Informujemy, iż nasz sklep używa plików cookie. Korzystając z niego, akceptują Państwo regulamin.

Kwas alfa-liponowy

21,90 zł
Netto
  • ma właściwości immunomodulacyjne
  • wspomaga usuwanie metali ciężkich z organizmu
Detox
Waga :

Ocena :  

1 opinii

Kwas alfa-liponowy

Kwas alfa-liponowy

Kwas Alfa-liponowy uznawany jest obecnie za jeden z najbardziej skutecznych antyoksydantów – nie tylko wymiata wolne rodniki tlenowe, ale także wzmacnia naturalną ochronę antyoksydacyjną organizmu oraz regeneruje zredukowane cząsteczki innych przeciwutleniaczy – takich jak witaminy C i E.8 Dawniej uważano kwas liponowy za jedną z witamin, jednak późniejsze badania wykazały, że może być on syntetyzowany w organizmie. Występuje on także w pokarmie, najwięcej kwasu liponowego znajduje się w brokułach i szpinaku.3

Kwas alfa-liponowy jest dobrze przyswajany z układu pokarmowego, a także z łatwością przekracza barierę krew-mózg. Jest uznawany za środek niezwykle skuteczny.

Nazwa IUPAC: kwas 5-(1,2-ditiolan-3-ylo)pentanowy

Synonimy: kwas 6,8-ditiooktanowy, Acidum lipoicum, Acidum thiocticum, kwas α-liponowy

SUPLEMENT DIETY

Kwas alfa-liponowy zastosowanie

Wolne rodniki i stres oksydacyjny

Organizm wykorzystuje wolne rodniki (inaczej reaktywne formy tlenu) do obrony przed patogenami oraz jako cząsteczki sygnałowe. Ze względu na ich dużą reaktywność, zbyt duże stężenie wolnych rodników stanowi poważne zagrożenie dla organizmu. Wywołany przez nadmierną ilość wolnych rodników stres oksydacyjny przyczynia się do powstania wielu zmian patologicznych i może prowadzić do neurodegeneracji, miażdżycy, nowotworów, reakcji zapalnej oraz wielu innych chorób. 
Liczne badania dowodzą zdolność kwasu alfa-liponowego do neutralizowania bardzo reaktywnych rodników hydroksylowych (OH*), tlenu singletowego (1O2), kwasu podchlorawego (HOCl) oraz nadtlenoazotynu (ONOO–), a także prawdopodobnie rodników peroksylowych. Zdolność do wymiatania wolnych rodników posiadają również niektóre metabolity kwasu alfa-liponowego bisnorliponian i tetranorliponian. 

Mechanizmy antyoksydacyjne wraz z wiekiem stają się mniej skuteczne, dlatego osoby starsze są bardziej narażone na negatywny wpływ stresu oksydacyjnego. W tkankach starych organizmów obserwuje się spadek aktywności naturalnych enzymów : reduktazy glutationowej, peroksydazy glutationowej i S-transferazy glutationowej, a także wzmożoną peroksydację lipidów. Podawanie kwasu alfa-liponowego podnosi poziom zarówno przeciwutleniaczy enzymatycznych jak i nieenzymatycznych.3,8

Działanie immunomodulujące i przeciwzapalne

Kwas alfa-liponowy zmniejsza wydzielanie markerów stanu zapalnego (prozapalnych cytokin : interferonu g i interleukiny 4), wpływa na obniżenie napływu limfocytów T i makrofagów do ośrodkowego układu nerwowego, a także hamuje aktywność wydzielanych przez leukocyty metaloproteinaz. Właściwości te potwierdzają immunomodulujący wpływ kwasu alfa-liponowego.

Usuwanie metali ciężkich 

Kwas alfa-liponowy może zmniejszać negatywne skutki zatruć metalami ciężkimi – takimi jak rtęć, arsen, kadm oraz ołów. Badania wskazują, że kwas alfa-liponowy posiada zdolność usuwania zakumulowanej w nerkach rtęci oraz zwiększa usuwanie jej wraz z żółcią, ponad to zaobserwowano, że uszkodzenia tkanki nerwowej spowodowane zatruciem rtęcią są ograniczane dzięki właściwościom antyoksydacyjnym kwasu alfa-liponowego.5 

Negatywne skutki chemioterapii

Wiele klasycznych chemioterapeutyków powoduje spadek aktywności enzymów antyoksydacyjnych (katalazy, dysmutazy ponadtlenkowej, reduktazy glutationowej, peroksydazy glutationowej i S-transferazy glutationowej) oraz wzrost peroksydacji lipidów. Kwas alfa-liponowy znacznie ogranicza te zmiany, nierzadko przywracając wyżej wymienione parametry do wartości kontrolnych.3

Terapia cukrzycy

Kwas alfa-liponowy wykazuje szereg właściwości hipoglikemicznych: ogranicza akumulację triacylogliceroli w trzustce, które prowadzą do uszkodzeń komórek, zapobiega powstawaniu insulinoodporności, a także zwiększa efektywność insuliny w stymulowaniu do pobierania glukozy do komórek mięśniowych, syntezy glikogenu i utleniania glukozy. Kwas alfa-liponowy wpływa szczególnie korzystnie w cukrzycy typu 2 oraz we wczesnych stadiach rozwoju choroby, sprawdza się także w terapii powikłań tej choroby (np. cukrzycowej neuropatii lub uszkodzeniu nerek).2,3,7,9

Niedokrwienie i niedotlenienie narządów

Kwas alfa-liponowy zapobiega uszkodzeniom wywołanym niedokrwieniem i reperfuzją.1 Chroni przed negatywnymi skutkami niedotlenienia wiele narządów : m.in. nerki, serce, wątrobę, siatkówkę oka oraz mózg. W przypadku niedotlenienia komórek nerwowych stwierdzono, że kwas alfa-liponowy zapobiega obniżeniu gęstości neuronów, a także prawdopodobnie wywiera wpływ antyapoptyczny.3

Nadciśnienie

Kwas alfa-liponowy normalizuje ciśnienie krwi, a także zapobiega patologicznym zmianom naczyń krwionośnych oraz nerek: przerostowi aorty, tętnic i tętniczek nerkowych, uszkodzeniom kłębuszków nerkowych i białkomoczowi, wywołanymi przez nadciśnienie. Badania sugerują, że kwas alfa-liponowy zmniejsza wytwarzanie endoteliny 1 - specjalnego białka powodującego obkurczanie naczyń krwionośnych oraz stymulującego powstawanie komórek mięśniówki naczyń, którego nadekspresja często towarzyszy w nadciśnieniu.

Dawkowanie

Zalecana dzienna porcja do spożycia: 1 miarka 1-2 razy dziennie.

1 płaska miarka (0,5ml) odpowiada 140mg produktu.
Zawartość w dziennej porcji (2 miarki): 280mg
Nie należy przekraczać sugerowanej dziennej porcji do spożycia. Zalecane dziennie spożycie (ZDS) nie zostało ustalone.
Suplementy diety nie zastąpią zróżnicowanej diety i zdrowego trybu życia.

Dzięki mikrołyżeczce dołączonej gratis do każdego produktu, korzystanie z nich jest równie wygodne jak tabletki czy kapsułki.

Skład

Kwas alfa-liponowy. Bez dodatków i wypełniaczy.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować u osób uczulonych na którykolwiek ze składników preparatu. Nie stosować podczas ciąży i laktacji.

Sposób przechowywania

Przechowywać w zamkniętym opakowaniu w temperaturze pokojowej, w miejscu niedostępnym dla małych dzieci.

Skutki uboczne 

Skutki uboczne stosowania kwasu alfa-liponowego jako suplementu są na ogół rzadkie. Ale może obejmować biegunkę, zmęczenie, bezsenność i wysypkę skórną.

Kwas alfa-liponowy może obniżać poziom cukru we krwi. Więc jeśli masz cukrzycę lub niski poziom cukru we krwi, powinieneś przyjmować kwas alfa-liponowy pod nadzorem swojego lekarza.

Suplementacja kwasem alfa-liponowym może obniżać poziom hormonu tarczycy. Więc kontroluj swoje badania tarczycy podczas korzystania z ALA. I odpowiednio dostosuj dawkę zarówno ALA, jak i leków tarczycowych.

Kwas alfa-liponowy może obniżać poziom witaminy B1 (tiaminy). Może to być niebezpieczne dla alkoholików lub w przypadkach niedożywienia. Byłoby mądrze dodawać witaminę B1 lub sulbutiaminę, jeśli przyjmujesz ALA.

Struktura chemiczna biotyny jest podobna do kwasu alfa-liponowego. Istnieją pewne dowody na to, że ALA może konkurować z Biotyną o transport przez błony komórkowe. Może to wymagać większych dawek Biotyny, jeśli używasz ALA.

BADANIA NAUKOWE

1. Działanie przeciwutleniające

Kwas liponowy neutralizuje wolne rodniki i związane z nimi uszkodzenia komórek oksydacyjnych. Pomaga również w regeneracji przeciwutleniających witamin C i E. Ponadto wspomaga aktywność innych przeciwutleniaczy, takich jak glutation i koenzym Q10, które są dwoma niezbędnymi związkami wzmacniającymi zdrowie. Kwas liponowy zwiększa poziomy GSH w tkance, które w przeciwnym razie zmniejszają się wraz z wiekiem, poprzez przywrócenie aktywności peroksydazy glutationowej.

2. Wsparcie w utracie wagi

U zdrowych kobiet z nadwagą / otyłych na diecie o ograniczonej kaloryczności suplementacja kwasu liponowego zwiększa utratę wagi. Nawet bez diety, kwas liponowy może znacznie poprawić metabolizm glukozy i tłuszczu. W rezultacie większa część cukrów i tłuszczów w żywności zostanie podzielona i zużyta na energię, a nie na tłuszcz. To również spowoduje, że konsument poczuje potrzebę zjedzenia mniejszej ilości.

W kilku innych badaniach z udziałem osób z nadwagą lub otyłością, kwas liponowy wywoływał łagodny, ale znaczący spadek masy ciała, któremu towarzyszyło zmniejszenie obwodu talii.

U otyłych pacjentów z cukrzycą typu 2 osoby leczone kwasem liponowym tracą istotnie większą wagę i mają niższe poziomy triglicerydów.

Kwas liponowy hamuje produkcję chemeryny, cząsteczki związanej z otyłością i zespołem metabolicznym. W ten sposób kwas liponowy pomaga zwalczać otyłość i cukrzycę.

3. Przyspieszenie regeneracji mięśni po wysiłku

Krótkoterminowa suplementacja kwasu liponowego może chronić DNA i komórki przed stresem oksydacyjnym wywołanym wysiłkiem i zwiększyć regenerację mięśni. Zwiększając całkowitą zdolność antyoksydacyjną krwi, kwas liponowy chroni DNA i kwasy tłuszczowe przed stresem oksydacyjnym spowodowanym ćwiczeniami.

Kwas liponowy pomaga przesuwać substancje chemiczne wewnątrz komórek i cytokin w kierunku sprzyjania regeneracji uszkodzonych mięśni (R). U aktywnych fizycznie mężczyzn kwas liponowy znacząco podnosi poziom H2O2, ale zmniejsza wytwarzanie NO przed lub po wysiłku. Kwas liponowy zwiększa poziomy IL-6 i IL-10 po 20 minutach po wysiłku i obniża poziom IL-1β i TNF-α przed i po wysiłku.

Kwas liponowy, w połączeniu z kreatyną, zwiększa całkowitą zawartość kreatyny w mięśniach. Pomoże to tym, którzy chcą uzyskać masę mięśniową suplementami kreatyny, aby zrobić to bardziej efektywnie.

4. Obniżenie stanów zapalnych

Nieprawidłowe odpowiedzi zapalne przyczyniają się do chorób takich jak cukrzyca, choroba Alzheimera i stwardnienie rozsiane. Wykazano, że kwas liponowy wykazuje działanie przeciwzapalne u osób ze stwardnieniem rozsianym, zespołem metabolicznym i cukrzycą. Może również zmniejszać markery stanu zapalnego u osób z przeszczepionymi narządami.

U kobiet z nadwagą / otyłością kwas liponowy powoduje większą redukcję markera przewlekłego stanu zapalnego CRP.

5. Wsparcie terapii cukrzycy

Kwas liponowy ma korzystne działanie zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu cukrzycy. Wykazuje aktywność insulino-mimetyczną, ponieważ poprawia on obsługę / wykorzystanie glukozy. U pacjentów z cukrzycą typu 2 kwas liponowy zmniejsza stężenie glukozy we krwi i poprawia wrażliwość na insulinę, w tym u dorosłych z nadwagą z cukrzycą typu 2.

Glutation, ważny przeciwutleniacz, zwykle zmniejsza się u chorych na cukrzycę. U dzieci i młodzieży z bezobjawową cukrzycą typu 1 poziom kwasu liponowego zwiększał poziomy glutationu (GSH).

U pacjentów z cukrzycą typu 2 kwas liponowy poprawia wskaźniki metaboliczne i zaburzenia erekcji. Suplementacja kwasem liponowym obniża BMI, HbA1C, cholesterol całkowity, cholesterol HDL i trójglicerydy.

6. Wsparcie walki z zespołem metabolicznym

Kwas liponowy zmniejsza ciśnienie krwi i insulinooporność, poprawia poziom cholesterolu i zmniejsza masę ciała. Są to wszystkie elementy zespołu metabolicznego. U pacjentów z zespołem metabolicznym kwas liponowy poprawia funkcję komórek naczyń krwionośnych i zmniejsza markery prozapalne.

U otyłych osób z upośledzoną tolerancją glukozy kwas liponowy poprawiał wrażliwość na insulinę i zmniejszał wolne kwasy tłuszczowe, trójglicerydy, cholesterol całkowity i cholesterol LDL. Kwas liponowy zmniejszył również wskaźniki prozapalne i zwiększoną adiponektynę.

Kwas liponowy znacząco obniża poziom ROS i podwyższony poziom cholesterolu HDL u mężczyzn z zespołem metabolicznym, szczególnie tych leczonych lekami obniżającymi poziom cukru we krwi.

7. Wpływ na obniżenie ciśnienia krwi

Kwas liponowy może mieć korzystny wpływ na zapobieganie rozwojowi nadciśnienia (podwyższone ciśnienie krwi) poprzez obniżenie poziomu cytokin zapalnych we krwi, zapobiegając w ten sposób patologicznym zmianom w komórkach naczyń krwionośnych i normalizując zmiany ciśnienia krwi. Kilka badań klinicznych wykazało, że kwas liponowy hamuje nadprodukcję endoteliny I, głównego środka zwężającego naczynia krwionośne (węższe naczynia krwionośne). Ponadto kwas liponowy znacząco zwiększa syntezę NO rozszerzającego naczynia krwionośne.

Jednak badania kliniczne pokazują, że kwas liponowy nie jest bardzo skuteczny w obniżaniu ciśnienia krwi samodzielnie. Jednak może skuteczniej obniżyć ciśnienie krwi, gdy jest stosowany w połączeniu z innymi przeciwutleniaczami, takimi jak L-karnityna.

8. Obniża poziom złego cholesterolu

Badania kliniczne potwierdzają, że kwas liponowy obniża poziom cholesterolu LDL i trójglicerydów, ale zwiększa poziom cholesterolu HDL (dobrego)

9. Zapobiega rozwojowi miażdżycy

Wiele badań wskazuje na potencjalną rolę kwasu liponowego w zapobieganiu i leczeniu miażdżycy tętnic (stwardnienie tętnic) i związanej z nią choroby sercowo-naczyniowej. Promuje szlaki przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe (redukujące krzepliwość krwi) i zwiększa rozszerzenie naczyń krwionośnych za pośrednictwem tlenku azotu (rozszerzenie naczynia krwionośnego).

Kwas liponowy może zmniejszyć obciążenie blaszkami miażdżycowymi. Zmniejsza liczbę krążących markerów ryzyka zapalnego, takich jak CRP i leukocytów (liczba białych krwinek) u zdrowych kobiet z nadwagą lub otyłych niezależnie od utraty masy ciała.

Kwas liponowy przeciwdziała ROS, takim jak aniony ponadtlenkowe, normalizuje aktywność oksydazy NADPH i może zapobiegać naciekaniu makrofagów, monocytów i komórek T indukowanemu przez angiotensynę II.

Kwas liponowy zmniejsza odpowiedzi zapalne za pośrednictwem NF-κB. Może również zapobiegać utlenianiu LDL. Utleniony LDL jest bardziej szkodliwy dla zdrowia sercowo-naczyniowego. Jedno z badań wskazuje, że kwas liponowy może zwiększać aterogenność LDL, ale gdy jest połączony z wysiłkiem, ten efekt aterogenny zostaje zniesiony.

10. Ochrona mózgu

Ze względu na swoje właściwości antyoksydacyjne kwas liponowy działa jako silny środek neuroochronny. Promuje regenerację neuronów i może zwalczać chorobę neurodegeneracyjną. U szczurów podawanie kwasu liponowego po udarze ma znaczący wpływ na neurorezystencję i promuje długotrwałe odzyskiwanie funkcji poprzez wzmocnione działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. W innym badaniu na szczurach wykazano, że kwas liponowy zmniejsza uszkodzenie mózgu i zwiększa przeżywalność po udarze.

Wśród innych mechanizmów kwas liponowy poprawia funkcjonowanie mózgu poprzez zwiększenie stężenia glutationu (GSH).

11. Wsparcie terapii Alzheimera

Stres oksydacyjny, stan zapalny i podwyższony poziom cholesterolu są związane z patologią choroby Alzheimera (AD). Kwas liponowy pomaga we wszystkich tych przypadkach.

Gdy kwas liponowy był podawany codziennie pacjentom z AD (otrzymujących standardowe leczenie inhibitorami cholinoesterazy), leczenie doprowadziło do stabilizacji funkcji poznawczych. W innym badaniu, u pacjentów z AD z otępieniem, kwas liponowy spowolnił postęp choroby. Podobnie kombinacja kwasów tłuszczowych omega-3 + kwas liponowy spowolniła poznawczy i funkcjonalny spadek AD.

Poziomy acetylocholiny (Ach) są znacznie zmniejszone w chorobie Alzheimera. Wiele leków stosowanych obecnie w leczeniu tej choroby działa na zwiększenie poziomu Ach. U szczurów wykazano, że kwas liponowy podwyższa poziom acetylocholiny (ACh) i acetylotransferazy choliny (ChAT, enzym zwiększający dostępne poziomy acetylocholiny) i zmniejsza aktywność acetylocholinesterazy (AchE) w mózgu.

12. Wsparcie terapii Parkinsona

Choroba Parkinsona jest opisywana jako choroba o zmniejszonej czynności dopaminy i neuronach utraty w mózgu z powodu nieprawidłowo sfałdowanych białek, słabej autofagii, zwiększonego stresu oksydacyjnego i stanu zapalnego oraz dysfunkcji mitochondriów.

W mysim modelu choroby Parkinsona kwas liponowy poprawia dysfunkcję motoryczną, chroni przed utratą neuronów dopaminergicznych i zmniejsza akumulację α-synukleiny w obszarze istoty czarnej mózgu. Ponadto kwas liponowy hamuje aktywację czynnika jądrowego κB (NF-κB) i zmniejsza cząsteczki prozapalne.

Kwas liponowy zmniejsza śmierć neuronów w laboratoryjnych modelach choroby Parkinsona.

13. Zmniejszenie skutków ubocznych leków przeciwpsychotycznych

Przyrost masy ciała i inne zaburzenia metaboliczne są głównymi skutkami ubocznymi atypowych leków przeciwpsychotycznych (AAPD). U pacjentów ze schizofrenią stosujących AAPD, kwas liponowy zmniejszył BMI (stosunek masy do wzrostu) i poziom cholesterolu całkowitego.

Kwas liponowy sprzyjał także zmniejszeniu masy ciała i zmniejszeniu ilości tłuszczu w jamie brzusznej u pacjentów z nadwagą i stabilnych klinicznie chorych na schizofrenię. Ponadto kwas liponowy był dobrze tolerowany podczas 12-tygodniowego badania.

Kwas liponowy poprawia również metaboliczne czynniki ryzyka u pacjentów ze schizofrenią. Badanie wykazało, że kwas liponowy zwiększa stężenie adiponektyny i obniża glikemię na czczo oraz aminotransferazę asparaginianową (AST, enzym wątrobowy).

14. Korzyści przy stwardnieniu rozsianym

Wykazano, że kwas liponowy wykazuje działanie przeciwzapalne u osób ze stwardnieniem rozsianym (MS) i w celu poprawy ich całkowitej zdolności przeciwutleniającej.

Kwas liponowy może okazać się przydatny w leczeniu SM przez hamowanie aktywności MMP-9, zakłócanie migracji limfocytów T do mózgu / rdzenia kręgowego (R) i redukowanie zarówno cytokin Th1 i Th2.

W badaniu rosyjskim kwas liponowy zmniejszył częstość nawrotów u pacjentów ze stwardnieniem rozsianym i zmniejszył stosowanie kortykosteroidów (R). Efekty zostały dodatkowo wzmocnione przez dodanie innych przeciwutleniaczy do leczenia.

Kwas liponowy jest wysoce skuteczny w tłumieniu i leczeniu MS w modelu myszy.

15. Wpływ ochronny na wzrok

Stres oksydacyjny wzrasta wraz ze starzeniem się i stanami takimi jak cukrzyca i może mieć szkodliwy wpływ na widzenie. Kwas liponowy może pomóc poprzez przeciwdziałanie stresowi oksydacyjnemu w oczach.

Badanie wykazało, że kwas liponowy poprawia widzenie i inne objawy u pacjentów z jaskrą.

Kwas liponowy poprawia również jakość życia związaną z widzeniem u pacjentów z zależnym od wieku zwyrodnieniem plamki żółtej (AMD).

16. Prewencja migren

Migreny są związane z zaburzeniami mitochondrialnymi i stresem oksydacyjnym. Kwas liponowy pomaga w obu przypadkach.

U pacjentów z migrenami kwas liponowy ma zdolność do zmniejszania częstotliwości, czasu trwania i intensywności migreny.

Kwas liponowy poprawił skuteczność topiramatu - leku na migreny. Połączenie kwasu liponowego i topiramatu było znacznie skuteczniejsze w zmniejszaniu częstotliwości i czasu trwania migreny niż sam lek. Ponadto kwas liponowy pomógł zredukować efekty uboczne związane z topiramatem.

Literatura cytowana

1. Chidlow, G., Schmidt, K.-G., Wood, J. P. M., Melena, J., & Osborne, N. N. (2002). Alpha-lipoic acid protects the retina against ischemia-reperfusion. Neuropharmacology, 43(6), 1015-1025.
2. Golbidi, S., Badran, M., & Laher, I. (2011). Diabetes and alpha lipoic acid. Frontiers in Pharmacology, 2 NOV, 69.
3. Malińska, D., Winiarska, K., (2005) Kwas liponowy – charakterystyka i zastosowanie w terapii. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej. 59: 535-543.
4. Packer, L., Witt, E. H., & Tritschler, H. J. (1995). Alpha-lipoic acid as a biological antioxidant. Free Radical Biology and Medicine.
5. Patrick, L. (2002). Mercury toxicity and antioxidants: Part 1: role of glutathione and alpha-lipoic acid in the treatment of mercury toxicity. Alternative medicine review : a journal of clinical therapeutic, 7(6), 456-471.
6. Shay, K., Moreau, R., & Smith, E. (2009). Alpha-lipoic acid as a dietary supplement: molecular mechanisms and therapeutic potential. Biochimica et Biophysica …, 1790(10), 1149-1160.
7. Singh, U., & Jialal, I. (2008). Alpha-lipoic acid supplementation and diabetes. Nutrition reviews, 66(11), 646-57.
8. Wollin, S. D., & Jones, P. J. (2003). Alpha-lipoic acid and cardiovascular disease. J Nutr, 133(11), 3327-3330.
9. Vallianou, N., Evangelopoulos, A., & Koutalas, P. (2009). Alpha-lipoic Acid and diabetic neuropathy. The review of diabetic studies : RDS, 6(4), 230-236.

Pobierz

Kwas alfa-liponowy

Przykładowy certyfikat analizy

Pobierz (513.69k)
Ocena 
5

MM

Wysyłka sprawnie i szybko, produkt ok, polecam.

Napisz opinię !

Na górę
Menu
Zamknij
Koszyk
Zamknij
Wstecz
Konto
Zamknij