Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

Centella asiatica (Gotu kola) ekstrakt 50% triterpenów

49,00 zł
Netto
  • wpływa korzystnie na krążenie obwodowe i mózgowe 
  • usprawnia procesy intelektualne
  • wspomaga regenerację i gojenie ran
Waga :

Ocena :  

2 opinii

Centella asiatica (Gotu kola) ekstrakt 50% triterpenów

Gotu kola 50% ekstrakt

Gotu Kola (Centella asiatica) mniej znana pod nazwą Wąkrota azjatycka to roślina stosowana w celach leczniczych już od starożytności. Ze względu na wszechstronne właściwości i wielokierunkowe działanie jest jedną z najbardziej cenionych roślin leczniczych Dalekiego Wschodu. Gotu kola występuje naturalnie na wilgotnych i podmokłych terenach w Azji, Australii, obu Ameryk i na dużym obszarze Afryki. W Polsce spotkać można wąkrotę pospolitą (Hydrocotyle vulgaris), która posiada podobne właściwości do wąkroty azjatyckiej.

Głównymi składnikami aktywnymi ziela gotu koli odpowiedzialnymi za wielokierunkowe działanie są pięciocykliczne triterpenowe kwasy pochodne ursanu: azjatykowy i 6-hydroksyazjatykowy (madekasowy) oraz ich estry cukrowe (pseudosaponiny), wśród których przeważają ilościowo dwa związki: azjatykozyd i madekasozyd; oraz pochodne oleananu – kwas terminolowy i jego tricukrowy ester – azjatykozyd B . W mniejszych ilościach w surowcu występują również izomeryczne oligoglikozydy triterpenowe typu ursanu – centellasaponozydy B, C i D. Gotu kola zaliczana jest do roślin adaptogennych o ogólnym działaniu wzmacniającym i rewitalizującym. Gotu kola działa psychotonicznie, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia psychicznego, poprawia funkcjonowanie poznawcze, odbudowuje rezerwy energetyczne organizmu.1,2,4,5

SUPLEMENT DIETY

Gotu kola właściwości

Wpływa korzystnie na krążenie obwodowe i mózgowe 

Wąkrota azjatycka pobudza krążenie obwodowe i mózgowe, usprawnia mikrokrążenie i transport tlenu oraz substancji odżywczych do tkanek. Zmniejsza objawy chronicznej niewydolności żył takie jak uczucie ciężkości, ból i obrzęk kończyn dolnych, a także wpływa korzystnie na tkankę łączną żylaków.

Usprawnia procesy intelektualne

Gotu kola wpływa korzystnie na funkcjonowanie poznawcze, wspomaga pamięć, wyostrza myślenie, skraca czas reakcji i pomaga w walce ze stresem. Poprawa następuje najczęściej po kilku tygodniach regularnego stosowania. Ekstrakty z wąkroty azjatyckiej poprawiają aktywność układu cholinergicznego, poprzez hamowanie dwóch enzymów: acetylocholinoesterazy (AChE), butylocholinesterazy (BchE), które rozkładają acetylocholinę. Gotu kola ma również swój udział w zwiększonej ekspresji czynników neurotroficznych takich jak BDNF (Brain-derived neurotrophic factor).6

Działa antyoksydacyjne i przeciwzapalne

Dzięki właściwościom antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym wąkrota azjatycka opóźnia procesy starzenia się organizmu i działa ochronnie na komórki nerwowe. Kwas azjatykowy i jego pochodne zmniejszają apoptozę komórek poprzez obniżanie stężenia wolnych rodników nadtlenkowych oraz β-amyloidu.5

Stabilizuje nastrój oraz wspiera w walce ze stresem

Triterpeny podwyższają poziom neurotransmiterów (dopaminy, serotoniny, GABA) i mają zdolność do obniżania poziomu kortykosteronu.3 Zmniejszenie uczucia stresu oraz lęku może być również związane z obniżeniem aktywności osi HPA (podwzgórze- przysadka –nadnercza).2

Wspomaga regenerację i gojenie sie ran

Gotu kola wykazuje skuteczność we wspomaganiu gojenia zmienionej chorobowo struktury skóry w odniesieniu do zwykłych uszkodzeń tkanki jak i do ran wywołanych przez cukrzycę. Składniki aktywne zawarte w ekstrakcie powodują wzrost proliferacji fibroblastów oraz przyspieszenie syntezy kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, warunkując właściwe dożywianie i dotlenianie komórek.4,5,6

Gotu kola dawkowanie

Sugerowana dzienna porcja do spożycia: 1 miarka 2 razy dziennie.

1 płaska miarka (0,35ml) odpowiada 160mg produktu.
Nie należy przekraczać sugerowanej dziennej porcji do spożycia. Zalecane dziennie spożycie (ZDS) nie zostało ustalone.
Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.

Dzięki mikrołyżeczce dołączonej gratis do każdego produktu, korzystanie z nich jest równie wygodne jak tabletki czy kapsułki.

Składniki

Ekstrakt z Centella asiatica standaryzowany na zawartość 50% triterpenów. Bez dodatków i wypełniaczy.

Nie zaleca się stosowania ekstraktów z gotu koli dłużej niż 6 tygodni. Jeśli planowana suplementacja ma trwać dłużej, po 6 tygodniach zaleca się zrobienie min. 2 tygodniowej przerwy przed następnym użyciem. Przyjmowanie ekstraktów wieczorem, może utrudniać zasypianie. Wyższe dawki mogą spowodować nadmierną senność.6

Działania niepożądane

Ekstrakt z Gotu koli jest dobrze tolerowany przez ludzi i bardzo rzadko powoduje działania niepożądane. Jednak przy dłuższym stosowaniu (powyżej 6 tygodni) ekstraktów z gotu koli zaleca się stosowanie minimum 2 tygodniowej przerwy. Wyższe dawki podawane przed dłuższy okres czasu mogą zwolnić metabolizm składników aktywnych i spowodować ich toksyczność.

Interakcje

Nie łączyć z lekami przeciwlękowymi.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować u osób uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosować podczas ciąży i laktacji i u osób z hipoglikemią.

Sposób przechowywania

Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Gotu kola sklep

Gotu kola ekstrakt w naszym sklepie to produkt najwyższej jakości, posiada badania mikrobiologiczne oraz na zawartość metali ciężkich. Produkt w 100% czysty, bez dodatków i wypełniaczy.

BADANIA NAUKOWE

1. Ocena leczenia cukrzycowej mikroangiopatii całkowitą frakcją triterpenową Centella asiatica: kliniczne, prospektywne, randomizowane badanie z modelem mikrokrążenia.

Pięćdziesięciu pacjentów z cukrzycową mikroangiopatią badano za pomocą laserowej przepływometrii dopplerowskiej (mierzenie przepływu krwi w spoczynku) (RF) i odpowiedzi venoarteriolarnej (VAR), przez przezskórne pomiary PO2 i PCO2, oraz ocenę przepuszczalności kapilarnej (szybkość obrzęku stawu skokowego [RAS] ). Trzydziestu z tych pacjentów leczono przez 6 miesięcy całkowitą frakcją triterpenową Centella asiatica (TTFCA) (60 mg dwa razy dziennie), lek działający na mikrokrążenie i przepuszczalność naczyń włosowatych. Grupa kontrolna złożona z dziesięciu pacjentów była leczona placebo, a kolejna grupa dziesięciu pacjentów pozostawała bez leczenia, tym samym działając jako druga grupa kontrolna. Po sześciu miesiącach nie było istotnych zmian w dwóch grupach kontrolnych. U pacjentów leczonych TTFCA wystąpiła istotna poprawa parametru mikrokrążenia. RF (nieprawidłowo zwiększone na początku leczenia) zmniejszyło się, a VAR (osłabiony na początku badania) poprawił się. Wzrost PO2 i obniżenie PCO2 zwiększyło również nieprawidłowo zwiększoną przepuszczalność naczyń włosowatych. Zgodnie z tymi danymi, TTFCA jest przydatny w mikroangiopatii cukrzycowej, poprawiając mikrokrążenie i zmniejszając przepuszczalność naczyń włosowatych. Również TTFCA chroni przed pogorszeniem mikrokrążenia z powodu mikroangiopatii cukrzycowej.

2. Całkowita frakcja triterpenowa Centella asiatica w leczeniu nadciśnienia żylnego: kliniczne, prospektywne, randomizowane badanie z zastosowaniem połączonego modelu mikrokrążenia.

Przeprowadzono kontrolowane placebo, randomizowane z pojedynczą ślepą próbą badanie dotyczące wpływu różnych dawek całkowitej frakcji triterpenowej Centella asiatica (TTFCA) u pacjentów z mikroangiopatią żylną z nadciśnieniem tętniczym. Połączony model mikrokrążenia, który uwzględnia pomiar laserowej przepływometrii dopplerowskiej (LDF) i przezskórnego tlenu (PO2), przezskórnego pomiaru napięcia dwutlenku węgla (PCO2) połączono z oceną objawów. Testy LDF obejmowały podstawowy przepływ spoczynkowy, odruch venoarteriolarny i zmienność przepływu związaną ze wzrostem temperatury. Wszystkie testy dostarczyły znaczącą różnicę między grupami leczonymi lekiem i grupą placebo, umożliwiając w ten sposób rozróżnienie pomiędzy wyższą (120 mg na dzień) i niższą (60 mg na dobę) dawka TTFCA. Przezskórne pomiary PO2-PCO2 były istotnie modyfikowane przez leczenie farmakologiczne, podczas gdy w grupie placebo nie można było wykryć żadnych zmian. Ważne działania objawowe (oceniane za pomocą subiektywnych wyników) obserwowano po podaniu TTFCA, szczególnie przy wyższym poziomie dawki, natomiast nie obserwowano żadnego efektu w przypadku placebo. Tendencja do oceny objawów była zgodna z wynikami obiektywnych testów modelu mikrokrążenia, dostarczając dowodów na to, że model ten może ujawnić działanie leków venoaktywnych na mikroangiopatię żylną z nadciśnieniem tętniczym. TTFCA wyświetla znaczącą aktywność. Dawki tak wysokie, jak 120 mg na dobę mogą być bezpiecznie stosowane w nadciśnieniu żylnym.

3. Wpływ całkowitej frakcji triterpenowej Centella asiatica w mikroangiopatii z nadciśnieniem żylnym: prospektywne, kontrolowane placebo, randomizowane badanie.

Celem tego badania było wykazanie, czy całkowita frakcja triterpenowa Centella asiatica (TTFCA) była skuteczna w poprawie mikrokrążenia w nadciśnieniu żylnym i mikroangiopatii. Do badania włączono 40 pacjentów z ciężkim nadciśnieniem żylnym, obrzękiem kostki i lipodermatklerozą. Po uzyskaniu świadomej zgody pacjenci zostali losowo przydzieleni do grupy leczonej i grupy placebo: osoby w grupie leczonej otrzymywały TTFCA (tabletki, 60 mg, dwa razy na dobę przez 8 tygodni). Obie grupy badanych były porównywalne ze względu na wiek i płeć. Średni wiek wynosił 48 lat (SD 9; M: F = 11:11) w grupie leczonej (22 pacjentów) i 47,6 (SD 7; M: F = 10: 8) w grupie placebo (18 pacjentów). Nie było różnic między placebo i grupą leczoną przy włączeniu; nie było żadnych zmian między włączeniem a pomiarami po 8 tygodniach w grupie placebo. W grupie leczonej obserwowano zmniejszenie (p <0,05) RF (przepływ w spoczynku) i RAS (szybkość obrzęku kostki). Obniżenie filtracji kapilarnej było związane z poprawą objawów przedmiotowych i podmiotowych (p <0,05). Różnica w przepływie, oznaki i objawy oraz filtracja były istotne klinicznie po 8 tygodniach. Nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych. Podsumowując, mikroangiopatię żylną polepszono za pomocą leczenia TTFCA.

4. Leczenie cukrzycowej mikroangiopatii i obrzęku całkowitą frakcją triterpenową Centella asiatica: prospektywne, randomizowane badanie z kontrolą placebo.

Celem tego doświadczenia było wykazanie w prospektywnym, kontrolowanym placebo, randomizowanym badaniu, czy całkowita frakcja triterpenowa Centella asiatica (TTFCA) jest skuteczna w poprawie mikrokrążenia w mikroangiopatii cukrzycowej i neuropatii, Pacjenci z ciężką mikroangiopatią cukrzycową, neuropatią i obrzękiem; pacjenci z mikroangiopatią bez neuropatii; oraz osoby zdrowe włączono do badania. Mikroangiopatię definiowano za pomocą laserowego dopplera i filtracji kapilarnej (szybkość na obrzęk kostki). Kryteriami włączenia były wzrost strumienia spoczynkowego i szybkość obrzęku stawu skokowego; zmniejszenie odpowiedzi venoarteriolar (VAR) i zmiana w strumieniu wzrasta wraz z temperaturą. Pacjenci byli randomizowani: grupa leczona otrzymywała TTFCA (tabletki, 60 mg dwa razy na dobę przez 12 miesięcy); osoby z grupy placebo otrzymały podobne tabletki. Jako punkt odniesienia zastosowano zdrową grupą kontrolną. Grupy były porównywalne; nie było żadnych przerw. Nie było różnic w leczeniu i grupach placebo przy włączeniu. Leczenie było dobrze tolerowane; nie zgłoszono żadnych skutków ubocznych. Nie zaobserwowano zmian w normalnych po 12 miesiącach. W grupie A z neuropatią obserwowano zmniejszenie (p <0,05) RF i RAS w dwóch grupach leczenia. Obniżenie RAS wiązało się ze zmniejszeniem obrzęku (p <0,05) w obu leczonych grupach. Różnice w strumieniu (38%) i w VAR (38%) były związane ze spadkiem (28%) w szybkości obrzęku stawu skokowego (p <0,05). U pacjentów bez neuropatii (grupa B) spadek strumienia wynosił 22%, VAR zwiększył się o 22,7%, a RAS zmniejszyło się o 9,5% po 12 miesiącach. Zmiany w prawidłowych wartościach i postępujące pogorszenie obserwowane u nieleczonych pacjentów w obu grupach wskazują na różnicę między leczeniem a placebo. Podsumowując, zmniejszenie filtracji kapilarnej i obrzęku wiąże się z objawową poprawą. Działanie na obrzęk jest korzystne dla rozwoju neuropatii. Wpływ TTFCA na strumień, RAS i obrzęk są ważne we wczesnych etapach mikroangiopatii, aby uniknąć postępu w stadiach klinicznych.

5. Mikrocyrkulacyjne działanie całkowitej frakcji triterpenowej Centella asiatica w przewlekłym nadciśnieniu żylnym: pomiar za pomocą laserowego dopplera, TcPO2-CO2 i objętości nóg.

Celem tego prospektywnego, randomizowanego badania było wykazanie, czy doustny preparat TTFCA był skuteczny w poprawie mikrokrążenia i obrzęku (objętość nóg) w mikroangiopatii żylnej. Do badania włączono 40 pacjentów z nadciśnieniem żylnym. Leczenie zalecano przez 6 tygodni (tabletki, 60 mg dwa razy na dobę). Pacjenci zostali losowo przydzieleni do grupy leczonej i grupy placebo. W każdej grupie było 20 pacjentów. W grupie leczonej średni wiek wynosił 42 (SD 7; M: F = 10:10); w grupie placebo średni wiek wynosił 40 (SD 9; M: F = 10:10). Tolerowalność i zgodność były bardzo dobre; nie było żadnych przerw. Przy włączeniu nie było różnic między placebo i grupą leczoną. Po leczeniu nastąpił spadek strumienia spoczynkowego (29%) i poprawa (wzrost) odpowiedzi venoarteriolar (52%); PO2 został zwiększony (7,2%), a PCO2 zmniejszony (9,6%). Wystąpił istotny spadek objętości nóg (spadek o 66 ml, zmiana objętości o 1,3%). Różnica w przepływie, O2-CO2 i parametry objętościowe były znaczące i istotne klinicznie po 6 tygodniach w grupie leczonej. Podsumowując, TTFCA poprawia mikrokrążenie i objętość nóg w nadciśnieniu żylnym. Efekty TTFCA obserwuje się nawet u ograniczonej grupy pacjentów.

6. Aktywność na mikrokrążenie Centella asiatica w niewydolności żylnej. Badanie z podwójnie ślepą próbą

U 87 pacjentów z przewlekłą mikroangiopatią żylną z nadciśnieniem badano skuteczność doustnego FTTCA (Centella asiatica) podawanego przez 60 dni. Działanie mikrokrążenia dwóch dawek (30 mg dwa razy na dobę i 60 mg dwa razy na dobę) w porównaniu z placebo oceniano w podwójnie ślepej próbie. Związek był dobrze tolerowany i nie zaobserwowano niepożądanych efektów. Poprawiły się parametry mikrokrążenia - topograficzny przepływ skóry w spoczynku (RF) i przezskórny PO2 i PCO2, podobnie jak nieprawidłowo zwiększone RF, PCO2 zmniejszyło się, a PO2 zwiększyło się w porównaniu z wartościami zmierzonymi przy włączeniu. Wyniki te potwierdzają skuteczność FTTCA w mikroangiopatii żylnego nadciśnienia tętniczego. Ponadto wydaje się, że działanie FTTCA jest zależne od dawki.

7. Leczenie obrzęków i wzmożonej filtracji naczyń włosowatych w nadciśnieniu żylnym całkowitą frakcją triterpenową Centella asiatica: kliniczne, prospektywne, kontrolowane placebo, randomizowane badanie z zakresem dawek.

Zmienność szybkości filtracji włośniczkowej (CFR), obwodu kostki (AC) i obrzęku stawu skokowego (AE) oceniano w trzech grupach pacjentów z nadciśnieniem żylnym (ambulatoryjne ciśnienie żylne> 42 mm Hg) oraz w grupie osób zdrowych przed i po leczeniu przez 4 tygodnie z całkowitą frakcją triterpenową Centella asiatica (TTFCA), lekiem aktywnym działającym na mikrokrążenie i przepuszczalnością kapilarną. Grupa A (20 pacjentów) była leczona TTFCA 60 mg trzy razy dziennie, grupa B (20 pacjentów) była leczona 30 mg trzy razy dziennie; grupa C (12 pacjentów) była leczona placebo; a grupa D (10 osób zdrowych) była leczona TTFCA 60 mg trzy razy dziennie w losowym badaniu. Częstość filtracji włośniczkowej oceniano za pomocą pletyzmografii okluzyjnej żylnej, obrzęku stawu skokowego przy użyciu nowego systemu zwanego AET (tester obrzęku stawu skokowego). Subiektywne objawy nadciśnienia żylnego oceniano za pomocą linii skali analogowej, biorąc pod uwagę cztery objawy: uczucie obrzęku, niespokojną kończynę dolną, ból i skurcze oraz zmęczenie. CFR, AC i AE były istotnie wyższe u pacjentów w porównaniu z normalnymi osobnikami. Po 4 tygodniach leczenia TTFCA nastąpił znaczny spadek czasu CFR, AC i AET u pacjentów. Było to również większe w grupie o wyższej dawce. Nie zaobserwowano znaczącej zmiany w grupie placebo iu zdrowych osób leczonych TTFCA. Objawy zostały również znacząco poprawione w dwóch grupach leczonych lekiem aktywnym w zależności od dawki. W grupie placebo nie zaobserwowano znaczących zmian. Podsumowując, poprawa objawów przedmiotowych i podmiotowych przez TTFCA obserwowana u pacjentów z nadciśnieniem żylnym była dobrze skorelowana z poprawą CFR i obrzękiem stawu skokowego. Zakres dawki wykazał, że 180 mg / dobę jest bardziej skuteczne w poprawie objawów i CFR.

8. Poprawa przepuszczalności naczyń włosowatych u pacjentów z nadciśnieniem żylnym po leczeniu TTFCA.

Urządzenie VSC (próżniowa komora ssąca), nowy system do oceny miejscowej przepuszczalności kapilarnej, zastosowano w laserowym przepływomierzu dopplerowskim do badania zmian przepuszczalności i mikrokrążenia u 10 zdrowych osób; u 22 pacjentów z umiarkowanym, powierzchownym nadciśnieniem żylnym; oraz u 12 pacjentów z kończynami podeolitowymi i ciężkim nadciśnieniem żylnym. Wszyscy pacjenci mieli dystalny obrzęk kostki i stopy wieczorami. Po pierwszej ocenie badań byli ponownie badani po dwóch tygodniach bez leczenia i po dwutygodniowym leczeniu całkowitą frakcją triterpenową centella asiatica (TTFCA), tabletki, 60 mg, tid. VSC wytwarza bąbelek na skórze w okolicy zastoju, który zanika (średnio) w mniej niż sześćdziesiąt minut u zdrowych osób. Czas zniknięcia (DT) jest większy w warunkach zwiększonej filtracji kapilarnej i przepuszczalności. Trzy grupy badanych (normalne i z powierzchownym i ciężkim nadciśnieniem żylnym) miały istotnie różny, zwiększający się czas zniknięcia pęcherzyków podczas pierwszej obserwacji. Po dwutygodniowej obserwacji nie zaobserwowano istotnych zmian, ale po 2 tygodniach leczenia TTFCA nastąpił znaczny spadek DT zarówno w kończynach z powierzchowną, jak iz głęboką niewydolnością żylną. Poprawa (zmniejszenie) nieprawidłowo zwiększonej przepuszczalności naczyń włosowatych była związana ze znaczną poprawą mikrokrążenia i objawów (badanych przez analogową linię skali). Podsumowując, badanie to wykazało połączoną poprawę mikrokrążenia i przepuszczalności naczyń włosowatych po leczeniu TTFCA i możliwość zastosowania VSC do oceny wpływu leków (lub innego leczenia) na lokalną przepuszczalność naczyń włosowatych u pacjentów z nadciśnieniem żylnym.

9. Badanie kliniczne dotyczące leczenia uogólnionego zaburzenia lękowego za pomocą Centella asiatica.

Centella asiatica jest znana ze swoich korzystnych efektów w różnych zaburzeniach neurologicznych. Niniejsze badanie zostało podjęte w celu oceny roli 70% wyciągu hydroetanolowego z Centella asiatica (CA) na uogólnione zaburzenie lękowe (GAD) u ludzi. Do przesiewania badanych użyto krótkiej skali psychiatrycznej (BPRS) Hamiltona. Trzydziestu trzech uczestników (18 mężczyzn i 15 kobiet, średni wiek 33 lat) byli leczeni CA w ustalonym trybie dawkowania (500 mg / kapsułka, dwa razy dziennie, po posiłku). Zostały one dokładnie zbadane za pomocą standardowych kwestionariuszy opartych na psychologicznej skali ocen w punkcie wyjściowym (dzień 0), w połowie okresu (dzień 30) i końcowego (dzień 60). Skala zawiera również szereg bezpośrednich zapytań dotyczących aktualnych poziomów doświadczanego stresu. Obserwacje ujawniły, że CA nie tylko znacząco (p <0,01) osłabiło zaburzenia związane z lękiem, ale także znacząco (p <0,01) zjawisko zmniejszonego stresu i jego skorelowaną depresję. CA dalej znacząco (p <0,01) poprawiło chęć do dostosowania i poznania. Wyniki wskazują, że Centella asiatica może być przydatna w leczeniu GAD i może być stosowana jako obiecujący środek przeciwlękowy w niedalekiej przyszłości.

10. Podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie wpływu Gotu Kola (Centella asiatica) na akustyczną reakcję zaskoczenia u zdrowych osób.

Badania profilu farmakologicznego roślin leczniczych wykazały, że pewna liczba roślin o rzekomo anksjolitycznej aktywności wiąże się z receptorami cholecystokininy (CCK). To odkrycie jest intrygujące ze względu na proponowane zaangażowanie CCK w patofizjologię strachu i lęku. To podwójnie ślepe, kontrolowane placebo badanie przeprowadzono w celu oceny aktywności przeciwlękowej Gotu Kola (Centella asiatica) u zdrowych osób. Gotu Kola był używany od wieków w ajurwedyjskiej i tradycyjnej medycynie chińskiej, aby złagodzić objawy depresji i lęku. Ostatnie badania na szczurach wykazały, że długotrwała terapia Gotu Kola zmniejsza czynność lokomotoryczną, polepsza wyniki w postaci podwyższonego labiryntu i łagodzi reakcję zaskoczenia akustycznego (ASR). W tym badaniu autorzy ocenili wpływ Gotu Kola na ASR u ludzi. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do otrzymywania jednej doustnej dawki 12 g Gotu Kola (N = 20) lub placebo (N = 20). Wyniki wykazały, że w porównaniu z placebo, Gotu Kola znacząco osłabiała szczytową amplitudę ASR 30 i 60 minut po leczeniu. Gotu Kola nie wywarła znaczącego wpływu na samooceniony nastrój, tętno lub ciśnienie krwi. Te wstępne wyniki sugerują, że Gotu Kola ma działanie anksjolityczne u ludzi, jak ujawniono w ASR. Pozostaje sprawdzić, czy to zioło ma skuteczność terapeutyczną w leczeniu zespołów lękowych.

11. Pozytywna modulacja funkcji poznawczych i nastroju u zdrowych osób w wieku podeszłym po podaniu Centella asiatica.

Centella asiatica ma reputację, która przywraca funkcje poznawcze w tradycyjnej medycynie i modelu zwierzęcym. Jednak dostępnych jest niewiele dowodów dotyczących skuteczności Centella asiatica z usystematyzowanych prób. Dlatego w niniejszym randomizowanym, kontrolowanym placebo, podwójnie ślepym badaniu badano wpływ Centella asiatica na funkcje poznawcze zdrowego starszego wolontariusza. Dwudziestu ośmiu zdrowych starszych uczestników otrzymywało ekstrakt roślinny w różnych dawkach od 250, 500 i 750 mg raz dziennie przez 2 miesiące. Wydajność poznawczą oceniano za pomocą skomputeryzowanej baterii testowej i potencjału związanego z wydarzeniem, natomiast nastrój oceniano za pomocą wizualnej skali analogowej Bond-Lader przed badaniem i po jednym, 1 i 2 miesiącach po leczeniu. Wyniki wykazały, że wysoka dawka ekstraktu roślinnego poprawiła pamięć operacyjną i zwiększyła amplitudę składowej N100 potencjału związanego z wydarzeniem. Ulepszenia samooceny nastroju stwierdzono również po leczeniu Centella asiatica. Niniejsze wyniki sugerują potencjał Centella asiatica do łagodzenia związanego z wiekiem spadku funkcji poznawczych i zaburzeń nastroju u zdrowych osób w podeszłym wieku. Jednakże dokładny mechanizm (-y) leżący u podstaw tych skutków nadal wymagają dalszego badania.

12. Skuteczność i działania niepożądane doustnego ekstraktu Centella asiatica w celu wspomagania gojenia się ran u pacjentów z cukrzycą.

To prospektywne randomizowane badanie kontrolne objęło dwustu chorych na cukrzycę w oddziale Chirurgii Szpitala Uniwersyteckiego Thammasat. Kryterium wykluczającym byli pacjenci z niską odpornością, doustne przyjmowanie steroidów, wiek ponad 80 lat i mniej niż 18 lat, albumina surowicy mniejsza niż 3,0 gm / dl, nieskorygowana pacjenci z chorobą tętnic obwodowych i niekontrolowana rana infekcyjna. Kryterium zakończenia leczenia to odmowa udzielenia pacjentowi, zakażenie rany, opóźniona wtórna gojenia rany wtórnej. Pacjentów podzielono losowo na dwie grupy, grupę A stanowiła grupa kapsułek wyciągu Centella asiatica, a grupa B - placebo. Kapsułki ekstraktu Centella asiatica i placebo zostały przepisane w każdej grupie pod losowym arkuszem. Podawanie było 2 kapsułki po posiłku, trzy razy dziennie (50 mg wyekstrahowanego azjatykozydu / kapsułki w grupie A). Ogólne objawy, charakterystykę rany, rozmiar i głębokość rany badano w dniu 7, dniu 14 i dniu 21 przez tego samego badacza. Dane demograficzne próbki analizowano za pomocą testu t-Studenta, a porównawczą charakterystykę rany analizowano testem Pearsona Chi-Square. Skurczenie ran w grupie badanej jest lepsze niż w grupie placebo, ale tworzenie tkanki ziarninowej jest lepsze w grupie placebo. Brak poważnych działań niepożądanych w obu grupach. Kapsułka z wyciągu Centella asiatica to kapsułka przygotowywana z ziół, która skutecznie wspomaga gojenie się ran, a także hamuje zabliźnianie u pacjentów z cukrzycą. Nie stwierdzono wyraźnych skutków ubocznych grupy kapsułek wyciągu Centella asiatica. Kapsułka z wyciągiem Centella asiatica może skrócić przebieg gojenia ran przy cukrzycy i można ją bezpiecznie przepisać pacjentom z cukrzycą.

Literatura cytowana

1. Babykutty, S., Padikkala, J., Sathiadevan, P. P., Vijayakurup, V., Azis, K. A., Srinivas, P., and Gopala, S. (2009). Apoptosis Induction of Centella Asiatica on Human Breast Cancer Cells. Afr. J. Trad. CAM 6, 9-16.
2. Gohil, K. J., Patel, J. A., and Gajjar, A. K. (2010). Pharmacological Review on Centella asiatica: A Potential Herbal Cure-all. Indian journal of pharmaceutical sciences 72, 546-556.
3. Jana, U., Sur, T. K., Maity, L. N., Debnath, P. K., and Bhattacharyya, D. (2010). A clinical study on the management of generalized anxiety disorder with Centella asiatica. Nepal Med Coll J 12, 8-11.
4. Kowalczyk, B., (2010). Wąkrota azjatycka w lecznictwie i w kosmetyce. Panacea Nr 4 (33), 14-15.
5. Król, D., (2010). Wąkrota azjatycka ( Centella asiatica L.) – właściwości lecznicze. Postępy Fitoterapii 2, 101-105.
6. Lokanathan, Omar, Ahmad, Saim, Idrus (2016). Recent Updates in Neuroprotective and Neuroregenerative Potential of Centella asiatica. Malaysian Journal of Medical Sciences. Vol. 23 Issue 1, p4-14. 11p.
7. Cesarone MR, Incandela L, De Sanctis MT, Belcaro G, Bavera P, Bucci M, Ippolito E. "Evaluation of treatment of diabetic microangiopathy with total triterpenic fraction of Centella asiatica: a clinical prospective randomized trial with a microcirculatory model." Angiology. 2001 Oct;52 Suppl 2:S49-54.
8. Incandela L, Belcaro G, De Sanctis MT, Cesarone MR, Griffin M, Ippolito E, Bucci M, Cacchio M. "Total triterpenic fraction of Centella asiatica in the treatment of venous hypertension: a clinical, prospective, randomized trial using a combined microcirculatory model." Angiology. 2001 Oct;52 Suppl 2:S61-7.
9. Cesarone MR, Belcaro G, De Sanctis MT, Incandela L, Cacchio M, Bavera P, Ippolito E, Bucci M, Griffin M, Geroulakos G, Dugall M, Buccella S, Kleyweght S, Cacchio M.
"Effects of the total triterpenic fraction of Centella asiatica in venous hypertensive microangiopathy: a prospective, placebo-controlled, randomized trial." Angiology. 2001 Oct;52 Suppl 2:S15-18.
10. Incandela L, Belcaro G, Cesarone MR, De Sanctis MT, Nargi E, Patricelli P, Bucci M. "Treatment of diabetic microangiopathy and edema with total triterpenic fraction of Centella asiatica: a prospective, placebo-controlled randomized study." Angiology. 2001 Oct;52 Suppl 2:S27-31.
11. Cesarone MR, Belcaro G, Rulo A, Griffin M, Ricci A, Ippolito E, De Sanctis MT, Incandela L, Bavera P, Cacchio M, Bucci M. "Microcirculatory effects of total triterpenic fraction of Centella asiatica in chronic venous hypertension: measurement by laser Doppler, TcPO2-CO2, and leg volumetry." Angiology. 2001 Oct;52 Suppl 2:S45-8.
12. Cesarone MR, Laurora G, De Sanctis MT, Incandela L, Grimaldi R, Marelli C, Belcaro G. "The microcirculatory activity of Centella asiatica in venous insufficiency. A double-blind study" Send to Minerva Cardioangiol. 1994 Jun;42(6):299-304.
13. De Sanctis MT, Belcaro G, Incandela L, Cesarone MR, Griffin M, Ippolito E, Cacchio M. "Treatment of edema and increased capillary filtration in venous hypertension with total triterpenic fraction of Centella asiatica: a clinical, prospective, placebo-controlled, randomized, dose-ranging trial." Angiology. 2001 Oct;52 Suppl 2:S55-9.
14. Belcaro GV, Grimaldi R, Guidi G. "Improvement of capillary permeability in patients with venous hypertension after treatment with TTFCA." Angiology. 1990 Jul;41(7):533-40.
15. Jana U, Sur TK, Maity LN, Debnath PK, Bhattacharyya D. "A clinical study on the management of generalized anxiety disorder with Centella asiatica." Nepal Med Coll J. 2010 Mar;12(1):8-11.
16. Bradwejn J, Zhou Y, Koszycki D, Shlik J. "A double-blind, placebo-controlled study on the effects of Gotu Kola (Centella asiatica) on acoustic startle response in healthy subjects." J Clin Psychopharmacol. 2000 Dec;20(6):680-4.
17. Wattanathorn J, Mator L, Muchimapura S, Tongun T, Pasuriwong O, Piyawatkul N, Yimtae K, Sripanidkulchai B, Singkhoraard J. "Positive modulation of cognition and mood in the healthy elderly volunteer following the administration of Centella asiatica." J Ethnopharmacol. 2008 Mar 5;116(2):325-32.
18. Paocharoen V. "The efficacy and side effects of oral Centella asiatica extract for wound healing promotion in diabetic wound patients." J Med Assoc Thai. 2010 Dec;93 Suppl 7:S166-70.

Ocena 
5

Polecam :)

Działa fajnie w dłuższym użyciu. Koniecznie w znanym od wieków miksie z Bacopa Monnieri!

Ocena 
5

Działa

Rozjaśnia mi umysł. Goryczy straszna ale warto.

Napisz opinię !

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij