Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

Piper nigrum (Czarny pieprz) ekstrakt 95% piperyny

29,00 zł
Netto
  • zwiększa bioprzyswajalność suplementów
  • wspomaga odchudzanie
  • ma właściwości przeciwutleniające i antybakteryjne
Waga :

Ocena :  

0 opinii

Piper nigrum (Czarny pieprz) ekstrakt 95% piperyny

Czarny pieprz 95% ekstrakt

Czarny pieprz jest przyprawą powszechnie stosowaną w wielu częściach świata. Jej głównym składnikiem aktywnym jest piperyna, która posiada właściwości modyfikujące metabolizm substancji odżywczych, suplementów i leków wpływając na proces zwany glukuronidacją.Polega on na przyłączaniu cząsteczki glukuronidu w celu sygnalizacji wydalania jej z moczem (wskutek czego zapobiega nadmiernemu poziomowi tych substancji w organizmie jednocześnie sprawiając, że przyswajalność części substancji jest bardzo znikoma).

SUPLEMENT DIETY

Czarny pieprz a odchudzanie

Uważa się też, że piperyna przyspiesza naturalny metabolizm i to natychmiast po spożyciu. Stymuluje produkcję kwasów żołądkowych, przyspiesza trawienie pokarmu, podnosi naturalną przemianę materii. Badania dowodzą, że piperyna przyczynia się do zmniejszenia ilości lipidów (tłuszcze) magazynowanych w organizmie, dzięki czemu zyskujesz więcej energii, używanej do ich przechowywania. Skutecznie odchudza, redukując ilość powstających komórek tłuszczowych w ciele.

Bioprzyswajalność

Najbardziej znanym przykładem synergii piperyny z innymi substancjami zwiekszając ich bioprzyswajalność jest połączenie z kurkuminą. Ten aktywny składnik kurkumy ma bardzo słabą biodostępność z uwagi na szybki rozkład w wątrobie i jelitach. W jednym z badań wykazano, że piperyna zwiększa biodostępnośc kurkuminy o 2000%. Z kolei inne badanie wykazało, że piperyna poprawia również przyswajalność resweratrolu.

Mechanizm

Piperyna hamuje działanie transportera leków glikoproteinę P a także główny enzym metabolizujacy - CYP3A4.

Składniki

Ekstrakt z owoców pieprzu czarnego standaryzowany na zawartość 95% piperyny. Bez dodatków i wypełniaczy.

Dawkowanie

Sugerowana dzienna porcja do spożycia: 1/2 miarki 1-2 razy dziennie.

1 płaska miarka (0,05ml) odpowiada 25mg produktu.
Zawartość w dziennej porcji (1 miarka): 25mg
Nie należy przekraczać sugerowanej dziennej porcji do spożycia. Zalecane dziennie spożycie (ZDS) nie zostało ustalone.
Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować u osób uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosować podczas ciąży i laktacji. 

Sposób przechowywania

Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

BADANIA NAUKOWE

1. Piperyna jest przeciwutleniaczem

Piperyna chroni przed stresem oksydacyjnym poprzez usuwanie wolnych rodników (takich jak hydroksyl i ponadtlenek) z organizmu.
W badaniach komórkowych niskie dawki piperyny obniżały poziom wolnych rodników. Jednak bardzo wysokie dawki mogą powodować wytwarzanie wolnych rodników.
Wraz z codziennymi czynnikami ryzyka, takimi jak zanieczyszczenie i promieniowanie, dieta wysokotłuszczowa może powodować wytwarzanie wolnych rodników. Po podaniu piperyny szczurom, które żyły na diecie wysokotłuszczowej, liczba wolnych rodników zmniejszyła się. Zwiększył również poziom enzymów neutralizujących wolne rodniki (SOD, CAT, GPx i GST)

2. Piperyna zwiększa biodostępność innych substancji

Piperynę zidentyfikowano w 1979 r. Jako pierwszy w historii związek, który zwiększa "biodostępność" innych substancji.
Innymi słowy, piperyna zwiększa zdolność organizmu do korzystania z substancji odżywczych i leków.
Oznacza to, że do osiągnięcia tego samego efektu można użyć mniejszej lub mniejszej dawki leku. Jest to bardzo korzystne, jeśli chodzi o leki, które mają nieprzyjemne skutki uboczne!
Piperyna robi to przez:
powstrzymanie organizmu przed rozkładaniem leków poprzez blokowanie enzymów metabolizujących leki w wątrobie (takich jak CYP3A4, CYP2E1, CYP1B1 i CYP1B2)
zwiększenie liczby leków i składników odżywczych wchłanianych w jelitach poprzez stymulację transportu jelit
Na przykład, piperyna zwiększa biodostępność kurkuminy, związku znajdującego się w kurkumie, u szczurów o 154%, a u ludzi o 2000%

3. Piperyna może działać przeciwnowotworowo

W przypadku raka skóry (czerniaka), piperyna zapobiegała rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych na inne części ciała (przerzuty), co prowadzi do znacznie lepszych wskaźników przeżycia u myszy.
Zmniejszyło również wzrost guza i przerzuty u myszy z rakiem piersi.
Piperyna zapobiegała rakowi piersi (przy 80-90% skuteczności) i zmniejszała wzrost raka sutka u szczurów.
To spowolniło rozwój komórek raka okrężnicy, prostaty i piersi.
Piperyna walczy z rakiem na kilka sposobów:
tworzy wolne rodniki w komórkach nowotworowych - to samo, co chroni organizm przed jego działaniem jako przeciwutleniaczem w normalnych komórkach.
zmniejsza poziom cykliny B1, białka, które pozwala komórkom dzielić.
powoduje zaprogramowaną śmierć komórek (apoptozę) komórek nowotworowych poprzez zwiększenie p21 i aktywację kaspazy 3.
Ponadto piperyna zwiększa biodostępność innych leków przeciwnowotworowych, zwiększając ich skuteczność w zwierzęcych modelach raka

4. Piperyna może poprawić funkcje poznawcze

Liczne badania na zwierzętach sugerują, że piperyna może pobudzać funkcje mózgu.
Na przykład szczury karmione piperyną nauczyły się szybciej i dłużej zachowywały wspomnienia.
Wzmocniło także funkcję mózgu u szczurów z chorobą Alzheimera. Szczury karmione piperyną miały lepszą pamięć w porównaniu ze szczurami kontrolnymi [R, R].
Piperyna chroniła hipokamp i płyn mózgowo-rdzeniowy przed wolnymi rodnikami. Spowodowało to również wzrost nowych komórek mózgu w hipokampie, obszarze mózgu silnie zaangażowanym w pamięć.

5. Piperyna może działać przeciwdepresyjnie

Piperyna miała działanie przeciwdepresyjne u myszy poddanych przewlekłemu stresowi. Efekt ten był związany ze zwiększoną produkcją nowych komórek nerwowych i zwiększonymi poziomami BDNF w hipokampie.
Podobnie, inne badanie wykazało również, że 2-tygodniowe podawanie piperyny zmniejszało depresję u myszy. Podniosła również poziom serotoniny w hipokampie i podwzgórzu .
Depresja jest częsta w epilepsji. W szczurzym modelu epilepsji szczury karmiące piperynę zmniejszyły objawy depresji, podnosząc poziom serotoniny.
Zdolność Piperyny do wzmacniania działania innych leków jest również pomocna w przypadku depresji. Resweratrol jest związkiem, który może zmniejszyć depresję, a ten lek przeciwdepresyjny działa lepiej u myszy po połączeniu z piperyną.

6. Piperyna może być pomocna w przypadku choroby Parkinsona

W mysim modelu choroby Parkinsona, piperyna poprawiła koordynację ruchową. Poprawiło także funkcjonowanie mózgu i naukę.
Zwiększenie poziomu dopaminy jest najczęstszym sposobem leczenia choroby Parkinsona. Piperyna hamuje MAO-A i MAO-B, enzymy, które rozkładają dopaminę, zwiększając tym samym ogólny poziom dopaminy w mózgu.
Piperyna zapobiega także śmierci neuronów dopaminowych u myszy. Chroni neurony, ponieważ jest przeciwutleniaczem, działa przeciwzapalnie i zapobiega zaprogramowanej śmierci komórek.

7. Piperyna może zmniejszyć stan zapalny

Piperyna zmniejszała zarówno krótko- jak i długoterminowe objawy stanu zapalnego u szczurów.
W szczurzym modelu artretyzmu piperyna zmniejszała ból i wielkość obrzękniętych stawów (i zmniejszone cząsteczki zapalne, takie jak IL-6, MMP13, PGE2) [R].
W przypadku chorób dziąseł (zapalenie przyzębia) u szczurów piperyna zmniejszała stan zapalny dziąseł i utratę masy kostnej. Zmniejszono także wytwarzanie cząsteczek zapalnych IL-1β, MMP-8 i MMP-13.
Zmniejsza również stan zapalny w mysim modelu endometrium (zapalenie macicy).
U myszy z ostrym uszkodzeniem płuc wywołanym przez lipopolisacharydy, piperyna zmniejszała wytwarzanie cytokin, które powodują zapalenie. Zmniejszyło to również gromadzenie się białych krwinek i nagromadzenie nadmiaru płynu w płucach.

8. Piperyna może zwalczać alergie

Piperyna zmniejsza stan zapalny i hamuje układ odpornościowy. To czyni go dobrym kandydatem do leczenia i zapobiegania reakcjom alergicznym.
U myszy piperine zmniejsza kichanie, pocieranie się nosem i inne objawy alergii. Zależnie od dawki zmniejszył histaminę, tlenek azotu, IgE i zapalne cytokiny IL-6 i IL-1b.
Zapobiegło to także uwalnianiu histaminy z komórek tucznych szczura (rodzaj białych krwinek) i zmniejszeniu zapalnych reakcji wytwarzania IL-4, IL-13 i TNF-a.

9. Piperyna może złagodzić ból

Już 5 miligramów piperyny na kilogram masy ciała zmniejszyło ból u myszy i szczurów. U ludzi byłby to mniej więcej 1/6 łyżeczki.
Inne badanie na myszach wykazało, że wyższe dawki, około 30 do 70 mg na kg masy ciała, miały podobny wpływ na indometacynę, lek przeciwbólowy podobny do aspiryny lub ibuprofenu.

10. Piperyna może poprawić poziom cholesterolu

Szczury o wysokim poziomie tłuszczów i cholesterolu we krwi karmiono piperyną przez trzy tygodnie. Bez zmiany diety ich poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i VLDL (złego rodzaju cholesterolu) zmniejszył się, podczas gdy poziom cholesterolu HDL (dobry) wzrósł.

11. Piperyna może pomóc w utracie wagi

Piperyna zapobiega i spowalnia produkcję komórek tłuszczowych.
Szczury o wysokim poziomie tłuszczów i cholesterolu we krwi straciły na wadze i masie tłuszczu, gdy piperynę dodano do ich diety.
Ponadto piperyna zwiększa liczbę kalorii spalanych przez mięśnie. Ten wzrost metabolizmu może oferować inne wyjaśnienie, dlaczego ten związek pomaga w utracie wagi u zwierząt.

12. Piperyna może zmniejszać ciśnienie krwi

Piperyna spowodowała znaczny spadek średniego ciśnienia krwi po podaniu szczurom.
W innym badaniu na szczurach udało się częściowo zapobiec wzrostowi ciśnienia krwi spowodowanemu przez lek (inhibitor NOS).
Wysokie ciśnienie krwi powoduje, że ściany tętnic są bardziej sztywne, co jest predyktorem chorób serca i udaru mózgu. U szczurów, piperyna zapobiega stwardnieniu ścian tętnic, utrzymując tętnice młodzieńcze, zdrowe i elastyczne.

13. Piperyna może być przydatna przy syndromie metabolicznym

Suplementacja piperyną w szczurzych modelach zespołu metabolicznego obniżyła ciśnienie krwi, poprawiła tolerancję glukozy, zmniejszyła markery krwi stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego, zapobiegła uszkodzeniu tkanek i zapaleniom w wątrobie (zwłóknieniu) i poprawiła funkcję wątroby.

14. Piperyna może zapobiegać kamieniom żółciowym

Kamienie żółciowe powstają ze skrystalizowanego cholesterolu w pęcherzyku żółciowym. Piperyna zapobiegała tworzeniu się cholesterolu w żółci u myszy, zmniejszając wielkość kryształów cholesterolu i zmniejszając transport cholesterolu z wątroby do pęcherzyka żółciowego.

15. Piperyna pomaga układowi trawiennemu zaabsorbować więcej składników odżywczych

Pozwala organizmowi wchłonąć więcej składników odżywczych, ułatwiając im przejście przez błonę (wewnętrzną warstwę) jelit.
Zwiększa również powierzchnię jelit, które mogą wchłaniać składniki odżywcze z pożywienia, zwiększając dodatkowo sprawność jelit.

16. Piperyna może pomóc w walce z biegunką

Piperyna zapobiega biegunce u myszy. U królików i świnek morskich działa tak samo, jak loperamid, inny lek stosowany w leczeniu biegunki - ale bez powodowania jakichkolwiek typowych działań niepożądanych loperamidu.
Jest również przeciwskurczowy, co oznacza, że zmniejsza skurcze mięśni w przewodzie pokarmowym.

17. Piperyna (w małych dawkach) może obniżyć poziom cukru we krwi u cukrzyków.

U myszy z cukrzycą mała dawka piperyny (20 mg / kg masy ciała) obniżała poziom cukru we krwi. Jednak wyższe dawki zwiększały poziom cukru we krwi.
18. Piperyna może zapobiegać wrzodom
Piperyna zapobiegała powstawaniu wrzodów u szczurów i myszy. Jest skuteczny przeciwko owrzodzeniom wywołanym stresem, kwasem chlorowodorowym i lekiem przeciwbólowym indometacyna.

19. Piperyna może zapobiegać H.Pylori

Heliobacter pylori to bakteria powodująca przewlekłe zapalenie żołądka, wrzody trawienne i rzadkie przypadki raka żołądka.
Piperyna hamuje wzrost i przywieranie H. pylori do komórek, co może zmniejszyć ryzyko infekcji.

20.Piperynamoże chronić przed atakami padaczki

W wielu (ale nie we wszystkich) modelach gryzoni z padaczką piperyna zmniejszała liczbę napadów i zmniejszała liczbę zgonów z powodu drgawek przy dawkach tak niskich jak 10 mg na kg masy ciała.

Literatura cytowana

1.Mittal R, Gupta RL "In vitro antioxidant activity of piperine." Methods Find Exp Clin Pharmacol. 2000 Jun;22(5):271-4.
2.Li Y, Periwal V "Synergy in free radical generation is blunted by high-fat diet induced alterations in skeletal muscle mitochondrial metabolism." Biophys J. 2013 Mar 5;104(5):1127-41.
3.Chow SC "Bioavailability and Bioequivalence in Drug Development." Wiley Interdiscip Rev Comput Stat. 2014;6(4):304-312.
4.Atal CK, Dubey RK, Singh J. "Biochemical basis of enhanced drug bioavailability by piperine: evidence that piperine is a potent inhibitor of drug metabolism." J Pharmacol Exp Ther. 1985 Jan;232(1):258-62.
5.Pradeep CR, Kuttan G. "Effect of piperine on the inhibition of lung metastasis induced B16F-10 melanoma cells in mice." Clin Exp Metastasis. 2002;19(8):703-8.
6.Talib WH "Regressions of Breast Carcinoma Syngraft Following Treatment with Piperine in Combination with Thymoquinone." Sci Pharm. 2017 Jul 3;85(3). pii: E27.
7.Pennapa Chonpathompikunlert Jintanaporn Wattanathorn "Piperine, the main alkaloid of Thai black pepper, protects against neurodegeneration and cognitive impairment in animal model of cognitive deficit like condition of Alzheimer’s disease" Food and Chemical Toxicology Volume 48, Issue 3, March 2010, Pages 798-802
8.Song Li Che Wang Minwei Wang "Antidepressant like effects of piperine in chronic mild stress treated mice and its possible mechanisms" Life Sciences
Volume 80, Issue 15, 20 March 2007, Pages 1373-1381
9.Che Wang , Wei Li , Kazuo Koike , Tamatsu Nikaido & Min -Wei Wang "Antidepressant-like effects of piperine and its derivative, antiepilepsirine" Pages 421-430 | Received 20 Apr 2005, Accepted 16 Jun 2005
10.Yang W, Chen YH, Liu H, Qu HD "Neuroprotective effects of piperine on the 1-methyl-4-phenyl-1,2,3,6-tetrahydropyridine-induced Parkinson's disease mouse model." Int J Mol Med. 2015 Nov;36(5):1369-76.
11.Mujumdar AM, Dhuley JN, Deshmukh VK "Anti-inflammatory activity of piperine." Jpn J Med Sci Biol. 1990 Jun;43(3):95-100.
12.Aswar U, Shintre S, Chepurwar S "Antiallergic effect of piperine on ovalbumin-induced allergic rhinitis in mice." Pharm Biol. 2015;53(9):1358-66.
13.Tasleem F, Azhar I, Ali SN, Perveen S "Analgesic and anti-inflammatory activities of Piper nigrum L." Asian Pac J Trop Med. 2014 Sep;7S1:S461-8.
14.Shreya S. Shah, Gaurang B. Shah,1 Satbeer D. Singh "Effect of piperine in the regulation of obesity-induced dyslipidemia in high-fat diet rats" Indian J Pharmacol. 2011 May-Jun; 43(3): 296–299.
15.Livia Hlavačková, Andrea Janegová, Olga Uličná "Spice up the hypertension diet - curcumin and piperine prevent remodeling of aorta in experimental L-NAME induced hypertension" Nutr Metab (Lond). 2011; 8: 72.
16.Vishal Diwan, Hemant Poudyal, Lindsay Brown "Piperine Attenuates Cardiovascular, Liver and Metabolic Changes in High Carbohydrate, High Fat-Fed Rats" November 2013, Volume 67, Issue 2, pp 297–304
17.Song XY, Xu S, Hu JF, Tang J, Chu SF "Piperine prevents cholesterol gallstones formation in mice." Eur J Pharmacol. 2015 Mar 15;751:112-7.
18.A.Khajuriaa NThusubU Zutshi "Piperine modulates permeability characteristics of intestine by inducing alterations in membrane dynamics: Influence on brush border membrane fluidity, ultrastructure and enzyme kinetics" Phytomedicine Volume 9, Issue 3, 2002, Pages 224-231
19.Bajad S, Bedi KL, Singla AK "Antidiarrhoeal activity of piperine in mice." Planta Med. 2001 Apr;67(3):284-7.
20.Atal S, Agrawal RP, Vyas S, Phadnis P "Evaluation of the effect of piperine per se on blood glucose level in alloxan-induced diabetic mice." Acta Pol Pharm. 2012 Sep-Oct;69(5):965-9.
21.Bai YF, Xu H "Protective action of piperine against experimental gastric ulcer." Acta Pharmacol Sin. 2000 Apr;21(4):357-9.
22.Nagendran Tharmalingam, Sa-Hyun Kim, Min Park, Hyun Jun Woo "Inhibitory effect of piperine on Helicobacter pylori growth and adhesion to gastric adenocarcinoma cells" Infect Agent Cancer. 2014; 9: 43.
23.Mishra A, Punia JK, Bladen C "Anticonvulsant mechanisms of piperine, a piperidine alkaloid." Channels (Austin). 2015;9(5):317-23.
24.Shoba G1, Joy D, Joseph T "Influence of piperine on the pharmacokinetics of curcumin in animals and human volunteers." Planta Med. 1998 May;64(4):353-6.
25.Bhardwaj RK1, Glaeser H "Piperine, a major constituent of black pepper, inhibits human P-glycoprotein and CYP3A4." J Pharmacol Exp Ther. 2002 Aug;302(2):645-50.
26.Jeremy J. Johnson, Imtiaz A "Enhancing the bioavailability of resveratrol by combining it with piperine" WILEY-VCH Verlag GmbH & Co. KGaA, Weinheim

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij