Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

L-fenyloalanina

12,90 zł
Netto
  • niezbędna do syntezy hormonów tarczycy
  • substrat do produkcji noradrenaliny i dopaminy
  • korzystnie wpływa na pamięć i motywację
Ostatnie sztuki w magazynie
Waga :

Ocena :  

1 opinii

L-fenyloalanina

l-fenyloalanina

Fenyloalanina co to jest?

L-fenyloalanina należy do egzogennych aminokwasów (organizm nie jest w stanie jej produkować we własnym zakresie) oraz wchodzi w skład podstawowych elementów budulcowych białek. W diecie l fenyloalanina występuje głównie w źródłach białka tj. wołowina, dróg, wieprzowina, ryby oraz mleko. Jest substratem do produkcji l-tyrozyny, która to w dalszej kolejności przekształcana jest w l-dopę, a następnie w dopaminę, noradrenalinę i adrenalinę. Jej niedobory prowadzą do spadku energii, pogorszenia koncentracji uwagi oraz zmniejszonego łaknienia. Jest ona również jednym z dwóch substratów do produkcji hormonów tarczycy.

L FENYLOALANINA SUPLEMENT DIETY

Metabolizm

Fenyloalanina może zostać przekształcona w fenyloetyloaminę przez enzym dekarboksylazy aromatycznych l-aminokwasów lub l-tyrozynę przez enzym zależny od biopteryny - hydroksylazę aromatycznych aminokwasów. Dla porównania - suplementacja egzogenną l-tyrozyną nie prowadzi do podwyższenia poziomów fenyloetyloaminy. Dodatkowo w przypadku DLPA (mieszaniny dwóch enancjomerów fenyloalaniny) d-fenyloalanina hamuje rozpad endogennych związków opioidowych, co może skutkować działaniem przeciwbólowym.

L-fenyloalanina jako neuroprzekaźnik

Dopamina często określana jest jako hormon nagrody, odgrywa kluczową rolę w działaniu prokognitywnym i można ją znaleźć niemalże w każdym obszarze mózgu. L-fenyloalanina może przyczynić się poprawy pamięci roboczej oraz epizodycznej (kto? co? kiedy? gdzie?) zwiekszając poziomy dopaminy. Neuronalne wykorzystanie l-fenyloalaniny jest tak wysokie, że jej poziomy mózgowe ulegają znacznemu obniżeniu po wysiłku umysłowym. Ponieważ poziom dopaminy wpływa na motywację, l-fenyloalanina jest powszchnie stosowana przed treningiem. Uzupełnienie jej braków może również poprawiać koncetrację uwagi, co prawdopodobnie wtórnie zwiększa motywację.

Fenyloalanina działanie prozdrowotne

Zapewnienie prawidłowych poziomów neuroprzekaźników może znacznie poprawić kondycję fizyczną i wpłynąć korzystnie na budowę ciała. Norepinefryna bezpośrednio zwiększa uwalanianie i utlenianie wolnych kwasów tłuszczowych. Jak wiadomo podczas ćwiczeń następuje wydzielanie norepinefryny. L-fenyloalanina może dodatkowo powodować lipolizę podczas treningów zapewniając odpowiednią produkcję właśnie norepinefryny.

Dodatkowo badania wskazują, że l-fenyloalanina poprzez wpływ na poziom dopaminy może przyspieszać uczucie sytości. W jednym z badań odnotowano znaczny wzrost uczucia sytości po posiłku przy suplementacji l-fenyloalaniną w porównaniu do grupy placebo.

Poziom hormonów tarczycy ma duży wpływ na metabolizm. Jak wiadomo synteza hormonów tarczycy wymaga jodu i tyrozyny. L-fenyloalanina pośrednio wspomaga prawidłową produkcję hormonów tarczycy będąc prekursorem l-tyrozyny.

DHEA + L-fenyloalanina

DHEA może zwiększać poziomy dopaminy jak również testosteronu przez co jest często używanym suplementem przez osoby ćwiczące w celu polepszenia wyników oraz osoby uczące się w celu poprawy koncetracji uwagi. l-fenyloalanina poprzez działanie dopaminergiczne może ulegać synergii z DHEA w kierunku wzmocnienia działania prokognitywnego.

l-tyrozyna + l-fenyloalanina

l-tyrozyna w szybkim tempie zwiększa poziomy dopaminy jednak efekt zazwyczaj jest krótkotrwały. Dodatek l-fenyloalaniny pozwala utrzymać poziom katecholamin na odpowiednim poziomie przed dłuższy okres czasu a l-tyrozyna jest przekształcana w dopaminę w razię potrzeby. 

Skutki uboczne i interakcje

L-fenyloalanina szybko zmienia się w aminokwas L-tyrozynę po jej przyjęciu. Jest więc uważana za nietoksyczną i bardzo bezpieczną.
Ważna uwaga: Osoby z fenyloketonurią (PKU) i kobiety karmiące piersią lub w ciąży nie powinny przyjmować suplementów fenyloalaniny. PKU to dziedziczny stan, w którym nadmiar fenyloalaniny może gromadzić się w organizmie.

W wyższych dawkach odnotowuje się problemy żołądkowe i migreny. Eksperci twierdzą, że L-fenyloalanina jest toksyczna w dawkach powyżej 5000 mg. Wyższe dawki nie dają żadnej dodatkowej korzyści.

Jeśli spróbujesz zalecanych dawek L-fenyloalaniny i nie odczujesz żadnej korzyści, to ten nootropowy może nie być odpowiedni dla ciebie. Zamiast tego możesz spróbować L-tyrozyny lub NALT.

Fenyloalanina może zwiększyć poziom hormonów tarczycy. Więc jeśli masz nadczynność tarczycy, nie powinieneś używać L-fenyloalaniny.

A jeśli bierzesz inhibitory MAO (MAO), takie jak selegilina, Azilect, Marplan lub Nardil, nie powinieneś stosować L-fenyloalaniny. MAOI wpływają na neuroprzekaźniki. Tak więc stosowanie L-fenyloalaniny w połączeniu z MAOI może zaburzyć delikatną równowagę neuroprzekaźników potrzebnych do optymalnego zdrowia mózgu i funkcji poznawczych. A przyjmowanie L-fenyloalaniny z MAO może spowodować poważny spadek ciśnienia krwi, co może prowadzić do zawału serca lub udaru.

Inne efekty uboczne, które mogą towarzyszyć niezwykle wysokim dawkom fenyloalaniny, mogą obejmować lęk, szybkie bicie serca, niepokój, kołatanie serca lub wysokie ciśnienie krwi. Jeśli masz do czynienia z lekami na wysokie ciśnienie krwi, nie powinieneś stosować L-fenyloalaniny.

Fenyloalanina dawkowanie

Sugerowana dzienna porcja do spożycia: 1 miarka dziennie.

1 płaska miarka (1ml) odpowiada 430 mg produktu.
Nie należy przekraczać sugerowanej dziennej porcji do spożycia. Zalecane dziennie spożycie (ZDS) nie zostało ustalone.
Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.

Składniki

L-fenyloalanina. Bez dodatków i wypełniaczy.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować u osób uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosować podczas ciąży i laktacji.

Sposób przechowywania

Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Fenyloalanina cena

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztuje fenyloalanina, sklep ekstrakty.com oferuje ten produkt w bardzo przystępnej cenie. W naszym asortymencie znajdziesz także tanie suplementy oraz aminokwasy. Sprawdź i przekonaj się, że z nami możesz zadbać zarówno o ciało, jak i umysł.

BADANIA NAUKOWE

1. Wpływ na nastrój

Fenyloalanina może powodować euforię i dodawać napędu, a u niektórych pacjentów pomóc w depresji. Jednak nadal nie wiadomo dokładnie, jaki mechanizm za tym stoi.

Suplementy D-fenyloalaniny (75-200 mg/dzień) poprawiły depresję u 12 z 20 pacjentów w ciągu 20 dni. Pod koniec 20 dni dwunastu pacjentów zostało wypisanych bez konieczności dalszego leczenia.

Spośród pozostałych ośmiu pacjentów, u czterech stwierdzono łagodne do umiarkowanych odpowiedzi na leczenie przeciwdepresyjne, podczas gdy u pozostałych 4 pacjentów wykazano niewielką poprawę.

Wiele podstawowych objawów depresji, takich jak obniżony nastrój, pobudzenie i opóźnienie, poprawiło się dzięki zastosowaniu fenyloalaniny. Niepokój i zaburzenia snu zostały tylko nieco poprawione. Fenyloalanina nie miała wpływu na hipochondriozę (obsesja na myśl, że masz poważną, ale nie dającą się zaprzeczyć chorobę) i kompulsywność [R].

U niektórych pacjentów z depresją dochodzi do wydalania fenetylaminy (metabolizowanego produktu fenyloalaniny) w niewielkim wydalaniu z moczem. Postawiono hipotezę, że przy wysokich poziomach fenetylaminy nie ma poprawy; tak więc leczenie może przynieść korzyści tylko tym ze zredukowaną fenyloetyloaminą [R].

Inne badania wykazały podobny stopień poprawy, a nawet jeśli leczenie nie było całkowicie skuteczne u niektórych pacjentów, fenyloalanina suplementacja (zarówno przez DL, jak i D-fenyloalaninę) nie powodowała działań niepożądanych.

2. Wsparcie w terapii bielactwa

Fenyloalanina może pomóc w leczeniu bielactwa, które jest stanem skóry, w którym skóra traci kolor. Bielactwo jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy naszego organizmu atakuje komórki, które tworzą pigmenty w naszej skórze (melanocyty).

Miejscowe i doustne stosowanie L-fenyloalaniny, oprócz leków i terapii UV, znacznie poprawiło bielactwo u ponad 75% pacjentów.

Leczenie nie wykazało skutków ubocznych, podkreślając bezpieczeństwo i przydatność L-fenyloalaniny w leczeniu bielactwa nabytego.

3. Wzrost poziomów dopaminy

Fenyloalanina jest bezpośrednim prekursorem tyrozyny w ludzkim ciele.

Tyrozynę można następnie przekształcić w dopaminę. Dopamina odgrywa ważną rolę w wielu różnych procesach fizjologicznych, takich jak percepcja bólu i system nagradzania mózgu.

Znaczenie właściwych poziomów dopaminy można zaobserwować u osób z fenyloketonurią, zaburzeniem genetycznym charakteryzującym się niezdolnością do przekształcania fenyloalaniny w tyrozynę, co powoduje niski poziom dopaminy. Nieleczony może powodować poważne zdolności intelektualne. Nawet u leczonych pacjentów deficyty w funkcjonowaniu wykonawczym są skorelowane ze zmniejszonym poziomem dopaminy.

Dlatego zwiększanie fenyloalaniny może pośrednio zwiększać poziom neuroprzekaźników katecholowych, w tym poziomów dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny.

U osób z niedoborami fenyloalaniny, obniżone poziomy fenyloalaniny obniżają syntezę i uwalnianie dopaminy.

W badaniu dotyczącym pacjentów z niedoborem fenyloalaniny suplementacja tyrozyną skróciła czas reakcji w odpowiedzi na bodziec.

Ponieważ jednak tyrozyna nie rozpuszcza się dobrze w wodzie, jej bezpośrednia suplementacja nie jest skuteczna, dlatego zwiększanie stężenia fenyloalaniny może być lepszą alternatywą dla produkcji większej ilości dopaminy w organizmie.

4. Wzrost skuteczności znieczulenia akupunkturowego

D-fenyloalanina zwiększa naturalne opioidy w organizmie poprzez hamowanie enzymu karboksypeptydazy, który rozkłada endogenne opioidy w organizmie [R].

Gdy 18 pacjentów poddanych ekstrakcji zębów otrzymało suplementy D-fenyloalaniny przed znieczuleniem, skutki znieczulenia akupunktury wzrosły o 35% w porównaniu z grupą placebo

5. Łagodzenie objawów odstawienia alkoholu

Kiedy pacjenci rozpoczynają terapie detoksykujące, stres związany z objawami odstawienia może zmniejszyć naturalne opioidy (związki łagodzące ból) i dopaminę w organizmie. Fenyloalanina może zwiększać opioidy i dopaminę.

W badaniu 20 pacjentów (DB-RCT) cierpiących na objawy odstawienia alkoholu, ci, którzy otrzymali suplementy D-fenyloalaniny, wykazali znaczący spadek ich objawów psychicznych.

Leczenie, które trwało 40 dni, wykazało również, że D-fenyloalanina łagodzi stres wspólny dla wszystkich pacjentów.

6. Wpływ na symptomy ADHD

Uważa się, że niska dopamina odgrywa rolę ADHD. Dlatego zwiększanie poziomów dopaminy przez suplementację fenyloalaniną może pomóc w objawach ADHD.

W badaniu z udziałem 13 pacjentów z ADHD (DB-RCT) ci, którzy przyjmowali suplementy DL-fenyloalaniny, wykazywali poprawę w zakresie takich objawów, jak gniew, niepokój i koncentracja.

Poprawa nastroju obserwowana w grupie leczonej była prawdopodobnie spowodowana zwiększoną syntezą dopaminy.

Jednakże, trzy miesiące po zakończeniu badania, korzystny wpływ fenyloalaniny zniknął z powodu tolerancji na suplement.

Co ciekawe, zwiększenie dawki nie wykazało żadnego efektu, gdy skuteczność fenyloalaniny zaczęła słabnąć.

Ponieważ ADHD jest złożoną chorobą, która różni się w zależności od przypadku, stosowanie fenyloalaniny w połączeniu z innymi terapiami może zapewnić lepsze wyniki.

7. Możliwy marker choroby Parkinsona

Nieinwazyjne metody wykrywania choroby Parkinsona nie są obecnie dostępne.

Czterdzieści dziewięć procent pacjentów z chorobą Parkinsona ma stosunek tyrozyny do fenyloalaniny we krwi poniżej zdrowego poziomu 0,82. Niższa wartość stosunku tyrozyny do fenyloalaniny we krwi może świadczyć o rozpoznaniu choroby Parkinsona.

Chociaż choroba Parkinsona prowadzi do utraty neuronów dopaminowych i suplementacji fenyloalaniną może regenerować dopaminę, fenyloalanina zaburza wchłanianie L-dopa. Dlatego nie należy uzupełniać fenyloalaniny w leczeniu choroby Parkinsona.

Literatura cytowana

1. Beckmann H , Strauss MA , Ludolph E "Dl-phenylalanine in depressed patients: an open study." Journal of Neural Transmission [01 Jan 1977, 41(2-3):123-134]
2. Fischer E, Heller B, Nachon M, Spatz H. "Therapy of depression by phenylalanine. Preliminary note." Arzneimittelforschung. 1975 Jan;25(1):132.
3. Kitade T, Odahara Y, Shinohara S, Ikeuchi T, Sakai T, Morikawa K, Minamikawa M, Toyota S, Kawachi A, Hyodo M, et al. "Studies on the enhanced effect of acupuncture analgesia and acupuncture anesthesia by D-phenylalanine (2nd report)--schedule of administration and clinical effects in low back pain and tooth extraction." Acupunct Electrother Res. 1990;15(2):121-35.
4. Jukić T, Rojc B, Boben-Bardutzky D, Hafner M, Ihan A. "The use of a food supplementation with D-phenylalanine, L-glutamine and L-5-hydroxytriptophan in the alleviation of alcohol withdrawal symptoms." Coll Antropol. 2011 Dec;35(4):1225-30.
5. David R. Wood, Fred W. Reimherr, Paul H. Wender "Treatment of attention deficit disorder with DL-phenylalanine" Psychiatry Research 1985
6. Rucklidge JJ, Johnstone J, Kaplan BJ. "Nutrient supplementation approaches in the treatment of ADHD." Expert Rev Neurother. 2009 Apr;9(4):461-76.
7. Beckmann H , Strauss MA , Ludolph E "Dl-phenylalanine in depressed patients: an open study." Journal of Neural Transmission [01 Jan 1977, 41(2-3):123-134]
8. Lou HC. "Dopamine precursors and brain function in phenylalanine hydroxylase deficiency." Acta Paediatr Suppl. 1994 Dec;407:86-8.
9. Hirayama M, Tsunoda M, Yamamoto M, Tsuda T, Ohno K. "Serum Tyrosine-to-Phenylalanine Ratio is Low in Parkinson's Disease." J Parkinsons Dis. 2016 Apr 2;6(2):423-31.
10. Patricia Hildebrand, Werner Königschulte, Tilman Jakob Gaber "Effects of dietary tryptophan and phenylalanine–tyrosine depletion on phasic alertness in healthy adults – A pilot study" Food Nutr Res. 2015; 59: 10.3402/fnr.v59.26407.
11.Bjork JM, Grant SJ, Chen G, Hommer DW. "Dietary tyrosine/phenylalanine depletion effects on behavioral and brain signatures of human motivational processing." Neuropsychopharmacology. 2014 Feb;39(3):595-604. doi: 10.1038/npp.2013.232. Epub 2013 Sep 2.
12.Chantal Moret and Mike Briley "The importance of norepinephrine in depression" Neuropsychiatr Dis Treat. 2011; 7(Suppl 1): 9–13.
13.V. A. KoivistoE. A. NikkiläH. K. Åkerblom "Influence of norepinephrine and exercise on lipolysis in adipose tissue of diabetic rats" October 1975, Volume 11, Issue 5, pp 401–405
14.Geneviève Tavernier, Maria Jimenez, Jean-Paul Giacobino "Norepinephrine Induces Lipolysis in β1/β2/β3-Adrenoceptor Knockout Mice" Molecular Pharmacology September 2005, 68 (3) 793-799;
15.Hardman CA, Herbert VM "Dopamine and food reward: effects of acute tyrosine/phenylalanine depletion on appetite." Physiol Behav. 2012 Mar 20;105(5):1202-7
16.http://www.umm.edu/health/medical/altmed/supplement/phenylalanine
17.http://www.umm.edu/health/medical/altmed/condition/hypothyroidism

Ocena 
5

Ok

Bardzo dobra rzecz. Może nie działa mocno ale długo i na różne rzeczy.

Napisz opinię !

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij