Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

Gardenia jasminoides ekstrakt 1% genipiny

29,00 zł
Netto
Waga :

Ocena :  

0 opinii

Gardenia jasminoides ekstrakt 1% genipiny

GARDENIA JASMINOIDES - CO TO JEST?

Gardenia jasminoides, znana również jako cape jasmine lub cape jessamine, jest powszechnym typem gardenii, który ma długą historię zastosowania medycznego. Nie tylko jaśminoidy Gardenia są stosowane w medycynie chińskiej od setek lat, ale ekstrakty z owoców gardenii zostały naukowo przebadane i okazały się skuteczne w wielu z tych samych schorzeń, na które chińscy lekarze przepisują je od wieków. Zhizi, jak w medycynie chińskiej nazywana jest Gardenia jasminoides, jest uważane za gorzkie, zimne zioło, które pomaga w niedoborach yin. W konwencjonalnej medycynie zachodniej wykazano, że roślina lecznicza skutecznie zmniejsza stan zapalny i wykazuje właściwości antyangiogenne.

W tradycyjnej medycynie chińskiej z nasion jaśminoidów Gardenia robi się pastę i stosuje się ją w leczeniu zaczerwienień i obrzęków w stanach takich jak reumatoidalne zapalenie stawów. Jest uważany za skuteczny w łagodzeniu lęku i pobudzenia, dlatego często jest przepisywany na depresję i bezsenność. Niektórzy aromaterapeuci przepisują olejek z gardenii na stany lękowe i nerwowe ze względu na jego działanie uspokajające.

Gardenia jasminoides można również stosować w leczeniu fizycznych i emocjonalnych objawów menopauzy. Praktycy tradycyjnej medycyny chińskiej używają go do chłodzenia i detoksykacji krwi, zatrzymywania krwawienia i szybszego gojenia ran. Ze względu na tę zdolność jest stosowany w leczeniu krwawienia z nosa i innych krwawień, takich jak krew w moczu.

OPIS ROŚLINY

Jaśmin Cape jest gładkim, nieuzbrojonym, wieloletnim, wiecznie zielonym, drzewiastym krzewem, który rośnie około 6-8 stóp (1,8-2,4 m) wysokości z prawie równym rozpiętością. Korzenie są dość mocne. Łodyga ma do 10 cm średnicy i jest zwykle mocno rozgałęziona z szarawą korą. Roślina rośnie w zaroślach, lasach nad brzegami strumieni, na zboczach gór, na wzgórzach, w dolinach i na polach. Roślina preferuje glebę przepuszczalną, żyzną, kruchą o dużej zawartości materii organicznej. Roślina nie toleruje soli i jest nieco tolerancyjna na suszę. Liście przeciwległe, eliptyczno-jajowate, długości 5–15 cm i szerokości 2-7 cm, szpiczaste lub tępo zakończone i klinowate u nasady, zielone błyszczące, gładkie i krótkie ogonki, o długości 0,2–0,5 cm. Przysadki są duże, rurkowate i skośnie otwarte z jednej strony.

KWIATY I OWOCE

Kwiaty są duże, pojedyncze w kątach górnych liści, podszypułkowe i bardzo pachnące. Kielich ma 5-8 klap, trwała korona biała, później żółtawa, rurka ma długość 3 cm, płaty 5-8, rozłożyste; pylniki aż do płatów koronowych, liniowe i bezszypułkowe. Jajnik jest gorszy, styl długi, a piętna są główkowane. Za płodnymi kwiatami pojawiają się skórzaste, jajowate lub elipsoidalne jagody o długości 2,5-4,5 cm i szerokości 1,5-2 cm, 5-żebrowe, zwieńczone trwałym kielichem. Owoce początkowo zielone, po osiągnięciu dojrzałości przebarwiają się na żółto i czerwono, zawierają liczne krążkowate nasiona z gruźliczymi jądrami.

ZASTOSOWANIE TRADYCYJNE

Jaśmin szypułkowy jest używany od wieków jako tradycyjny orientalny środek ziołowy.

Liście i owoce posiadają właściwości przeciwbólowe, przeciwbakteryjne, przeciwgorączkowe, łagodzące, żółciopędne i moczopędne.

Stosuje się je w leczeniu gorączki, zapalenia oczu, szumów usznych, żółtaczki, krwawienia z nosa, bólu gardła, wirusowego zapalenia wątroby, chorób gorączkowych, oftalmii, krwioplucia, krwawych stolców, bolesnego oddawania moczu, oparzeń, czyraków i liszajec.

Owoc jaśminu zielonego jest stosowany w tradycyjnej medycynie ludowej jako środek przeciwzapalny, moczopędny, przeczyszczający i żółciopędny oraz do leczenia chorób wątroby i stanów zapalnych oraz do celów hemostatycznych w leczeniu urazów przez zastosowanie zewnętrzne.

W Chinach mniejsze owoce są używane na gorączkę, flux, puchlinę, choroby płuc i żółtaczkę.

Większe owoce stosuje się zwłaszcza zewnętrznie, miazgę stosuje się na obrzęki i urazy oraz na takie dolegliwości jak nos winny, ugryzienie psa, lekkie oparzenia i oparzenia.

Napar z kwiatów jest używany w Chinach jako środek zmiękczający skórę i jako środek przeciwoczny.

Okład ze zmiażdżonych świeżych liści jest skuteczny na rany, ropowicę i ostre zapalenie spojówek.

Wee i Hsuan poinformowali, że owoce są używane jako lekarstwo na krwawe wymioty, krwawienie, żółtaczkę, ostrą rzeżączkę, wrzody, czyraki, ropnie i stany zapalne.

Nasiona stosuje się również na żółtaczkę, reumatyzm i skręcone mięśnie.

Kwiaty i korzenie służą do regulowania przepływu krwi, kontrolowania krwawienia i zwiększania przepływu menstruacyjnego.

Owoc jaśminu zielonego jest powszechnym lekiem stosowanym w medycynie ludowej; jest stosowany w leczeniu żółtaczki, bezsenności z niepokojem, stanów zapalnych oczu, szumów usznych, dyzurii, krwawych stolców, krwawienia z nosa i krwioplucia oraz jest przydatny w łagodzeniu skręceń i siniaków w Wietnamie.

Na zapalenie spojówek stosuje się okład z rozdrobnionych liści.

W Wietnamie podaje się wywar z G. jasminoides, Adenosma glutinosum i Plumeria acutifolia na wirusowe zapalenie wątroby.

W przypadku żółtaczki i chorób przebiegających z gorączką z niepokojem stosuje się doustnie wywar z G. jasminoides, Phellodendron amurense i Glycyrrhiza uralensis.

W przypadku krwioplucia i hematemesis podaje się doustnie słony wywar z owoców Gardenia, Sophora japonica i Pueraria thomsonii.

Na pieczenie w głowie, okulistyce, szumy uszne i krwawienie z nosa, przyjmuje się doustnie wywar z owoców Gardenia i Cassia tora.

Do krwioplucia i krwawienia z nosa stosuje się cylindryczny wywar z owoców Gardenia i Imperata.

Okład z rozdrobnionych owoców stosuje się miejscowo na zwichnięcia i stłuczenia.

W przypadku oparzeń karbonizowany owoc jaśminu Cape jest sproszkowany, mieszany z albuminą jaja i przekształcany w pastę do stosowania zewnętrznego.

Zwęglone, sproszkowane owoce wdmuchiwane są do nozdrzy w celu krwawienia z nosa.

Liście są używane w okładach i nakładane na opuchnięte piersi i stosowane w Malezji na ból głowy.

Liście i korzenie są używane wewnętrznie; liście miażdży się cukrem, aby leczyć gorączkę, a korzenie na gorączkę z delirium.

Balsam do schładzania głów dzieci przygotowuje się przez gotowanie jaśminu zielonego i akacji myriophylla.

Owoc ma działanie wymiotne, pobudzające i moczopędne i jest uważany za środek chłodzący.

Stosuje się je przy żółtaczce, przy dolegliwościach nerek i płuc.

PROFIL FITOCHEMICZNY

1. Krocyna i jej pochodne w G. jasminoides

Krocyna i jej pochodne wyekstrahowane z G. jasminoides charakteryzowały się niską toksycznością, niską alergią i ekologicznością w porównaniu z szafranem. Krocynę i krocetynę początkowo znaleziono w szafranie, który był wysuszonym piętnem kwiatu Crocus sativus L. Szafran ma szerokie zastosowanie, zwłaszcza w przemyśle farbiarskim i farmaceutycznym. Ma również działanie lecznicze w niektórych stanach, takich jak utrata masy ciała, dysfunkcja seksualna i zespół napięcia przedmiesiączkowego. Te właściwości lecznicze szafranu można prawdopodobnie przypisać wielu zawartym w nim związkom, w tym krocetynie, krokynom i safranie.

2. Terpenoidy

Terpenoidy w G. jasminoides obejmują sekoirydoidy i monoterpenoidy. Wymienione powyżej irydoidy należą do sekoirydoidów. Tutaj podsumowujemy monoterpenoidy i ich glikozydy. Niektóre terpenoidy, zwłaszcza niewielka liczba atomów węgla, występują w olejku eterycznym. Metody ekstrakcji i izolacji terpenoidów są w większości takie same jak w przypadku irydoidów. W ostatnich latach znaleziono wiele terpenoidów w G. jasminoides.

3. Związki fenolowe

W G. jasminoides zidentyfikowano kilka kwasów fenolowych, takich jak kwas 3,5-di-O-kafeoilo-4-O-(3-hydroksy-3-metylo)glutaroilochinowy, kwas 3,5-di-O-kafeoilochinowy, kwas 4-O-sinapoilo-5-O-kafeoilochinowy [27] i kwas chlorogenowy [46]. Jeden nowy glukozyd ligniny, (+)-(7S,8R,8′R)-lyonirezynolu 9-O-β-d-(6″-O-trans-sinapoilo)glukopiranozyd, został znaleziony w G. jasminoides. Ekstrakcja i izolacja nowego glukozydu ligniny przebiegały następująco: G. jasminoides (8 kg) pocięto na małe kawałki i ogrzewano pod chłodnicą zwrotną z 60% EtOH (obj./obj.). 60% EtOH został zatężony i wytworzył ciemnobrązową pozostałość, którą zawieszono w H2O i poddano chromatografii kolumnowej eluowanej różnymi proporcjami EtOH i H2O. Eluat z 50% EtOH (105 g) poddano chromatografii kolumnowej (żel krzemionkowy), wymywając rosnącym MeOH w CHCl3. Frakcję G dalej rozdzielono metodą chromatografii kolumnowej na oktadecylosililu (ODS), eluując rosnącym MeOH w H2O, otrzymując G1–G7. G5 został oczyszczony przez Toyopearl HW-40 i prep RP-HPLC w celu uzyskania nowego glukozydu ligniny.

POTENCJALNE KORZYŚCI - BADANIA NAUKOWE

1. AKTYWNOŚĆ ANTYDEPRESYJNA

Olej wyekstrahowany z G. jasminoides przez ekstrakcję płynem w stanie nadkrytycznym i genipozyd wykazywał działanie przeciwdepresyjne, które oceniano testem zawieszenia za ogon i testem wymuszonego pływania. G. jasminoides wykazał działanie przeciwdepresyjne w teście zawieszenia ogona po 24 godzinach. Genipina odgrywa rolę przeciwdepresyjną poprzez regulację cyklu glikolizy/glukoneogenezy TCA oraz metabolizmu lipidów wątroby. Mechanizm działania przeciwdepresyjnego w genipozydzie może być związany ze wzrostem poziomu serotoniny w prążkowiu i hipokampie myszy oraz oksydazy monoaminowej B.

2. AKTYWNOŚĆ ANTYOKSYDACYJNA

Stwierdzono, że zarówno ekstrakty wodne, jak i etanolowe z owoców G. jasminoides wykazują działanie przeciwutleniające. Wartości IC50 (połowa maksymalnego stężenia hamującego) ekstraktów wodnych z G. jasminoides dla DPPH (1,1-difenylo-2-pikrylohydrazyl), ABTS [2,2′-azyno-bis(3-etylobenzotiazolino-6-sulfonowy) kwas) sól diamonowa], aktywność zmiatania rodników hydroksylowych i ponadtlenkowych wynosiła odpowiednio 0,14 mg/ml, 0,21 mg/ml, 1,08 mg/ml i 1,43 mg/ml, a ekstrakty etanolowe 0,36 mg/ml, 0,39 odpowiednio mg/ml, 1,56 mg/ml i 1,99 mg/ml. Stąd ekstrakt wodny miał wyższą aktywność przeciwutleniającą niż ekstrakt etanolowy. Oczyszczona krocyna w stężeniach do 40 ppm wykazywała silne działanie przeciwutleniające, które oceniano metodą rodankową oraz metodą kwasu tiobarbiturowego. W stężeniu 20 ppm aktywność antyoksydacyjna krocyny była porównywalna z butylowanym hydroksyanizolem (BHA).

3. WRAZLIWOŚĆ NA INSULINĘ I CUKRZYCA

Insulinooporność prowadzi do cukrzycy typu 2. Wyciągi wodne z G. Jasminoides poprawiają wrażliwość na insulinę u indukowanych steroidami szczurów insulinoopornych przy optymalnej dawce ekstraktu wodnego z G. jasminoides 200 mg/kg. Genipina złagodziła insulinooporność związaną z wiekiem, co miało ścisły związek z poprawą wątrobowego stresu oksydacyjnego i dysfunkcji mitochondriów oraz upośledzeniem sygnału insuliny. Genipozyd łagodził nieprawidłową tolerancję glukozy i hiperinsulinemię, które są rozpoznawane u pacjentów z genetyczną cukrzycą typu 2 spowodowaną nagromadzeniem tłuszczu trzewnego [50] Genipozyd (200 mg/kg i 400 mg/kg) okazał się skutecznym środkiem hipoglikemizującym u myszy z cukrzycą, które znacząco obniżył poziom glukozy, insuliny i trójglicerydów we krwi u myszy z cukrzycą w sposób zależny od dawki. Genipozyd wykazał również korzystny wpływ na cukrzycowe uszkodzenie naczyń krwionośnych poprzez hamowanie adhezji monocytów do ludzkich komórek śródbłonka żyły pępowinowej oraz ekspresję cząsteczek adhezyjnych komórek indukowanych wysokim poziomem glukozy. Sugerowano, że krocetyna może zapobiegać insulinooporności wywołanej deksametazonem poprzez obniżenie poziomu insuliny w surowicy, wolnych kwasów tłuszczowych i trójglicerydów we krwi.

4. AKTYWNOŚĆ PRZECIWZAPALNA

Ekstrakty wodne G. jasminoides wykazywały właściwości przeciwzapalne poprzez znaczne zmniejszenie fosforylacji JNK2/1 (c-Jun N-końcowa kinaza białkowa) i p38 MAPK (kinaza białkowa aktywowana mitogenem) oraz zmniejszenie ekspresji COX-2 (cyklooksygenazy-2) w komórkach BV-2 indukowanych LPS. Gdy ekstrakty wodne z G. jasminoides stosowano na indukowane LPS uszkodzenie wątroby szczurów, patologia wątroby została znacznie zmniejszona. Wykazano, że genipozyd łagodzi stan zapalny poprzez tłumienie MeCP2 (białka wiążącego metylocytozynę-2) u myszy z ostrym uszkodzeniem wątroby wywołanym przez CCl4 i komórkami THP-1 traktowanymi LPS. Genipozyd miał działanie przeciwzapalne, zmniejszając ekspresję receptora Toll-podobnego 4 regulowanego w górę przez LPS, który dezaktywował szlaki sygnalizacyjne NF-κB (czynnik jądrowy-κB) i MAPK. Genipozyd może być potencjalnym lekiem przeciwzapalnym w leczeniu ostrego uszkodzenia wątroby, ostrego uszkodzenia płuc i zapalenia sutka. Krocyna może hamować aktywność COX-1 i COX-2 oraz produkcję prostaglandyny E2 i hamować obrzęk uszu wywołany ksylenem u myszy i wywołany karageniną obrzęk łap u szczurów.

5. WPŁYW NA KRĄŻENIE KRWI

Ekstrakty z gorącej wody G. jasminoides nie stymulowały proliferacji hodowanych komórek mięśni gładkich naczyń, ale selektywnie stymulowały proliferację komórek śródbłonka, co może zapobiegać miażdżycy i zakrzepicy [60]. jasminoides wykazały skuteczne działanie antyangiogenne w teście CAM (błona omoczniowo-kosmówkowa kurczaka). Genipozyd był również aktywnym środkiem antyangiogennym, hamującym wzrost transformowanej linii komórkowej N1H3T3 w zakresie 25–100 μM. Zarówno genipina, jak i genipozyd wykazywały działanie przeciwzakrzepowe in vivo poprzez hamowanie agregacji płytek krwi poprzez hamowanie aktywności PLA2, która różni się od aktywności aspiryny (która wywiera swój wpływ poprzez hamowanie agregacji płytek indukowanej arachidonianem).

Krocetyna (25 mg/kg/d i 50 mg/kg/d, 3 tygodnie) znacząco złagodziła skurczowe ciśnienie krwi, zmniejszając trombogenezę i zwiększając aktywność antyoksydacyjną oraz poziom metabolitu tlenku azotu (NO) w moczu. Stwierdzono, że krocetyna ma działanie hipotensyjne i przeciwzakrzepowe, co może być związane ze wzrostem biodostępnego NO. Ponieważ krocetyna może zwiększać aktywność śródbłonkowej syntazy NO, uważano, że ma działanie przeciwhipercholesterolemiczne.

6. AKTYWNOŚĆ GASTROPROTEKCYJNA

Ekstrakty etanolowe z G. jasminoides wykazywały działanie ochronne przed potencjalnymi chorobami żołądka. Działanie to można przypisać kwasowi ursolowemu i genipinie w ekstraktach etanolowych G. jasminoides, które hamują komórki raka żołądka AGS i SUN638.

7. WĄTROBA

Genipinę (25 mg/kg, 50 mg/kg, 100 mg/kg i 200 mg/kg) wstrzyknięto myszom 1 godzinę przed d-galaktozaminą N (GalN) (700 mg/kg)/LPS (10 μg/ kg) podawanie. Śmiertelność w grupie przyjmującej genipin była znacznie zmniejszona. W związku z tym genipina zapewniała niezwykłą ochronę wątroby przed uszkodzeniem wywołanym przez GalN/LPS ze względu na jej działanie antyoksydacyjne i antyapoptotyczne oraz hamowanie translokacji jądrowej NF-κB i jądrowej ekspresji p-c-Jun. Poziom dialdehydu malonowego znacząco spadł, gdy diazynon i 25 mg krocyny były stosowane u samców szczurów rasy Wistar (n = 6) przez 4 tygodnie, co doprowadziło do wniosku, że krocyna może zmniejszać hepatotoksyczność wywołaną diazynonem. W innym badaniu samcom szczurów rasy Wistar podawano dietę kontrolną, dietę wysokotłuszczową lub dietę wysokotłuszczową z dodatkiem krocyny (25 mg/kg/d, 50 mg/kg/d i 100 mg/kg/d) przez 4 tygodnie. W grupie leczonej krocyną wykazano, że zmniejsza uszkodzenie wątroby spowodowane stłuszczeniem wątroby u szczurów karmionych dietą wysokotłuszczową.

8. PRZECIWARTRETYZM

Genipozyd miał pozytywny wpływ na szczury z adiuwantowym zapaleniem stawów poprzez zmniejszenie ekspresji p-JNK (fosforylowane kinazy c-Jun N-końcowe). Genipozyd hamował również zapalenie stawów u szczurów z zapaleniem stawów wywołanym adiuwantem poprzez zmniejszenie poziomu ekspresji czynnika martwicy nowotworu-α, interleukiny (IL)-1β i IL-6, zwiększając produkcję IL-10 i hamując ekspresję fosfo-p38 (p-p38) spokrewnione białka w FLS.

9. CHOROBA ALZHEIMERA I PARKINSONA

Genipozyd i jego pochodne, które w różnym stopniu poprawiały pojemność pamięci krótkotrwałej, mogą być potencjalnym lekiem na AD. Genipozyd wykazuje właściwości neuroprotekcyjne poprzez hamowanie ekspresji alfa-synukleiny, częstego objawu patologicznego w chorobie Parkinsona (PD). Genipozyd ma działanie neuroprotekcyjne w mysim modelu PD MPTP (1-metylo-4-fenylo-1,2,3,6-tetrahydropirydyna).

10. PRZECIWHIPERLIPIDEMIA

Stwierdzono, że krocyna uzyskana z ekstraktów wodnych G. jasminoides wykazuje działanie przeciwhiperlipidemiczne. Gdy testowanym myszom podano krocynę i krocetynę, poziom trójglicerydów i cholesterolu całkowitego uległy znacznemu obniżeniu, a poziom lipoprotein o dużej gęstości znacznie wzrósł. Można zatem wnioskować, że krocyna ma działanie przeciwhiperlipidemiczne. Mechanizm hipolipidemicznego działania krocyny u szczurów polegał na tym, że krocyna mogła selektywnie hamować aktywność lipazy trzustkowej. Hipolipidemiczne działanie krocyny fermentowanej za pomocą bakterii kwasu mlekowego może ulec poprawie.

11. HAMOWANIE USZKODZEŃ SIATKÓWKI

Krocetyna (100 mg/kg, doustnie) łagodziła uszkodzenia siatkówki dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym i obniżaniu aktywności kaspazy-3 i -9 po uszkodzeniu siatkówki.

12. WPŁYW NA JAKOŚĆ SNU

Krocetyna była stosowana u zdrowych dorosłych mężczyzn z łagodnymi dolegliwościami sennymi poprzez zmniejszenie liczby epizodów przebudzenia w porównaniu z placebo (p = 0,025), co potencjalnie poprawiło jakość snu.

Powyższe badania mają charakter typowo informacyjny oraz były wykonawane z udziałem róznych ekstraktów, innych niż dostępny w ofercie sklepu. Dlatego też nie można ich traktować jako wiarygodne źródło informacji na temat produktu dostępnego w naszej sprzedaży. Informacje zawarte w opisach nie są zatwierdzone przez GIF, GIS oraz EFSA i nie mają na celu leczenia, diagnozowania lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie.

LITERATURA CYTOWANA

[1]E.F. Gilam, Gardenia jasminoides Dissertation, University of Florida, Gainesville, Florida, USA (1999)
[2]Y. Zhou, J. Zhang, R. Tang, J. Zhang
Simultaneous dyeing and functionalization of silk with three natural yellow dyes
Indus Crops Prod, 64 (2015), pp. 224-232
[3]I.K. Hong, H. Jeon, S.B. Lee
Extraction of natural dye from Gardenia and chromaticity analysis according to chi parameter
J Ind Eng Chem, 24 (2015), pp. 326-332
[4]S. Wu, G. Wang, Z. Liu, J. Rao, L. Lv, W. Xu, S. Wu, J. Zhang
Effect of geniposide, a hypoglycemic glucoside, on hepatic regulating enzymes in diabetic mice induced by a high-fat diet and streptozotocin
Acta Pharmacol Sin, 30 (2009), pp. 202-208
[5]H. Lim, K.R. Park, D.U. Lee, Y.S. Kim, H.P. Kim
Effects of the constituents of Gardenia Fructus on prostaglandin and NO reduction
Biomol Ther, 16 (2008), pp. 82-86
[6]W. Tao, H. Zhang, W. Xue, L. Ren, B. Xia, X. Zhou, H. Wu, J. Duan, G. Chen
Optimization of supercritical fluid extraction of oil from the Gardenia jasminoides and its antidepressant activity
Molecules, 19 (2014), pp. 19350-19360
[7]T. Debnath, P.J. Park, N.C.D. Nath, N.B. Samad, H.W. Park, B.O. Lim
Antioxidant activity of Gardenia jasminoides Ellis fruit extracts
Food Chem, 128 (2011), pp. 697-703
[8]H. Kuratsune, N. Umigai, R. Takeno, Y. Kajimoto, T. Nakano
Effect of crocetin from Gardenia jasminoides Ellis on sleep: a pilot study
Phytomedicine, 17 (2010), pp. 840-843
[9]B. Yang, X. Liu, Y. Gao
Extraction optimization of bioactive compounds (crocin, geniposide and total phenolic compounds) from Gardenia (Gardenia jasminoides Ellis) fruits with response surface methodology
Innov Food Sci Emerg Technol, 10 (2009), pp. 610-615
[10]H. Liu, L. Yao, J. Chen, X. Gu, Y. Ma, Y. Chen, P. Li, C. Zhang
Analysis of volatile ingredients in Gardeniae Fructus and its processed products by GC-MS
J Tradit Chin Med, 40 (2015), pp. 1732-1737
[11]W. He, Y. Gao, F. Yuan, Y. Bao, F. Liu, J. Dong
Optimization of supercritical carbon dioxide extraction of Gardenia fruit oil and the analysis of functional components
J Am Oil Chem Soc, 87 (2010), pp. 1071-1079
[12]Y. Bao, J. Dong, F. Yuan
Effect of supercritical carbon dioxide extraction conditions on fatty acid composition and antioxidant activity of Gardenia fruit oil
Food Sci, 32 (2011), pp. 12-17
[13]B. Li, Y. Liu, B. Yuan
Study of supercritical CO2 extraction technology on Gardenia oil
Med Theory Pract, 6 (2008), pp. 232-233
[14]H. Li, F. Wang, H. Liu, Z. Wang, W. Yu, K. Wang, S. Han
Chemical characteristics and compositions of gardenia fruit oils by using various extraction methods
Proceedings of The Third Henan Province Conference on Chemistry, Pingdingshan, Henan Province, China
(2015), pp. 1-5
[15]J. Yang, S. Xu, L. Hu
Study on ultrasound-assisted extraction of gardenia jasminoides seed oil and its analysis of fatty acid composition
Food Sci, 29 (2008), pp. 246-249
[16]Y. Fu, B. Liu, J. Liu, Z. Liu, D. Liang, F. Li, D. Li, Y. Cao, X. Zhang, N. Zhang, Z. Yang
Geniposide, from Gardenia jasminoides Ellis, inhibits the inflammatory response in the primary mouse macrophages and mouse models
Int Immunopharmacol, 14 (2012), pp. 792-798
[17]S. Liu, Y. Lin, T. Huang, S. Huang, W.H. Peng
Anti-depressive activity of Gardeniae fructus and geniposide in mouse models of depression
Afr J Pharm Pharmacol, 5 (2011), pp. 1580-1588
[18]Y. Suzuki, K. Konda, Y. lkeda, K. Umemura
Antithrombotic effect of geniposide and genipin in the mouse thrombosis model
Planta Med, 67 (2001), pp. 807-810
[19]S.J. Kim, J.K. Kim, D.U. Lee, J.H. Kwak, S.M. Lee
Genipin protects lipopolysaccharide-induced apoptotic liver damage in d-galactosamine-sensitized mice
Eur J Pharmacol, 63 (2010), pp. 188-193
[20]S. Zhao, Y. Yang, D. Liang
Quantitative analysis of genioside in fructus gardenia and its different processed products
Chin J Chin Mater Med, 19 (1994), pp. 601-602
[21]E.J. Lee, J.K. Hong, W.K. Whang
Simultaneous determination of bioactive marker compounds from Gardeniae fructus by high performance liquid chromatography
Arch Pharm Res, 37 (2014), pp. 992-1000
[22]L.B. Jhansi, R.K. Jaganmohan
Phytochemical studies of Gardenia jasminoides
Int J BioSci Technol, 5 (2012), pp. 54-58
[23]X. Wang, Y. Wu, S. Dai, R. Chen, Y. Shao
Ultrasound-assisted extraction of geniposide from Gardenia jasminoides
Ultrasonics Sonochem, 19 (2012), pp. 1155-1159
[24]S.J. Jun, J.K. Chun
Design of U-column microwave-assisted extraction system and its application to pigment extraction from food
Food Bioprod Proc, 76 (1998), pp. 231-236
[25]L. Yang, K. Peng, S. Zhao, L. Chen, F. Qiu
Monoterpenoids from the fruit of Gardenia jasminoides Ellis (Rubiaceae)
Biochem Syst Ecol, 50 (2013), pp. 435-437
[26]L. Jia, R. Wang, P. Yan, H. Qi
Iridoids from the flowers of Gardenia jasminoides Ellis and their chemotaxonomic significance
Biochem Syst Ecol, 56 (2014), pp. 267-270
[27]Y. Yang, L. Xiao, H. Gao, Z. Xie, Y. Dai, J. Xiao, H. Kurihara, W. Ye, Y. Zhong, S. Xin
Chemical constituents from the fruits of Gardenia jasminoides Ellis
Fitoterapia, 83 (2012), pp. 563-567
[28]T. Zhou, W. Zhao, G. Fan, Y. Chai, Y. Wu
Isolation and purification of iridoid glycosides from Gardenia jasminoides Ellis by isocratic reversed-phase two-dimensional preparative high-performance liquid chromatography with column switch technology
J Chromatogr B, 858 (2007), pp. 296-301
[29]T. Zhou, G.R. Fan, Z. Hong, Y. Chai, Y. Wu
Large-scale isolation and purification of geniposide from the fruit of Gardenia jasminoides Ellis by high-speed counter-current chromatography
J Chromatogr A, 1100 (2005), pp. 76-80
[30]Y. Wang, Y. Chen, L. Deng, S. Cai, J. Liu, W. Li, L. Du, G. Cui, X. Xu, T. Lu, P. Chen, H. Zhang
Systematic separation and purification of iridoid glycosides and crocetin derivatives from Gardenia jasminoides Ellis by high-speed counter-current chromatography
Phytochem Anal, 26 (2015), pp. 202-208
[31]H. Yue, X. Zhao, Q. Wang, Y. Tao
Separation and purification of water-soluble iridoid glucosides by high speed counter-current chromatography combined with macroporous resin column separation
J Chromatogr B, 93 (2013), pp. 57-62
[32]M. Zhou, J. Zhuo, W. Wei, J. Zhu, X. Ling
Simple and effective large-scale preparation of geniposide from fruit of Gardenia jasminoides Ellis using a liquid–liquid two-phase extraction
Fitoterapia, 83 (2012), pp. 1558-1561
ArticleDownload PDFView Record in ScopusGoogle Scholar
[33]Y. Gao, Y. Sun, Y. Wang, J. Zhang, B. Xu, H. Zhang, D. Song
A practical and rapid method for the simultaneous isolation, purification and quantification of geniposide from the fruit of Gardenia jasminoides Ellis by MSPD extraction and UFLC analysis
Anal Methods, 5 (2013), pp. 4112-4118
[34]X. Zhou, Z. Bi, P. Li, D. Tang, H. Cai
A new iridoid glycoside from Gardenia jasminoides
Chin Chem Lett, 18 (2007), pp. 1221-1223
[35]K. Peng, L. Yang, Z. Zhao, L. Chen, F. Zhao, F. Qiu
Chemical constituents from the fruit of Gardenia jasminoides and their inhibitory effects on nitric oxide production
Bioorg Med Chem Lett, 23 (2013), pp. 1127-1131
[36]M. Xiao, X. Gui, Z. Wang
Iridoid glycosides from Gardenia jasminoides E
Helv Chim Acta, 91 (2008), pp. 646-652
[37]R.A. Sridhar, C.J. Shankara, R. Merugu
Iridoids from Gardenia jasminoides Ellis
Int J ChemTech Res, 5 (2013), pp. 418-421
[38]Y. Wang, H. Liu, L.F. Shen, L. Yao, Y. Ma, D. Yu, J. Chen, P. Li, Y. Chen, C. Zhang
Isolation and purification of six iridoid glycosides from Gardenia jasminoides fruit by medium-pressure liquid chromatography combined with macroporous resin chromatography
J Sep Sci, 38 (2015), pp. 4119-4126
[39]H.A. Hausenblas, K. Heekin, H.L. Mutchie
Stn. A systematic review of randomized controlled trials examining the effectiveness of saffron (Crocus sativus L.) on psychological and behavioral outcomes
J Integr Med, 13 (2015), pp. 231-240
[40]X. Zhu, Y. Mang, F. Shen, J. Su
Homogenate extraction of gardenia yellow pigment from Gardenia jasminoides Ellis fruit using response surface methodology
Food Sci Technol, 51 (2014), pp. 1575-1581
[41]Y. Chen, L. Cai, C. Zhao, H. Xu, C. Cao, Y. Liu, J. Lin, X. Hong, C. Chen, H. Zhang
Spectroscopic, stability and radical-scavenging properties of a novel pigment from gardenia
Food Chem, 109 (2013), pp. 269-272
[42]Y. Chen, H. Zhang, T. Xi, C. Zhao, L. Cai, Y. Liu, L. Jia, X. Hong, C. Chen
Antioxidant potential of crocins and ethanol extracts of Gardenia jasminoides Ellis and Crocus sativus L.: a relationship investigation between antioxidant activity and crocin contents
Food Chem, 109 (2008), pp. 484-492
[43]S. Pfister, P. Meyer, A. Steck, P.F. Fander
Isolation and structure elucidation of carotenoid-glycosyl esters in Gardenia fruits (Gardenia jasminoides Ellis) and saffron (Crocus sativus Linne)
Agric Food Chem, 44 (1996), pp. 2612-2615
[44]Y. Yang, H. Gao, Y. Dai, Y. Wang, H.R. Chen, X.S. Yao
Monoterpenoids from the fruit of Gardenia jasminoides
Helv Chim Acta, 93 (2010), pp. 763-771
[45]Q. Chen, U.J. Youn, B. Min, K.H. Bae
Pyronane monoterpenoids from the fruit of Gardenia jasminoides
J Nat Prod, 71 (2008), pp. 995-999
[46]M. He, X. Cheng, J. Chen, T. Zhou
Simultaneous determination of five major biologically active ingredients in different parts of Gardenia jasminoides fruits by HPLC with diode-array detection
Chromatographia, 64 (2006), pp. 713-717
[47]T.Q. Pham, F. Cormier, E. Farnworth, V.H. Tong, M.R. Van Calsteren
Antioxidant properties of crocin from Gardenia jasminoides Ellis and study of the reactions of crocin with linoleic acid and crocin with oxygen
J Agric Food Chem, 48 (2000), pp. 1455-1461
[48]Y.I. Chen, Y.W. Cheng, C.Y. Tzeng, Y.C. Lee, Y.N. Chang, S.C. Lee, C.C. Tsai, J.C. Chen, J.Z. Cheng Tzen, S.L. Chang
Peroxisome proliferator-activated receptor activating hypoglycemic effect of Gardenia jasminoides Ellis aqueous extract and improvement of insulin sensitivity in steroid induced insulin resistant rats
BMC Complement Altern Med, 14 (2014), p. 30
[49]L. Guan, H. Feng, D. Gong, X. Zhao, L. Cai, Q. Wu, B. Yuan, Y. Yang, J. Zhao, Y. Zou
Genipin ameliorates age-related insulin resistance through inhibiting hepatic oxidative stress and mitochondrial dysfunction
Exp Gerontol, 48 (2013), pp. 1387-1394
[50]K. Kojima, S.T. Tsutomu, N.Y. Yasuhiro, M. Watanabe, I. Junko, J.I. Shizaki, S.Y. Yoshimichi, K.I. Miyamoto, M. Aburada
Preventive effect of geniposide on metabolic disease status in spontaneously obese type 2 diabetic mice and free fatty acid-treated HepG2 cells
Biol Pharm Bull, 34 (2011), pp. 1613-1618
[51]G. Wang, S. Wu, W. Xu, H. Jin, G. Zheng, Z. Li, X. Yuan, J. Zhang, J. Rao, S. Wu
Geniposide inhibits high glucose-induced cell adhesion through the NF-κB signaling pathway in human umbilical vein endothelial cells
Acta Pharmacol Sin, 31 (2010), pp. 953-962
[52]L. Xi, Z. Qian, X. Shen, N. Wen, Y. Zhang
Crocetin prevent dexamethasone-induced insulin resistance in rats
Planta Med, 71 (2005), pp. 917-922
[53]W. Lin, H.H. Kuo, L.H. Ho, M.L. Tseng, A.C. Siao, C.T. Hung, K.C. Jeng, C.W. Hou
Gardenia jasminoides extracts and gallic acid inhibit lipopolysaccharide-induced inflammation by suppression of JNK2/1 signaling pathways in BV-2 cells
Iranian J Basic Med Sci, 18 (2015), pp. 555-562
[54]T. Ma, X. Li, W. Li, Y. Yang, C. Huang, X. Meng, L. Zhang, J. Li
Geniposide alleviates inflammation by suppressing MeCP2 in mice with carbon tetrachloride-induced acute liver injury and LPS-treated THP-1 cells
Int Immunopharmacol, 29 (2015), pp. 739-747
[55]J. Xiao, W. Zhang, T. Wang, H. Jiang, Z. Zhang, Y. Fu, Z. Yang, Y. Cao, N. Zhang
Geniposide plays an anti-inflammatory role via regulating TLR4 and downstream signaling pathways in lipopolysaccharide-induced mastitis in mice
Inflammation, 37 (2014), pp. 1588-1598
[56]G. Xu, G. Li, H. Ma, H. Zhong, F. Liu, G. Ao
Preventive effect of crocin in inflamed animals and in LPS-challenged RAW 264.7 cells
J Agric Food Chem, 57 (2009), pp. 8325-8330
[57]H. Zhang, W. Xue, R. Wu, T. Gong, W. Tao, X. Zhou, J. Jiang, J. Zhang, N. Zhang, Y. Cui, C. Chen, G. Chen
Rapid antidepressant activity of ethanol extract of Gardenia jasminoides Ellis is associated with upregulation of BDNF expression in the hippocampus
J Evid Based Complement Altern Med (2015), pp. 1-8
[58]J. Chen, B. Shi, H. Xiang, W. Hou, X. Qin, J. Tian, G. Du
1H NMR-based metabolic profiling of liver in chronic unpredictable mild stress rats with genipin treatment
J Pharm Biomed Anal, 115 (2015), pp. 150-158
[59]K.J. Ho, K.G. Hee, H.K. Hee
Monoamine oxidase and dopamine b-hydroxylase inhibitors from the fruits of Gardenia jasminoides
Biomol Ther, 20 (2012), pp. 214-219
[60]T. Kaji, T. Hayashi, M. Nsimba, K. Kaga, N. Ejiri, N. Sakuragawa
Gardenia fruit extracts does not stimulate the proliferation of cultured vascular smooth muscle cells, A10
Chem Pharm Bull, 39 (1991), pp. 1312-1314
[61]E.H. Park, M.H. Joo, S.H. Kim, C.J. Lim
Antiangiogenic activity of Gardenia jasminoides fruit
Phytother Res, 17 (2003), pp. 961-962
[62]H.J. Koo, S. Lee, K.H. Shin, B.C. Kim, C.J. Lim, E.H. Park
Geniposide, an anti-angiogenic compound from the fruit of Gardenia jasminoides
Lett Planta Med, 70 (2004), pp. 467-469
[63]S. Higashino, Y. Sasaki, J.C. Giddings, K. Hyodo, S.F. Sakata, K. Matsuda, Y. Horikawa, J. Yamamoto
Crocetin, a carotenoid from Gardenia jasminoides Ellis, protects against hypertension and cerebral thrombogenesis in stroke-prone spontaneously hypertensive rats
Phytother Res, 28 (2014), pp. 1315-1319
[64]F.T. Tang, Z.Y. Qian, P.Q. Liu, S.G. Zheng, S.Y. He, L.P. Bao, H.Q. Huang
Crocetin improves endothelium-dependent relaxation of thoracic aorta in hypercholesterolemic rabbit by increasing eNOS activity
Biochem Pharmacol, 72 (2006), pp. 558-565
[65]J.H. Lee, D.U. Lee, C.S. Jeong
Gardenia jasminoides Ellis ethanol extract and its constituents reduce the risks of gastritis and reverse gastric lesions in rats
Food Chem Toxicol, 47 (2009), pp. 1127-1131
[66]P. Lari, K. Abnous, M. Imenshahidi, M. Rashedinia, M. Razavi, H. Hosseinzadeh
Evaluation of diazinon-induced hepatotoxicity and protective effects of crocin
Toxicol Ind Health, 31 (2015), pp. 367-374
[67]D. Mohajeri, M. Nazeri
Inhibitory effect of crocin on hepatic steatosis in the rats fed with high fat diet
J Anim Vet Adv, 11 (2012), pp. 2073-2379
[68]M. Dai, H. Wu, H. Li, J. Chen, J. Chen, S. Hu, C. Shen
Effects and mechanisms of geniposide on rats with adjuvant arthritis
Int Immunopharmacol, 20 (2014), pp. 46-53
[69]J. Chen, H. Wu, H. Li, S. Hu, M. Dai, J. Chen
Anti-inflammatory effects and pharmacokinetics study of geniposide on rats with adjuvant arthritis
Int Immunopharmacol, 24 (2015), pp. 102-109
[70]Y. Yu, Z. Xie, H. Gao, W. Ma, Y. Dai, Y. Wang, Y. Zhong, X. Yao
Bioactive iridoid glucosides from the fruit of Gardenia jasminoides
J Nat Prod, 72 (2009), pp. 1459-1464
[71]Y. Chen, Y. Zhang, L. Li, C. Hölscher
Neuroprotective effects of geniposide in the MPTP mouse model of Parkinson's disease
Eur J Pharmacol, 768 (2015), pp. 21-27
[72]I.A. Lee, J.H. Lee, N.I. Baek, D.H. Kim
Antihyperlipidemic effect of crocin isolated from the fructus of Gardenia jasminoides and its metabolite crocetin
Biol Pharm Bull, 28 (2005), pp. 2106-2110
[73]L. Sheng, Z. Qian, S. Zheng, L. Xi
Mechanism of hypolipidemic effect of crocin in rats: crocin inhibits pancreatic lipase
Eur J Pharmacol, 543 (2006), pp. 116-122
[74]I.A. Lee, S.W. Min, D.H. Kim
Lactic acid bacteria increases hypolipidemic effect of crocin isolated from fructus of Gardenia jasminoides
Microbiol Biotechnol, 16 (2006), pp. 1084-1089
[75]M. Yamauchi, K. Tsuruma, S. Imai, T. Nakanishi, N. Umigai, M. Shimazawa, H. Hara
Crocetin prevents retinal degeneration induced by oxidative and endoplasmic reticulum stresses via inhibition of caspase activity
Eur J Pharmacol, 650 (2011), pp. 110-119
[76]F. Ishizuka, M. Shimazawa, N. Umigai, H. Ogishima, S. Nakamura, K. Tsuruma, H. Hara
Crocetin, a carotenoid derivative, inhibits retinal ischemic damage in mice
Eur J Pharmacol, 703 (2013), pp. 1-10
[77]Y. Wang, J. Yan, L. Xi, Z. Qian, Z. Wang, L. Yang
Protective effect of crocetin on hemorrhagic shock-induced acute renal failure in rats
Shock, 38 (2012), pp. 63-67
[78]A. Ozaki, M. Kitano, N. Furusawa, H. Yamaguchi, K. Kuroda, G. Endo
Genotoxicity of gardenia yellow and its components
Food Chem Toxicol, 40 (2002), pp. 1603-1610
[79]C. Su, X. Yang, J. Lou
Geniposide reduces-synuclein by blocking microRNA-21/lysosome-associated membrane protein 2A interaction in Parkinson disease models
Brain Res, 1644 (2016), pp. 98-106

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij