Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

Złocień maruna (Tanacetum parthenium-Feverfew) ekstrakt 0,8% partenolidu 25g

49,00 zł
Netto

Ocena :  

0 opinii

Złocień maruna (Tanacetum parthenium-Feverfew) ekstrakt 0,8% partenolidu 25g

ZŁOCIEŃ MARUNA - CO TO JEST?

Feverfew (Featherfew) to zioło z rodziny Asteraceae (rodzina stokrotek) o prawdziwej nazwie botanicznej Tanacetum parthenium (odpowiednio rodzaj i gatunek); Swoją potoczną nazwę Feverfew wywodzi od łacińskiego słowa febrifugia, które oznacza środek zmniejszający gorączkę, a alternatywna nazwa Featherfew wynika z pierzastych liści. Feverfew jest czasami określany jako Chrysanthemum, Matricaria, Pyrenthrum lub Leucanthemum parthenium (ze względu na to, że w przeszłości roślina była umieszczana w 5 różnych rodzajach, zwykle Matricaria), a niektóre inne popularne nazwy to dziki rumianek, mutterroot, stokrotka letnia, krwotok z nosa lub partenolid/parten. Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, ale rozprzestrzenił się w Afryce Północnej i Azji Wschodniej. Niektóre źródła nazywają Feverfew „średniowieczną aspiryną” lub aspiryną z XVIII wieku.

Historyczne zastosowanie rośliny obejmuje stosowanie jej w leczeniu zapalenia stawów, astmy, zaparć, zapalenia skóry, bólu ucha, gorączki, bólu głowy, stanów zapalnych, ukąszeń owadów, porodu, zaburzeń miesiączkowania, potencjalnego poronienia, łuszczycy, skurczów, bólu brzucha, obrzęków, szumów usznych , ból zęba, zawroty głowy, robaki oraz w leczeniu kaszlu i przeziębienia. Jego najczęstszym historycznym zastosowaniem jest jako środek przeciwgorączkowy (reduktor gorączki), od którego pochodzi jego najbardziej znana nazwa. Tradycyjne przygotowanie zioła polega na zjedzeniu 2-3 świeżych liści, chociaż zwykle spożywa się je z czymś słodkim, ponieważ liście są gorzkie.

Roślina zawiera związki aktywne takie jak:

- Seskwiterpen Partenolid (z klasy germakranolidów) w 0,2-0,5% całkowitej masie liści, ale nieobecny w łodydze i łącznie do 85% całkowitej masy seskwiterpenów w gorączce

- Inne związki seskwiterpenowe z klas eudesmanolidów, germakranolidów i gwajanolidów

- Zmetylowane i hydroksylowane flawonoidy, głównie oparte na strukturze kaempferolu, kwercetyny i apigeniny Apigenina stanowi około 0,5% części nadziemnych w przeliczeniu na suchą masę

- Inne flawonoidy, takie jak tanetyna, chryzoeriol, santin, luteolina, jaceidyna i centaureidyna

- Melatonina w stężeniu 1010,6-1120 ng/g w ekstraktach z gorącej wody i 1803,4-2086,9 ng/g w ekstraktach 50% metanolu (różni się w zależności od sposobu pomiaru), głównie w liściach

- Olejki lotne, głównie kamfora (56,9%) i kamfen (12,7%)

- Izofraksydyna kumaryny i jej eter, 9-epipektachol B

- (2-glicerylo)-O-aldehyd iglasty

STRUKTURA I WŁAŚCIWOŚCI

Aktywne składniki Feverfew są obecnie postrzegane jako sekwesterpeny, czyli partenolid. Poniżej znajdują się struktury Partenolidu i trzech innych powszechnych sekwesterpenów w Feverfew wraz z kilkoma unikalnymi związkami bioflawonoidowymi.

Feverfew wydaje się mieć pewien stopień higroskopijności (przyciągania wody)

MECHANIZMY DZIAŁANIA

Partenolid jest głównym związkiem aktywnym gorączki i znajduje się w liściach.

Feverfew i partenolid:

- Zmniejsza uwalnianie serotoniny przez płytki krwi i białe krwinki oraz blokuje receptory serotoniny. Podczas napadu migreny zwiększone wydzielanie serotoniny może powodować stan zapalny i pobudzać nerwy, powodując ból.

- Hamują tworzenie się fosfolipazy A i prostaglandyn oraz zmniejszają skrzepy krwi, co zmniejsza stan zapalny. Dodatkowo prostaglandyny powodują również rozszerzenie naczyń krwionośnych (wazodylatację), co przyczynia się do migreny.

- Blokuje NF-kB (główny regulator stanu zapalnego), zmniejsza cytokiny zapalne (TNF-alfa, IL-1beta, IL-2, IL-4, IL-6, IL-17A, IFN-gamma) i przekaźniki (tlenek azotu oraz PGE2).

Zwiększają aktywację Nrf2/ARE, prawdopodobnie chroniąc przed stresem oksydacyjnym .

Zwiększenie p53 i zmniejszenie VEGF. Może to spowodować śmierć komórki w komórkach nowotworowych.

POTENCJALNE KORZYŚCI

1. Migreny

Feverfew był historycznie używany jako „naturalna aspiryna” na bóle głowy i migreny.

W 3 badaniach naukowych z dostępemle 400 wystawowym zakłady, zakładki naukowe, które natykają się i naspilenia, jeśli chodzi o osoby, oraz częstotliwość wytyczeń.

W innym miejscu leczenia na 69 kobietach z częstymi migrenami działalności gorączki i akupunktury miało lepszy wpływ na leczenie choroby i jakości życia niż każda z tych strategii osobno.

Kombinacje feverfew i imbiru (LipiGesic i Gelstat) były również skuteczne w 2 badaniach na 89 osoby. Inna inna kontrola ekstraktu z złocicy i wierzby (Mig-RL) zapobiegała atakowaniu migracji i zmniejszała ich intensywność w badaniu na 12 osób.

W próbie wykonania na 17 grach z kasą z liofilizowaną gorączką lekarską zapobiegały pogorszeniu bólów głowy, głowy i wymiotów, ale zespół zespołu wykonującego odstawienie z prezentami i sztywnością zorganizowania po przejściu z gorączki lekarskiej na placebo.

Jednak ekstrakt z feverfew (standaryzowany do 0,5 mg partenolidu) nie poprawił objawów migreny w badaniu na 50 osobach.

W innym badaniu na 49 osobach, feverfew w połączeniu z ryboflawiną i magnezem nie przyniósł korzyści w zapobieganiu atakom migreny w porównaniu z samą ryboflawiną.

Partenolid, aktywny składnik gorączki, blokował sygnały bólowe w nerwach gryzoni (neuronach trójdzielnych), co może być mechanizmem zmniejszania bólu migrenowego.

Podsumowując, chociaż istnieją pewne mieszane wyniki, dowody sugerują, że gorączka (zarówno sama, jak i w połączeniu z innymi ekstraktami ziołowymi) może pomóc zmniejszyć nasilenie i częstotliwość ataków migreny.

2. Zdrowie skóry

Firmy zajmujące się zdrowiem i urodą stosują gorączkę zubożoną w partenolidy w różnych produktach do stosowania miejscowego.

Partenolid może powodować podrażnienie skóry (kontaktowe zapalenie skóry), ale gorączka zubożona w partenolidy może pomóc w zaczerwienieniu/plamistości, szorstkości, oparzeniach brzytwą i uszkodzeniu UV bez powodowania tego niepożądanego efektu.

3. Trądzik różowaty

W małej próbie na 8 osobach miejscowa gorączka zubożona w partenolidy zmniejszyła zaczerwienienie skóry spowodowane działaniem drażniącym. Stężenia 0,5%, 0,75% i 1,0% zmniejszają zaczerwienienia odpowiednio o 28%, 39% i 68%.

Miejscowe gorączki zubożone w partenolidy zmniejszały również stan zapalny skóry (zapalenie skóry) u myszy.

Migrena występuje częściej u osób z trądzikiem różowatym. Oba są stanami zapalnymi, które powodują problemy w obszarach unerwionych przez nerw trójdzielny. Badanie na gryzoniach wykazało, że partenolid działa na nerw trójdzielny, co może wyjaśniać, dlaczego gorączka może pomóc w obu stanach.

4. Uszkodzenia UV

Niewielkie badanie na 12 osobach wykazało, że gorączka pozbawiona partenolidów zmniejszyła zaczerwienienie spowodowane promieniowaniem UVB. Pomogło poprzez zmniejszenie indukowanego przez promieniowanie UV tworzenia się wolnych rodników (nadtlenku wodoru), blokowanie uwalniania cytokin zapalnych (IL-1alfa) i zwiększenie aktywności enzymów naprawczych DNA

Pozbawiony partenolidów gorączka zmniejszała również zgrubienie skóry spowodowane uszkodzeniami UV u gryzoni.

Dwa małe badania kliniczne i niektóre badania na zwierzętach są wyraźnie niewystarczające, aby uzasadnić stosowanie gorączki lekarskiej u osób z tymi chorobami skóry. Potrzebne są większe, bardziej solidne badania kliniczne, aby potwierdzić te wstępne wyniki.

BADANIA NA ZWIERZĘTACH I LINIACH KOMÓRKOWYCH

1. DZIAŁANIE PRZECIWZAPALNE

Feverfew jest używany jako naturalny środek przeciwzapalny od tysiącleci. Grecki lekarz Pedanius Dioscorides używał go do „wszystkich gorących stanów zapalnych i gorących obrzęków”.

U myszy z zapaleniem wątroby partenolid, składnik gorączki, obniżył cytokiny zapalne IFN-gamma, TNF-alfa, IL-17A, IL-1beta i IL-6 oraz poprawił czynność wątroby.

Dodatkowo partenolid zmniejszał stan zapalny mózgu poprzez obniżenie poziomu IL-17, TNF-alfa i IFN-gamma u myszy ze stwardnieniem rozsianym.

Partenolid poprawiał stan zapalny okrężnicy u myszy z nieswoistym zapaleniem jelit (IBD) poprzez blokowanie NF-κB i zmniejszanie TNF-alfa i IL1-beta

Zmniejsza również stan zapalny poprzez blokowanie aktywacji NF-kappaB u myszy z mukowiscydozą.

U szczurów z zapaleniem stawów partenolid zmniejszał stan zapalny stawów.

W badaniu na komórkach skóry partenolid zmniejszał stan zapalny poprzez blokowanie NF-κB.

Feverfew może zmniejszać stan zapalny, nawet gdy jest pozbawiony partenolidu. Zubożony w partenolidy gorączka biała blokowała uwalnianie zapalnych cząsteczek tlenku azotu, PGE2, TNF-alfa, IL-2, IL-4 i IFN-gamma z białych krwinek. Poprawił również stan zapalny skóry (zapalenie skóry) u myszy.

Oznacza to, że feverfew zawiera składniki inne niż partenolid, które mogą skutecznie zmniejszać stan zapalny.

2. DZIAŁANIE ANTYOKSYDACYJNE

Feverfew jest znanym przeciwutleniaczem zdolnym do rozkładania wolnych rodników, takich jak żelazo, tlen, hydroksyl i nadtlenoazotany

Zubożony w partenolidy feverfew jest silniejszym przeciwutleniaczem niż witamina C. W komórkach ludzkich chroni przed uszkodzeniami oksydacyjnymi wywołanymi przez dym papierosowy.

Partenolid chronił również szczury przed stresem oksydacyjnym wywołanym toksynami i uszkodzeniem wątroby.

3. BÓL

Partenolid zmniejszał stan zapalny i powodujące ból prostaglandyny poprzez hamowanie syntazy prostaglandyn (PHS) w badaniach na zwierzętach i na komórkach.

U myszy, feverfew zmniejszał ostry ból wywołany chemicznie, nie powodując senności ani zmian w zachowaniu

Ekstrakt z kwiatów Feverfew zmniejszał ostry, zapalny, stawowy i neuropatyczny ból u gryzoni. Był również skuteczny w walce z bólem wywołanym chemioterapią. Jednak ekstrakt z liści był znacznie słabszy

4. NIEPOKÓJ I DEPRESJA

Ekstrakt Feverfew zmniejszał lęk i depresję u myszy

5. ZATRUCIE LEKAMI

U szczurów partenolid blokował działanie kokainy na neurony wrażliwe na dopaminę (w brzusznej części nakrywki mózgu)

6. ZAKRZEPY

W badaniach komórkowych partenolid zwiększał produkcję płytek krwi, ale zmniejszał ich aktywację, prawdopodobnie zapobiegając powstawaniu zakrzepów krwi

7. ALERGIE

Ekstrakt Feverfew blokował uwalnianie histaminy z komórek tucznych powodujących alergię

8. DZIAŁANIE PRZECIWBAKTERYJNE

Olejek eteryczny Feverfew hamuje rozwój szkodliwych bakterii w badaniach komórkowych

Olej z fazy kwitnienia ma najsilniejsze działanie antybakteryjne ze względu na wysoką zawartość kamfory

9. NOWOTWORY

Partenolid opóźniał rozwój guzów skóry i zmniejszał ich liczbę u myszy narażonych na promieniowanie UVB.

Związek ten uszkadzał lub zabijał również wiele typów komórek rakowych, w tym białaczkę, chłoniaka, szpiczaka mnogiego, raka wątroby, piersi, płuc, okrężnicy, skóry, pęcherza moczowego i mózgu w probówkach

Jednak badanie 12 pacjentów z rakiem wykazało, że gorączka nie zawiera wystarczającej ilości partenolidu, aby pokazać się w badaniach krwi i może nie mieć żadnego wpływu na chorobę

10. REUMATOIDALNE ZAPALNIE STAWÓW

W badaniu klinicznym na 41 kobietach z reumatoidalnym zapaleniem stawów, posiekana gorączka (70-86 mg) nie była skuteczniejsza niż placebo w zmniejszaniu bólu stawów, mobilności i stanu zapalnego

BEZPIECZEŃSTWO

Badania pokazują, że feverfew jest ogólnie bezpieczny, gdy jest przyjmowany w normalnych dawkach, a w badaniach klinicznych powodował jedynie łagodne, przemijające działania niepożądane (głównie owrzodzenie jamy ustnej i objawy związane z jelitami).

Nagłe przerwanie może jednak powodować objawy przypominające odstawienie.

Główne potencjalne niepożądane skutki spożycia gorączki obejmują:

Owrzodzenia jamy ustnej 

drętwienie ust

Zgaga 

Nudności/wymioty 

Gaz 

Wzdęcia 

Niestrawność 

Biegunka 

Zaparcia 

Przyrost masy ciała 

Zwiększone krwawienie miesiączkowe 

Zespół Post Feverfew: wycofanie się z Feverfew może powodować bóle i sztywność mięśni i stawów, a także nerwowość i zmęczenie 

Zapalenie skóry, ponieważ partenolid działa drażniąco na skórę

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać gorączki, ponieważ inhibitory syntetazy prostaglandyn (takie jak partenolid) mogą szkodzić płodom i noworodkom oraz wywoływać skurcze macicy. Podobnie, feverfew nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 2 lat.

INTERAKCJE

Feverfew nie należy przyjmować razem z innymi lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak warfaryna lub aspiryna, ponieważ może to nasilić ich działanie i zwiększyć ryzyko krwawienia

DAWKOWANIE

Suplementy Feverfew są dostępne w postaci świeżej, liofilizowanej lub suszonej i można je kupić w postaci kapsułek, tabletek lub płynnego ekstraktu. Te stosowane w badaniach klinicznych zwykle zawierają standaryzowaną dawkę partenolidu.

Liście mogą być suszone lub świeże. Typowa dawka dla dorosłych to 2-3 liście/dzień.

Na migreny

Ekstrakt przyjmuje się zazwyczaj w dawkach 100-300 mg (standaryzowany na 0,2-0,4% partenolidu), 4x/dzień

W przypadku gorączki ekstrahowanej CO2 dawka wynosi 6,25 mg 3x/dobę przez okres do 16 tygodni

Na stany zapalne

Normalna dawka w stanach zapalnych to 60-120 kropli (1:1 w/v płynny ekstrakt lub 1:5 w/v nalewki), 2x/dzień 

W przypadku dzieci powyżej 2 roku życia można dostosować dawkowanie proporcjonalnie do ich wagi. Dawki dla dorosłych oparte są na średniej wadze 150 funtów (70 kg). Dlatego dziecko o wadze 75 funtów może potrzebować połowy dawki dla dorosłych.

NEUROLOGIA

1. INTERAKCJE Z SEROTONINĄ

Feverfew, zwłaszcza partenolid, wydaje się być pośrednimi antagonistami serotoniny. Ze względu na ingerencję we właściwości uwalniania serotoniny D-amfetaminy i fenfluraminy, ale nie samą serotoninę (replikowaną gdzie indziej), podejrzewa się, że partenolid może działać na poziomie hamowania synaptycznego uwalniania serotoniny. Kiedy szczury karmiono 20 mg/kg Feverfew 11,7 mikrogramów Partenolidu (500 mikrogramów Partenolidu dla człowieka) przez 30 dni, odpowiedź skurczowa w przewodzie pokarmowym w odpowiedzi na serotoninę była znacznie osłabiona w korelacji z zawartością Partenolidu, a także zmniejszyła się skurcze w odpowiedzi na pilokarpina i histamina.

2. SYGNALIZACJA GABAERGICZNA

Stwierdzono, że etanolowy ekstrakt ze świeżych liści Feverfew ma powinowactwo do miejsca wiązania GABA(A)-benzodiazepiny, co przypisano zawartości apigeniny w 0,5% suchej masy liści. Wartość IC50 tej reakcji wynosiła 11,93 uM, czyli nieco więcej niż poprzednie szacunki 8 uM, 4 uM i 3 uM.

3. SYGNALIZACJA DOPAMINAERGICZNA

Partenolid został powiązany z antagonistycznym działaniem kokainy (nielegalnego narkotyku), ponieważ wykazano, że Partenolid hamuje lokomocję wywołaną kokainą u planarian (robaki używane w badaniach), a także neguje odstawienie. Przeprowadzono badanie na szczurach, którym wstrzyknięto partenolid w dawce 0,125 lub 0,25 mg/kg masy ciała przeciwko 1 mg/kg kokainy, wykazało, że partenolid był w stanie przeciwdziałać zmniejszeniu przez kokainę aktywności mózgu w obszarze brzusznej nakrywki po wstrzyknięciu przed kokainą i działał przeciwko hamującemu działaniu kokainy. o pękającej aktywności w tych neuronach.

4. STANY NEUROZAPALNE 

Podczas testowania w komórkach migreny partenolid powodował zależną od dawki odpowiedź przeciwzapalną na LPS (środek prozapalny stosowany w badaniach) wtórną do zmniejszenia translokacji NF-kB. Mierząc uwalnianie cytokin prozapalnych, TNF-α zmniejszył się o 54%, a IL-6 o 98% przy stężeniu 5uM.

5. MIGRENY I BÓLE GŁOWY

Najczęstszym współczesnym zastosowaniem Feverfew jest zwalczanie migreny i bólów głowy, a w tym momencie przeprowadzono kilka interwencji u ludzi.

Jedno badanie z użyciem płynnej podjęzykowej (umieszczanej pod językiem) mieszanki imbiru i gorączki, jak u osób z migreną przez ponad rok z aurą lub bez, z 2-6 migrenami na miesiąc wykazało, że stosowanie tego połączenia jako leczenia (do stosowania, gdy migrena miała wkrótce wystąpić, jak oceniono na podstawie bólu głowy), że w ciągu miesiąca nasilenie bólów głowy było mniejsze w przypadku suplementu złożonego (1,41 w skali 1-3 w stosunku do 1,67) w przypadku placebo i wiązało się ze zmniejszeniem bólu 2 godziny po leczeniu, a nie lekkim wzroście lub stabilności obserwowanym w placebo. 16% placebo stwierdziło, że nie odczuwa bólu po 2 godzinach, podczas gdy 32% leczenia zgłosiło to samo. [2] Biorąc pod uwagę zestaw środków związanych z migrenami, leczenie było znacznie skuteczniejsze w tłumieniu „pulsowania” i „nudności” na początku migreny, a 2 godziny później zachowało te korzyści, ale stało się również skuteczniejsze niż placebo w zmniejszaniu wrażliwości na światło i dźwięk jak również zmniejszenie tego, jak bardzo migreny „nasilają się wraz z aktywnością”. Nie zaobserwowano żadnego wpływu na wymioty ani na to, jak „jednostronna” była migrena. [2] Podjęzykowa terapia skojarzona imbirem i gorączką była obserwowana gdzie indziej, ale miała mniejszą próbkę i była otwarta bez kontroli; gorszej jakości w porównaniu z wyżej wymienionym badaniem.

Jeden stosujący trzy razy dziennie wyciąg z dwutlenku węgla z Feverfew w ilości 6,25 mg trzy razy dziennie (marka MIG-99 łącznie 18,25 mg, wysoka zawartość partenolidu) zauważył, że w ciągu 4 miesięcy u osób cierpiących na migreny z aurą lub bez aury z 3-6 migrenami miesiąc przez co najmniej rok i 4-6 migren podczas 28-dniowej fazy wstępnej, w której leczenie Feverfew spowodowało ataki gorączki w tygodniach 5-12 (-39,5%, -27% w przypadku placebo) bez dalszych korzystnych wyników między tygodni 12 i 28, chociaż odtąd konsekwentnie przewyższa placebo. Nie było jednak znaczącej różnicy między leczeniem a placebo przy pomiarze po pierwszych 4 tygodniach.

Ten sam ekstrakt (MIG-99) był używany wcześniej w badaniu o podobnym projekcie, w którym nie wykazano korzyści w porównaniu z placebo. Analiza podgrup wykazująca, że ​​Feverfew był istotnie skuteczny tylko u osób z wysoką częstością migreny, skłoniła do wspomnianego badania, a połączenie sugeruje, że Feverfew może nie być znacząco korzystny w przypadku niewielkich bólów głowy i migren, podobnie jak placebo, ale jest znacząco skuteczny u osób z gorsze natężenie i częstotliwość. 

Inne (niezależne) badanie przeprowadzono w parze kory wierzby białej (naturalne źródło prekursora aspiryny, kwasu salicylowego) z Feverfew i odnotowano do 57,2-61,7% zmniejszoną częstotliwość ataków i 38,7-62,6% intensywność ataków (pierwsze liczby zmierzone po 6 tygodniach, ostatni w wieku 12) w stosunku do wartości wyjściowych, ale nie miał grupy kontrolnej, a zatem zaobserwowane wyniki były leczeniem połączonym z placebo. W badaniu tym jednak zauważono, że długotrwałe stosowanie Feverfew nie miało dalszego wpływu na częstotliwość ataków, ale nadal zmniejszało intensywność do 12 tygodni, co było ostatnim zarejestrowanym pomiarem.

Wreszcie, w jednym badaniu, w którym zastosowano Feverfew w izolacji, nadal odnotowano zmniejszenie intensywności i częstotliwości migreny w ciągu 2 miesięcy leczenia (badanie trwało cztery miesiące, ale grupy przeszły w połowie bez ostrzeżenia w układzie naprzemiennym bez wypłukiwania). okres). Leczenie obejmowało 70-84 mg zmiażdżonych świeżych liści umieszczonych w kapsułkach i zaobserwowano znaczne zmniejszenie nudności/wymiotów, a także częstotliwości migreny z tendencją do zmniejszenia intensywności i braku wpływu na czas trwania migreny.

Tylko jedno badanie dostarcza obecnie dowodów przeciwko Feverfew, sugerując, że 25 mg ryboflawiny (witaminy z grupy B) stosowanej jako placebo było równie skuteczne jak terapia skojarzona Feverfew (100 mg na 0,7% partenolidu), magnez (300 mg z równymi częściami tlenku i cytrynianu) i Ryboflawina (400mg). W ciągu 3 miesięcy liczba osób, które odnotowały 50% lub większą redukcję częstości migreny, była podobna w obu grupach, chociaż obie grupy zgłosiły znaczną poprawę w stosunku do wartości wyjściowej. Badanie to zostało skrytykowane w innym miejscu, ponieważ wysoka odpowiedź na placebo (44%) nie pasowała do badania o odpowiedniej mocy, a dawka gorączki w połączeniu z brakiem danych na temat pochodzenia i jakości podważa jakość interwencji. 

W trzech interwencjach wykorzystano markowe produkty Feverfew, podczas gdy poniższe były sponsorowane przez dostawcę produktów. Żaden autor nie zgłosił konfliktu interesów, ale w jednym badaniu firma była zaangażowana w projekt badania. Spośród wszystkich interwencji u ludzi nie wykazano klinicznie istotnych skutków ubocznych, które różniłyby się od placebo. Badanie z zastosowaniem podawania podjęzykowego nie powodowało większego drętwienia jamy ustnej związanego z leczeniem niż placebo. 

Ogólnie rzecz biorąc, metaanaliza danych wydaje się jednak trudna ze względu na niejednorodność powyższych eksperymentów.

Powyższe badania mają charakter typowo informacyjny oraz były wykonawane z udziałem róznych ekstraktów, innych niż dostępny w ofercie sklepu. Dlatego tez nie można ich traktować jako wiarygodne źródło informacji na temat produktu dostępnego w naszej sprzedaży. Informacje zawarte w opisach nie są zatwierdzone przez GIF, GIS oraz EFSA i nie mają na celu leczenia, diagnozowania lub zapobiegania jakiejkolwiek chorobie.

LITERATURA CYTOWANA

1. a b Maizels M, Blumenfeld A, Burchette R. A combination of riboflavin, magnesium, and feverfew for migraine prophylaxis: a randomized trial. Headache. (2004)

2. a b c d e f Cady RK, et al. A double-blind placebo-controlled pilot study of sublingual feverfew and ginger (LipiGesic™ M) in the treatment of migraine. Headache. (2011)

3. a b c d e Shrivastava R, Pechadre JC, John GW. Tanacetum parthenium and Salix alba (Mig-RL) combination in migraine prophylaxis: a prospective, open-label study. Clin Drug Investig. (2006)

4. a b c d e f g h i j k l Pareek A, et al. Feverfew (Tanacetum parthenium L.): A systematic review. Pharmacogn Rev. (2011)

5. Setty AR, Sigal LH. Herbal medications commonly used in the practice of rheumatology: mechanisms of action, efficacy, and side effects. Semin Arthritis Rheum. (2005)

6. a b Jäger AK, Krydsfeldt K, Rasmussen HB. Bioassay-guided isolation of apigenin with GABA-benzodiazepine activity from Tanacetum parthenium. Phytother Res. (2009)

7. Ansari M, et al. Measurement of melatonin in alcoholic and hot water extracts of Tanacetum parthenium, Tripleurospermum disciforme and Viola odorata. Daru. (2010)

8. Murch SJ, Simmons CB, Saxena PK. Melatonin in feverfew and other medicinal plants. Lancet. (1997)

9. A sesquiterpene coumarin ether from transformed roots of Tanacetum parthenium.

10. Coniferaldehyde derivatives from tissue culture of Artemisia annua and Tanacetum parthenium.

11. Jin P, Madieh S, Augsburger LL. Selected physical and chemical properties of Feverfew (Tanacetum parthenium) extracts important for formulated product quality and performance. AAPS PharmSciTech. (2008)

12. a b Mittra S, et al. 5-Hydroxytryptamine-inhibiting property of Feverfew: role of parthenolide content. Acta Pharmacol Sin. (2000)

13. Béjar E. Parthenolide inhibits the contractile responses of rat stomach fundus to fenfluramine and dextroamphetamine but not serotonin. J Ethnopharmacol. (1996)

14. Svenningsen AB, et al. Biflavones from Rhus species with affinity for the GABA(A)/benzodiazepine receptor. J Ethnopharmacol. (2006)

15. Viola H, et al. Apigenin, a component of Matricaria recutita flowers, is a central benzodiazepine receptors-ligand with anxiolytic effects. Planta Med. (1995)

16. Medina JH, et al. Overview--flavonoids: a new family of benzodiazepine receptor ligands. Neurochem Res. (1997)

17. Pagán OR, et al. Reversal of cocaine-induced planarian behavior by parthenolide and related sesquiterpene lactones. Pharmacol Biochem Behav. (2008)

18. Rowlands AL, Pagán OR. Parthenolide prevents the expression of cocaine-induced withdrawal behavior in planarians. Eur J Pharmacol. (2008)

19. Schwarz D, et al. Parthenolide Blocks Cocaine's Effect on Spontaneous Firing Activity of Dopaminergic Neurons in the Ventral Tegmental Area. Curr Neuropharmacol. (2011)

20. a b Magni P, et al. Parthenolide Inhibits the LPS-induced Secretion of IL-6 and TNF-α and NF-κB Nuclear Translocation in BV-2 Microglia. Phytother Res. (2012)

21. a b Cady RK, et al. Gelstat Migraine (sublingually administered feverfew and ginger compound) for acute treatment of migraine when administered during the mild pain phase. Med Sci Monit. (2005)

22. a b c d e f Diener HC, et al. Efficacy and safety of 6.25 mg t.i.d. feverfew CO2-extract (MIG-99) in migraine prevention--a randomized, double-blind, multicentre, placebo-controlled study. Cephalalgia. (2005)

23. Pfaffenrath V, et al. The efficacy and safety of Tanacetum parthenium (feverfew) in migraine prophylaxis--a double-blind, multicentre, randomized placebo-controlled dose-response study. Cephalalgia. (2002)

24. a b Murphy JJ, Heptinstall S, Mitchell JR. Randomised double-blind placebo-controlled trial of feverfew in migraine prevention. Lancet. (1988)

25. a b Henneicke-von Zepelin HH. Feverfew for migraine prophylaxis. Headache. (2006)

26. Saranitzky E, et al. Feverfew for migraine prophylaxis: a systematic review. J Diet Suppl. (2009)

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij