact and Applied Sciences 2013; 67(4):405-410.
35.  Mihara S.,  Tateba  H.,  Nishimura O.,  Machii Y., Kishino K.: Volatile components of Chinese quince (Pseudocydonia sinensis Schneid). J Agric Food Chem 1987; 35:532-537.
36.  Nahorska A.,  Dzwoniarska  M.,  Thiem  B.: Fruits of japanese quince (Chaenomeles japonica Thunb. Lindl. ex  Spach)  as a  sourcenof bioactive  compounds.  Post Fitoter 2014; 4:239-246.
37.  Nawirska A.,  Sokół-Łętowska  A.,  Kucharska A.Z.: Antioxidant  characteristics  of  pomace  from  different fruits. Zywn Nauk Technol Ja 2007; 4(53):120-125.
38.  Oh S.L.,  Chang H.,  Kim H.J.,  Kim Y.A.,  Kim  D.S., Ho S.H.,  Kim S.H.,  Song W.:  Effect  of  HX108-CS supplementation  on  exercise  capacity  and  lactate accumulation  after  high-intensity  exercise.  Journal of the International  Society  of  Sports  Nutrition 2013; 10:21-28.
39.  Oku H., Ueda Y., Ishiguro K.: Antipruritic effects of the fruits of Chaenomeles sinensis. Biol Pharm Bull 2003; 26(7):1031-1034.
40.  Sancheti S.,  Sancheti S.,  Bafna M.,  Seo S.Y.: Antihyperglycemic, antihyperlipidemic, and antioxidant effects of Chaenomeles sinensis fruit extract in streptozotocin-induced diabetic rats. European Food Res Technol 2010; 231(3):415-421.
41.  Sancheti S.,  Sancheti S.,  Seo S.Y.: Antidiabetic and antiacetylcholinesterase effects of ethyl acetate fraction of  Chaenomeles sinensis  (Thouin)  Koehne  fruits  in streptozotocin-induced  diabetic  rats.  Exp  Toxicol Pathol 2013; 65(1-2):55-60
42.  Sancheti S.,  Sancheti S.,  Seo S.Y.:  Chaenomeles sinensis: a potent α- and β-glucosidase inhibitor. Am J Pharmacol Toxicol 2009; 4(1):8-11.
43.  Sawai R., Kuroda K., Shibata T., Gomyou R., Osawa K., Shimizu K.: Anti-inuenza virus activity of Chaenomeles sinensis. J Ethnopharmacol 2008; 118(1):108-112.
44.  Sawai-Kuroda R., Kikuchi S.,  Shimizu Y.K., Sasaki Y., Kuroda K., Tanaka T., Yamamoto T., Sakurai K., Shimizu K.:  A  polyphenol-rich  extract  from  Chaenomeles sinensis  (Chinese  quince)  inhibits  inuenza  A  virus infection by preventing primary transcription in vitro. J Ethnopharmacol 2013; 146(3):866-872.
45.  Song Y.L.,  Zhang L.,  Gao J.M., Du G.H., Cheng Y.X.: Speciosaperoxide,  a  new  triterpene  acid,  and  other terpenoids from Chaenomeles  speciosa. J Asian Nat Prod Res 2008; 10(3):214-217.
46.  Strugała  P.,  Cyboran-Mikołajczyk  S.,  Dudra  A., Mizgier P.,  Kucharska A.Z.,  Olejniczak  T., Gabrielska J.:  Biological  activity of  Japanese quince extract  and its interactions with lipids, erythrocyte membrane, and human albumin. J Membrane Biol 2016; 249:393-410.
47.  Tang  Y.,  Yu  X .,  Mi M.,  Zhao J.,  Wang J.,  Zhang  T.: Antioxidative  property and  antiatherosclerotic effects of the powder processed from Chaenomeles speciosa in ApoE-/- mice. J Food Bioch 2010; 34:535-548.
48.  Tarko  T.,  Duda-Chodak  A.,  Pogoń  P.:  Prole  of japanese quince and cornelian cherry fruit. Zyw Nasuk Technol Ja 2010; 6(73):100-108.
49.  Tarko T., Duda-Chodak A., Satora P., Sroka P., Pogoń P., Machalica J.: () Chaenomeles japonica, Cornus mas, Morus nigra fruits characteristics and their processing potential. J Food Sci Technol 2014; 51(12):3934-3941.
50.  Thomas M., Crepeau M.J., Rumpunen K., Thibault J.F.: Dietary bre and cell-wall polysaccharides in the fruits of Japanese quince (Chaenomeles japonica). Food Sci Technol 2000; 33(2):124-131.
51.  Thomas  M.,  Guillemin F.,  Guillon F.,  Thibault  J.F.: Pectins in the fruits of Japanese quince  (Chaenomeles japonica). Carbohydr Polym 2003; 53(4):361-372.
52.   Thomas M., Thibault J.F.: Cell-wall polysaccharides in the fruits od Japanese quince (Chaenomeles japonica): extraction and preliminary characterization. Carbohydr Polym 2002; 49:345-355.
53.  Vila  R.,  Granados  M.V.,  Hellín P.,  Kauppinen  S., Laencina J.,  Rumpunen  K.,  Ros  J.M.: Biochemical Changes in Chaenomeles Fruits and Fruit Juice during Ripening and Storage. In: Japanese quince- potential fruit crop for Norther Europe, Department of Crop Science, Swedish Uniwersity of Agricultural Sciences, 2003.  http://pub.epsilon.slu.se/5200/1/13Ripening.pdf (Accessed 4.04.2017)
54.  Wang C.:  Chaenomeles  speciosa  (Mugua,  Flowering Quince).  In: Liu Y.,  Wang Z.,  Zhang J.  (ed) Dietary Chinese Herbs. Chemistry, Pharmacology and Clinical Evidence. Wien, Springer, 2015.
55.  Xie X., Cai X., Zhu S., Zou G.: Chemical composition and antimicrobial activity of Essentials oils of Chaenomeles speciosa from China. Food Chem 2007; 100:1312-1315.
56.  Xie X., Zou G., Li C.: Antitumor and immunomodulatory activities of a water-soluble polysaccharide from Chaenomeles  speciosa.  Carbohydr  Polym  2015; 132:323-329.
57.  Xu N.Y.,  Kim J.S.,  Kang S.S.,  Son K.H.,  Kim H.P., Chang H.W.,  Bae K.: A new acylated triterpene from the roots of Chaenomeles japonica. Chem Pharm Bull 2002; 50(8):1124-1125. 
58.  Yang G.,  Fen W.,  Lei C.,  Xiao W.,  Sun H.: Study on determination of pentacyclic triterpenoids in Chaenomeles by HPLC-ELSD. J Chromatogr Sci 2009; 47:718-722.
59.  Yang L., Ahmed S., Stepp J.R., Zhao Y., Zeng M.J., Pei S.,  Xue  D.,  Xu G.: Cultural uses, ekosystem services, and nutrie nt prole of owering quince (Chaenomeles speciosa) on the Highlands of Western Yunnan, China. Economic Botany 2015; 20 (10):1-11.
60.  Yang N.,  Chung D., Liu C.,  Liang B., Li X.M.: Weight loss  herbal  intervention  therapy  (W-LHIT)  a  non-appetite suppressing natural product controls weight and lowers cholesterol and glucose levels in a murine model. BMC Complement Altern Med 2014; 14:261-273.
61.  Yao G., Liu C., Huo H., Liu A., Lv B., Zhang C., Wang H., Li J., Liao L.: Ethanol extract of Chaenomeles speciosa Nakai induces apoptosis in cancer cells and suppresses tumor growth in mice. Oncol Lett 2013; 6(1):256-260.
62.  Zhang H., Geng Y.L.,  Wang D.J.,  Liu J.H.,  Wang X., Du  J.H.,  Li S.B.: Research on nutrient components of different species of Chaenomeles speciosa Nakai. Shandong Sci 2011; 24(2):24-27
63.  Zhang L., Cheng Y.X., Liu A.L., Wang H.D., Wang Y.L., Du  G.H.:  Antioxidant,  anti-inammatory  and  anti-inuenza properties of components from Chaenomeles speciosa. Molecules 2010; 15:8507-8517.
64.  Zhang L.L.,  Wei W.,  Yan S.X.,  Hu X.Y.,  Sun W.Y.: Therapeutic effects of glucosides of Chaenomeles speciosa on collagen-induced arthritis in mice. Acta Pharmacol Sin 2004; 25(11):1495-1501.
65.  Zhang S.Y., Han L.Y., Zhang H., Xin H.L.: Chaenomeles speciosa: A review of chemistry and pharmacology. Biomed Rep 2014; 2:12-18
66.  Zhang Y.J.,  Wang F.,  Zhou Y.,  Li Y., Zhou T.,  Zheng J.,  Zhang J.J.,  Li S., Xu D.P.,  Li H.B.: Effects of 20 selected fruits on ethanol metabolism: potential health benets and harmful impacts. Int j Environ Res Public Health 2016; 13:399-412.
67.  Zhao G., Juang Z.H., Zheng X.W., Zang S.Y., Guo L.H.: Dopamine transporter inhibitory and antiparkinsonian effect of common owering quince extract. Pharmacol Biochem Behav 2008; 90:363-371.
68.  Zhao Y.,  Pan Y.,  Yang Y.,  Batey  R.,  Wang J.,  Li Y.: Treatment of rats with Jiangzhi capsule improves liquid fructose-induced fatty liver: modulation of hepatic expression  of  SREBP-1c and  DGAT-2.  J Transl  Med 2015; 13:174-186.
69.  Zheng H., Kong Y.Q., Zhang  R.G.,  Yu L.S., Zhang H., Gan J., WANG Y.: Analysis of volatiles of Chaenomeles speciosa (Sweet) Nakai from Yunnan by TCT-GC/MS. J Yunnan Agric Univ 2010; 25(1):135-141
70. Chace C and Zhang Tingliang, A Qin Bowei Anthology, 1997 Paradigm Publications, Brookline, MA
71. Mitchell C, et al. (translators), Ten Lectures on the Use of Medicinals from the Personal Experience of Jiao Shude, 2003 Paradigm Publications, Brookline, MA.
72. Yang Yifang, Chinese Herbal Medicines Comparisons and Characteristics, 2002 Churchill Livingstone, London.
Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij